2 min. czytania

Firma ma problemy przez wojnę? Zobacz jaką pomoc oferuje ZUS

problemy przez wojnę
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
02 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Jeżeli Twoja firma ma problemy przez wojnę na Ukrainie, możesz wnioskować o pomoc. Załamał się eksport, zerwałeś umowę z rosyjskim kontrahentem, pracownicy wyjechali bronić ojczyzny, co spowolniło produkcję? Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć ze strony ZUS.

Polskie firmy mają problemy przez wojnę

Agresja Rosji na Ukrainę uderzyła w Polski biznes. Firmy raportują, że mają problemy przez wojnę. Mają one różną naturę. Po pierwsze, załamał się eksport z naszym wschodnim sąsiadem. Towary, które miały wyjechać do Lwowa, Kijowa czy Winnicy stoją w magazynach. Trudno liczyć na to, że w dającej się przewidzieć przyszłości, handel z dotychczasowymi partnerami powróci do normalności.

Wiele firm na fali globalnego bojkotu rosyjskich i białoruskich towarów wstrzymało jakąkolwiek wymianę handlową z tymi krajami. I słusznie. Cena jednak, jaką przyjdzie za to zapłacić polskim przedsiębiorcom, może być jednak wysoka. Co w takiej sytuacji można zrobić? Warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które wielu firmom pomogły przetrwać pandemię. Po tej trudnej covidowej lekcji szlaki zostały przetarte. Rękę po pomoc musi jednak wyciągnąć sam przedsiębiorca.

Odroczenie składek i rozłożenie zadłużenia na raty

ZUS wysłał właśnie czytelny sygnał do wszystkich płatników składek, którzy w związku z toczącym się na wschodzie brutalnym konfliktem zbrojnym popadli w kłopoty. Mowa o sytuacji, w której mają problem z opłacaniem składek na obowiązkowe ubezpieczenie. W takim wypadku można skorzystać z pomocy w spłacie należności. Pamiętajmy, nie są to jakieś nadzwyczajne, ale zapisane w prawie rozwiązania pomocowe.

W tym wypadku mówimy na przykład o odroczeniu terminu płatności składek, do czasu kiedy płynność finansowa przedsiębiorstwa ulegnie poprawie.

Drugą formą pomocy jest rozłożenie zadłużenia na raty, co również pozwoli na chwilę oddechu np. na czas poszukania nowych kontrahentów, czy rynków zbytu.

CZYTAJ TAKŻE: Ułatwiania w zatrudnianiu uchodźców z Ukrainy

Umorzenie składek ZUS

W dobrze uzasadnionych sytuacjach, należności z tytułu składek, mogą być nawet umorzone. W takiej sytuacji trzeba spełnić konkretne ustawowe warunki.

Aby skorzystać z wymienionych form wsparcia, każdy przedsiębiorca może się skontaktować z doradcą ds. ulg i umorzeń. Są to pracownicy ZUS dedykowani do udzielenia wszelkich informacji na ten temat, a także przeprowadzenia przez formalności. Taka osoba pomaga wypełniać wnioski oraz skompletować potrzebne dokumenty. Kontakt z doradcą możliwy jest zarówno telefonicznie jak również za pośrednictwem e-wizyty. Szczegóły na ten temat można znaleźć na tej stronie internetowej.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier