2 min. czytania

Firma ma problemy przez wojnę? Zobacz jaką pomoc oferuje ZUS

problemy przez wojnę
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
02 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Jeżeli Twoja firma ma problemy przez wojnę na Ukrainie, możesz wnioskować o pomoc. Załamał się eksport, zerwałeś umowę z rosyjskim kontrahentem, pracownicy wyjechali bronić ojczyzny, co spowolniło produkcję? Zobacz, na jaką pomoc możesz liczyć ze strony ZUS.

Polskie firmy mają problemy przez wojnę

Agresja Rosji na Ukrainę uderzyła w Polski biznes. Firmy raportują, że mają problemy przez wojnę. Mają one różną naturę. Po pierwsze, załamał się eksport z naszym wschodnim sąsiadem. Towary, które miały wyjechać do Lwowa, Kijowa czy Winnicy stoją w magazynach. Trudno liczyć na to, że w dającej się przewidzieć przyszłości, handel z dotychczasowymi partnerami powróci do normalności.

Wiele firm na fali globalnego bojkotu rosyjskich i białoruskich towarów wstrzymało jakąkolwiek wymianę handlową z tymi krajami. I słusznie. Cena jednak, jaką przyjdzie za to zapłacić polskim przedsiębiorcom, może być jednak wysoka. Co w takiej sytuacji można zrobić? Warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które wielu firmom pomogły przetrwać pandemię. Po tej trudnej covidowej lekcji szlaki zostały przetarte. Rękę po pomoc musi jednak wyciągnąć sam przedsiębiorca.

Odroczenie składek i rozłożenie zadłużenia na raty

ZUS wysłał właśnie czytelny sygnał do wszystkich płatników składek, którzy w związku z toczącym się na wschodzie brutalnym konfliktem zbrojnym popadli w kłopoty. Mowa o sytuacji, w której mają problem z opłacaniem składek na obowiązkowe ubezpieczenie. W takim wypadku można skorzystać z pomocy w spłacie należności. Pamiętajmy, nie są to jakieś nadzwyczajne, ale zapisane w prawie rozwiązania pomocowe.

W tym wypadku mówimy na przykład o odroczeniu terminu płatności składek, do czasu kiedy płynność finansowa przedsiębiorstwa ulegnie poprawie.

Drugą formą pomocy jest rozłożenie zadłużenia na raty, co również pozwoli na chwilę oddechu np. na czas poszukania nowych kontrahentów, czy rynków zbytu.

CZYTAJ TAKŻE: Ułatwiania w zatrudnianiu uchodźców z Ukrainy

Umorzenie składek ZUS

W dobrze uzasadnionych sytuacjach, należności z tytułu składek, mogą być nawet umorzone. W takiej sytuacji trzeba spełnić konkretne ustawowe warunki.

Aby skorzystać z wymienionych form wsparcia, każdy przedsiębiorca może się skontaktować z doradcą ds. ulg i umorzeń. Są to pracownicy ZUS dedykowani do udzielenia wszelkich informacji na ten temat, a także przeprowadzenia przez formalności. Taka osoba pomaga wypełniać wnioski oraz skompletować potrzebne dokumenty. Kontakt z doradcą możliwy jest zarówno telefonicznie jak również za pośrednictwem e-wizyty. Szczegóły na ten temat można znaleźć na tej stronie internetowej.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier