Z tego artykułu dowiesz się:

Umorzono subwencję dla Twojej firmy z tarczy PFR? Zastanawiasz się, czy od przyznanej pomocy będziesz musiał zapłacić podatek? 

Co z podatkiem od pomocy z tarczy?

Fiskus obiecuje rozporządzenie, na mocy którego państwo zaniecha poboru podatku od takiego wsparcia. Co więcej, resort finansów zaczyna wyścig z czasem i chce zdążyć wszystko załatwić przed najbliższym terminem rozliczenia składki na podatek dochodowy. Swoją drogą to pierwsza taka sytuacja, kiedy ministerstwo finansów nałożyło sobie legislacyjny deadline na dzień, w którym miliony przedsiębiorców oddają część swoich przychodów do kasy państwa. W tym wypadku jest to 20 lipca.

Co z zaniechaniem poboru podatku za pomoc z tarczy?

Rząd poinformował już, że trwają prace nad stosownym rozporządzeniem w sprawie braku podatku PIT i CIT od dochodów/przychodów z tytułu umorzenia subwencji finansowej PFR. Z jego roboczą treścią można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.

Pieniądze z subwencji bez podatku

Jak tłumaczy resort finansów zaniechanie, o którym mowa, będzie dotyczyło dochodów (przychodów), jakie przedsiębiorcy objęci wsparciem uzyskali od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 roku.

Nie oznacza to, że fiskus twierdzi, że z pandemią będziemy walczyć jeszcze półtora roku, ale chce wprowadzić pewną zakładkę czasową, tak aby każdy, kto uzyska pomoc, mógł skorzystać z tego nadzwyczajnego jak na polskie warunki mechanizmu zaniechania poboru podatku.

Zaniechanie podatku za pieniądze z tarczy

Wprowadzany akt prawny ma wywoływać skutki dla prowadzących biznes także w kolejnych latach. Mowa o sytuacji tych przedsiębiorców, którzy w wyniku strat będą obniżać swój podatek także w kolejnych latach.

Wygląda na to, że obok tarcz PFR oraz tarcz branżowych to kolejna forma pomocy dla firm, które mają problemy przez pandemię oraz  obostrzenia z nią związane.

Kwalifikacja kosztów sfinansowanych subwencją

Co zatem z kosztami, które zostały sfinansowane subwencją z PFR? Obszerną interpretację nowych przepisów przedstawił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

„Zaniechanie  poboru podatku od przychodów z tytułu umorzenia subwencji z PFR nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją.  Koszty sfinansowane z udzielonej subwencji kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Oznacza to, że wydatki pokryte z takich środków stanowią koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji” - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier