2 min. czytania

Podatek liniowy. Kto i kiedy na nim zyska

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
04 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorca ma możliwość wybrania formy opodatkowania. Podatek liniowy to idealne rozwiązanie dla singli, których roczny dochód nie spada poniżej 100 tys. zł.

Podatek liniowy, co go wyróżnia

Najważniejszą informacją dla zainteresowanych nim przedsiębiorców jest fakt, że stawka podatku liniowego wynosi zawsze 19%. Ale osoby prowadzące działalność gospodarczą rozliczający się liniowo mogą od osiągniętego przychodu odliczyć koszt uzyskania przychodu. Dzięki temu zabiegowi zmniejszeniu ulegnie podstawa opodatkowania, a tym samym i kwota daniny. Roczne zeznanie podatkowe składa się na formularzu PIT-36L. Wysokość dochodu osiągniętego przez przedsiębiorcę nie ma żadnego znaczenia. Rozliczenia w oparciu o ustaloną z góry stawkę jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy mają wysokie wpływy i są pewni, że mimo ewentualnych zawirowań pozostaną one na podobnym poziomie. Jeżeli nie jesteś pewien finansowej przyszłości lepiej poczekaj z wyborem tej formy opodatkowania.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Kto nie może rozliczać się według stawki liniowej

Poza wątpliwościami co do wysokości osiągniętego dochodu, które leżą w gestii decyzji podatnika, przepisy wprowadzają pewne ograniczenia. Nie jest ich dużo, ale skutecznie uniemożliwiają wybór podatku liniowego jako formy rozliczenia ze skarbówką. Po pierwsze podatku liniowego nie może wybrać osoba prowadząca rolniczą działalność gospodarczą.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2021 – nowe zasady. Tabela limitów i stawek. Dla kogo ryczałt?

Po drugie rozliczenie według stawki liniowej nie jest możliwe, gdy przedsiębiorca świadczy usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy. Szczególnie gdy te usługi mają dokładnie ten sam charakter co praca wykonywana w ramach umowy o pracę. Ale opisane ograniczenie obowiązuje tylko w przypadku tego samego roku podatkowego.

CZYTAJ TAKŻE: Karta podatkowa bez tajemnic

Wady podatku liniowego

Przedsiębiorca rozliczający się liniowo nie może wypełnić zeznania podatkowego razem z współmałżonkiem. Dla Urzędu Skarbowego bez znaczenia bez informacja, że jest rodzicem samotnie wychowującym dziecko. Dodatkowo nie będzie możliwości skorzystania z ulg na dzieci czy internet. Chyba, że poza biznesem, który rozlicza liniowo, zarabia w inny sposób. Na przykład w oparciu o umowę o pracę, a dochody z tego źródła są rozliczane według skali podatkowej. Wtedy podatnik będzie mógł skorzystać z ulg, ale musi pamiętać o złożeniu dwóch odrębnych deklaracji podatkowych.

Kolejną sporą niedogodnością jest brak przy podatku liniowym kwoty wolnej od podatku.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier