2 min. czytania

Polacy nie są bogaci. Lepiej mają mieszkańcy w 18 krajach

bogactwo
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
05 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wskaźnik Bogactwa Narodów pozwala mierzyć poziom zamożności obywateli. Nie ten wynikający z ekonomicznych wyliczeń jak PKB, a bardziej rzeczywisty. WBN bezlitośnie pokazuje, że Polacy nie są bogaci.

Mimo, że w rankingach mówiących o Produkcie Krajowym Brutto Polska zajmuje naprawdę wysokie pozycje, w przeliczeniu na dobrobyt mieszkańców sytuacja nie jest już taka różowa. Trzeba napisać to wprost: Polacy nie są bogaci, a od zajmującej pierwsze miejsce Irlandii dzieli nas aż 18 rekordów.

Czym jest Wskaźnik Bogactwa Narodów

Wskaźnik Bogactwa Narodów to odpowiedź polskiego ekonomisty Karola Zdybela na istniejące parametry pomiarów, jak na przykład tak popularny Produkt Krajowy Brutto.

Ekspert związany z Warsaw Enterprise Institute (WEI) uważa, że:

„Nikt nie wymyślił dotąd odpowiedniej metody pomiaru. (…) Problem bowiem w tym, że samo zadanie, jakie stawia-my przed wymarzoną metodą pomiaru, jest nie-wykonalne, o czym wiedzą co lepsi ekonomiści. Ostatecznie bowiem ekonomia bada nie dobra materialne, lecz proces zaspokajania ludzkich preferencji, a te są subiektywne, intensywne i niemożliwe do zagregowania” – czytamy w preambule raportu.

Jego zdaniem to o wiele bardziej rzetelny sposób liczenia w kontekście zamożności obywateli. Niestety, Polska wśród 25 krajów uwzględnionych w raporcie zajmuje 19 miejsce.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy wśród najbogatszych ludzi świata wg „Forbes”. Sprawdź czym się zajmują

Jak oblicza się WBN

Wskaźnik bogactwa narodów to suma składnika prywatnego i publicznego.

„Jego idea jest prosta: każdego roku mieszkańcy Europy korzystają ze strumienia dóbr i usług. Decyzję o nabyciu części z nich podejmują osobiście. Pozostałe dobra i usługi dostarcza im rząd niezależnie od ich woli” – wyjaśnia Zdybel.

Wylicza się go według następującego wzoru:

Wydatki prywatne per capita, skorygowane o siłę nabywczą + średnie wydatki publiczne w UE per capita x Wskaźnik jakości wydatków publicznych x (1 + bonus)

Przy wydatkach publicznych bierze się pod uwagę następujące obszary: obrona narodowa, bezpieczeństwo wewnętrzne, infrastruktura i transport publiczny, stan środowiska, ochrona zdrowia, szkolnictwo podstawowe i średnie oraz szkolnictwo wyższe.

CZYTAJ TAKŻE: Polski rynek dóbr luksusowych się kurczy. Które branże mają się najgorzej?

Skoro Polacy nie są bogaci, to kto jest

Na szczycie rankingu znalazła się Irlandia, ale jak podkreśla twórca WBN nie należy się tym sugerować. Na wysoki wynik tego kraju wpływ mają bowiem aktywa przenoszone wynikające z bardzo sprzyjającego systemu podatkowego. Irlandia należy do krajów nazywanych rajami podatkowymi.

Prawdziwym zwycięzcą, a więc krajem w którym mieszkańcy są najbogatsi jest Austria. Kolejne państwa to: Dania, Niderlandy i Niemcy.

Porównując Polskę do lidera, brakuje nam odpowiednich wydatków publicznych na: ochronę zdrowia, ochronę środowiska, infrastrukturę oraz szkolnictwo wyższe. Ale w kategorii szkolnictwa jesteśmy wyżej.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

17 05 24

Czy technologia stojąca za krytpowalutami ma szansę zmienić świat? Czym jest i jak działa blockchain?

Blockchain to technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie w świecie finansów, zwłaszcza w związku z rosnącą rolą kryptoaktywów.…
24 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
24 04 24

Zastosowanie laktozy w proszku w różnych branżach

Laktoza, naturalny cukier obecny w mleku, posiada szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. W postaci…
17 04 24

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
16 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…
16 04 24

Czym są czynniki chłodnicze i jakie są ich rodzaje?

Klimatyzacja ze względu na swoje praktyczne rozwiązanie, które jest niezwykle pomocne w trakcie upałów, staje się coraz częstszym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier