Z tego artykułu dowiesz się:

Umorzono subwencję dla Twojej firmy z tarczy PFR? Zastanawiasz się, czy od przyznanej pomocy będziesz musiał zapłacić podatek? 

Co z podatkiem od pomocy z tarczy?

Fiskus obiecuje rozporządzenie, na mocy którego państwo zaniecha poboru podatku od takiego wsparcia. Co więcej, resort finansów zaczyna wyścig z czasem i chce zdążyć wszystko załatwić przed najbliższym terminem rozliczenia składki na podatek dochodowy. Swoją drogą to pierwsza taka sytuacja, kiedy ministerstwo finansów nałożyło sobie legislacyjny deadline na dzień, w którym miliony przedsiębiorców oddają część swoich przychodów do kasy państwa. W tym wypadku jest to 20 lipca.

Co z zaniechaniem poboru podatku za pomoc z tarczy?

Rząd poinformował już, że trwają prace nad stosownym rozporządzeniem w sprawie braku podatku PIT i CIT od dochodów/przychodów z tytułu umorzenia subwencji finansowej PFR. Z jego roboczą treścią można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.

Pieniądze z subwencji bez podatku

Jak tłumaczy resort finansów zaniechanie, o którym mowa, będzie dotyczyło dochodów (przychodów), jakie przedsiębiorcy objęci wsparciem uzyskali od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 roku.

Nie oznacza to, że fiskus twierdzi, że z pandemią będziemy walczyć jeszcze półtora roku, ale chce wprowadzić pewną zakładkę czasową, tak aby każdy, kto uzyska pomoc, mógł skorzystać z tego nadzwyczajnego jak na polskie warunki mechanizmu zaniechania poboru podatku.

Zaniechanie podatku za pieniądze z tarczy

Wprowadzany akt prawny ma wywoływać skutki dla prowadzących biznes także w kolejnych latach. Mowa o sytuacji tych przedsiębiorców, którzy w wyniku strat będą obniżać swój podatek także w kolejnych latach.

Wygląda na to, że obok tarcz PFR oraz tarcz branżowych to kolejna forma pomocy dla firm, które mają problemy przez pandemię oraz  obostrzenia z nią związane.

Kwalifikacja kosztów sfinansowanych subwencją

Co zatem z kosztami, które zostały sfinansowane subwencją z PFR? Obszerną interpretację nowych przepisów przedstawił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

„Zaniechanie  poboru podatku od przychodów z tytułu umorzenia subwencji z PFR nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją.  Koszty sfinansowane z udzielonej subwencji kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Oznacza to, że wydatki pokryte z takich środków stanowią koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji” - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier