Z tego artykułu dowiesz się:

Umorzono subwencję dla Twojej firmy z tarczy PFR? Zastanawiasz się, czy od przyznanej pomocy będziesz musiał zapłacić podatek? 

Co z podatkiem od pomocy z tarczy?

Fiskus obiecuje rozporządzenie, na mocy którego państwo zaniecha poboru podatku od takiego wsparcia. Co więcej, resort finansów zaczyna wyścig z czasem i chce zdążyć wszystko załatwić przed najbliższym terminem rozliczenia składki na podatek dochodowy. Swoją drogą to pierwsza taka sytuacja, kiedy ministerstwo finansów nałożyło sobie legislacyjny deadline na dzień, w którym miliony przedsiębiorców oddają część swoich przychodów do kasy państwa. W tym wypadku jest to 20 lipca.

Co z zaniechaniem poboru podatku za pomoc z tarczy?

Rząd poinformował już, że trwają prace nad stosownym rozporządzeniem w sprawie braku podatku PIT i CIT od dochodów/przychodów z tytułu umorzenia subwencji finansowej PFR. Z jego roboczą treścią można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod tym linkiem.

Pieniądze z subwencji bez podatku

Jak tłumaczy resort finansów zaniechanie, o którym mowa, będzie dotyczyło dochodów (przychodów), jakie przedsiębiorcy objęci wsparciem uzyskali od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 roku.

Nie oznacza to, że fiskus twierdzi, że z pandemią będziemy walczyć jeszcze półtora roku, ale chce wprowadzić pewną zakładkę czasową, tak aby każdy, kto uzyska pomoc, mógł skorzystać z tego nadzwyczajnego jak na polskie warunki mechanizmu zaniechania poboru podatku.

Zaniechanie podatku za pieniądze z tarczy

Wprowadzany akt prawny ma wywoływać skutki dla prowadzących biznes także w kolejnych latach. Mowa o sytuacji tych przedsiębiorców, którzy w wyniku strat będą obniżać swój podatek także w kolejnych latach.

Wygląda na to, że obok tarcz PFR oraz tarcz branżowych to kolejna forma pomocy dla firm, które mają problemy przez pandemię oraz  obostrzenia z nią związane.

Kwalifikacja kosztów sfinansowanych subwencją

Co zatem z kosztami, które zostały sfinansowane subwencją z PFR? Obszerną interpretację nowych przepisów przedstawił wiceminister finansów Jan Sarnowski.

„Zaniechanie  poboru podatku od przychodów z tytułu umorzenia subwencji z PFR nie wpłynie na kwalifikację kosztów sfinansowanych subwencją.  Koszty sfinansowane z udzielonej subwencji kwalifikowane są do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach. Oznacza to, że wydatki pokryte z takich środków stanowią koszty podatkowe, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji” - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier