1 min. czytania

Podatek od nadmiarowych zysków. Która firma go zapłaci?

podatek od nadmiarowych zysków
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
27 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Podatek od nadmiarowych zysków, traktowany przez wielu jako „podatek Sasina” ma dotyczyć firm zatrudniających ponad 250 osób. Zapisano także wyjątki. Czy to znaczy, że podatek zapłacą też mniejsze firmy?

Podatek od namiarowych zysków ma wynosić 50%. W projekcie zaplanowano, że obejmie on firmy, które zatrudniają więcej niż 250 osób. W przypadku spółek energetycznych i gazowych płatność podatku ma być odroczona ze względu na problemy płynnościowe wielu takich firm.

Podatek od nadmiarowych zysków – kto zapłaci

Podatek od nadmiarowych zysków ma objąć nie tylko firmy państwowe. Ma dotyczyć wszystkich firm, które zatrudniają więcej niż 250 osób. Dzięki podatkowi do budżetu ma trafić ponad 13 mld złotych. Pieniądze te mają być rekompensatą za wysokie ceny energii dla samorządów i odbiorców chronionych.

Mali przedsiębiorcy mogą być spokojni. Ich podatek nie obejmie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Pieniądze dla firm. Będzie pomoc publiczna w związku z cenami energii

Jeśli spółka działa jako grupa kapitałowa, danina będzie obliczana na podstawie wyników całej grupy. Ustawodawca zaznacza, że danina powinna dotyczyć tych dużych przedsiębiorców, którzy zwiększają zyski poprzez nadmiarowe podniesienie marż, nie zaś tych, którzy przy relatywnie stałych marżach zwiększają dochody dzięki np. większemu obrotowi.

Podatek od nadmiarowych zysków zapłacą firmy, których marża za 2022 jest wyższa od śrdniej marży za lata 2018, 2019 oraz 2021 r. Rok 2020 nie będzie uwzględniony w wyliczeniu z uwagi na jego wyjątkowy, pandemiczny charakter. Danina byłaby wyliczana jako stawka procentowa 50 proc. pomnożona przez podstawę naliczenia daniny.

Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier