Fiskus obiecuje rozporządzenie, na mocy którego państwo zaniecha poboru podatku od takiego wsparcia. Co więcej, resort finansów zaczyna wyścig z czasem i chce zdążyć wszystko załatwić przed najbliższym terminem rozliczenia składki na podatek dochodowy. Swoją drogą to pierwsza taka sytuacja, kiedy ministerstwo finansów nałożyło sobie legislacyjny deadline na dzień, w którym miliony przedsiębiorców oddają część swoich przychodów do kasy państwa. W tym wypadku jest to 20 lipca.
Rząd poinformował już, że trwają prace nad stosownym rozporządzeniem w sprawie braku podatku PIT i CIT od dochodów/przychodów z tytułu umorzenia subwencji finansowej PFR. Z jego roboczą treścią można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.
Jak tłumaczy resort finansów zaniechanie, o którym mowa, będzie dotyczyło dochodów (przychodów), jakie przedsiębiorcy objęci wsparciem uzyskali od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 roku.
Nie oznacza to, że fiskus twierdzi, że z pandemią będziemy walczyć jeszcze półtora roku, ale chce wprowadzić pewną zakładkę czasową, tak aby każdy, kto uzyska pomoc, mógł skorzystać z tego nadzwyczajnego jak na polskie warunki mechanizmu zaniechania poboru podatku.
Wprowadzany akt prawny ma wywoływać skutki dla prowadzących biznes także w kolejnych latach. Mowa o sytuacji tych przedsiębiorców, którzy w wyniku strat będą obniżać swój podatek także w kolejnych latach.
Wygląda na to, że obok tarcz PFR oraz tarcz branżowych to kolejna forma pomocy dla firm, które mają problemy przez pandemię oraz obostrzenia z nią związane.
Co zatem z kosztami, które zostały sfinansowane subwencją z PFR? Obszerną interpretację nowych przepisów przedstawił wiceminister finansów Jan Sarnowski.
„Zaniechanie poboru podatku od przychodów z tytułu umorzenia subwencji z PFR nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją. Koszty sfinansowane z udzielonej subwencji kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Oznacza to, że wydatki pokryte z takich środków stanowią koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji” - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.