Z tego artykułu dowiesz się:

Kasy fiskalne i terminale płatnicze nie muszą być integrowane w pośpiechu. Ministerstwo Finansów odracza ten obowiązek. Czy to oznacza, że na jakiś czas możemy pożegnać się z widmem kar sięgających 5 tysięcy złotych? Mamy odpowiedź!

Kasy fiskalne i terminale płatnicze bez integracji?

Ministerstwo Finansów przyznało, że w ostatnim czasie wpłynęło do niego wiele wniosków ze strony podatników, a także środowiska biznesu. Mowa o przepisach, na mocy których trzeba zintegrować kasy fiskalne i terminale płatnicze.

Resort poinformował właśnie, że pracuje nad ważną decyzją w tym zakresie. Chodzi o odroczenie o 2,5 roku obowiązku zapewnienia przez właścicieli firm współpracy kas online z terminalami do przeprowadzania operacji kartami płatniczymi. To oznacza, że nowy obowiązek wejdzie w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2025 roku. O możliwych kłopotach technicznych pisali nie tylko przedsiębiorcy, ale także zgłaszały jest firmy z branży IT.

Co z karami ws. kas fiskalnych?

W środowisku biznesowym głównie w branży handlowej wiele mówiło się o karach, jakie będą wymierzone wszystkim tym, którzy nie zapewnią wspomnianej integracji urządzeń. Wielu małym przedsiębiorcom spędzały one sen z oczu oraz były tematem szeregu rozmów np. z doradcami podatkowymi. Prawo przewiduje w takim wypadku karę administracyjną w wysokości 5 tysięcy złotych. Decyzja Ministerstwa Finansów oznacza, że kary te są odroczone aż do końca 2024 roku. To spora ulga, biorąc pod uwagę np. problemy techniczne, a także możliwe opóźnienia.

Kasy fiskalne i terminale płatnicze – przepisy

Kłopotliwym przepisem okazała się nowelizacja ustawy z dnia 6 marca 2018 roku „Prawo przedsiębiorców”. Wprowadza ją ustawa z 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku PIT, CIT i niektórych innych ustaw. Zgodnie zapisami nowego prawa od 1 lipca 2022 roku, przedsiębiorcy mieliby obowiązek do zapewnienia współpracy między kasą rejestrującą online a terminalem płatniczym. Zdaniem wielu, to wręcz karkołomne wyzwanie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, w związku z sygnalizowanymi przez biznes problemami technicznymi, Minister Finansów postanowił odroczyć termin obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi” – czytamy w komunikacie resortu.

Aktualnie ministerstwo pracuje nad ustaleniem „zastępczego obowiązku raportowania informacji o płatnościach bezgotówkowych”. Wiadomo już jednak, że planowany w okresie odroczenia obowiązek ma dotyczyć głównie agentów rozliczeniowych. W takiej sytuacji, do końca 2024, w tym zakresie dla małych firm oraz średnich firm nie zmieni się nic.

W ocenie właścicieli sklepów, 2,5-roczne odroczenie przepisów to bezpieczny, a także wystarczający bufor czasowy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier