5 min. czytania

Koniec złudzeń. Polski Ład przegłosowany w Sejmie

Autor
redakcja
Opublikowano
29 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Senat dał nadzieję tym, którzy chcieli odłożyć w czasie podatkowe nowinki z Nowogrodzkiej. Sejm jednak nie obszedł się z nimi łaskawie. Polski Ład wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. A to oznacza, że na przygotowania przedsiębiorcy mają bardzo mało czasu.

Polski Ład – poprawki senatu w koszu

Sejm wyjątkowo szybko odpalił legislacyjną niszczarkę, która pochłonęła senackie poprawki. Wszystko działo się tak szybko, że zwolennicy przesunięcia daty wejścia w życie planu "Polski Ład" o rok nie zdążyli się zbyt długo połudzić, że jest to w ogóle możliwe. Teoretycznie przez kilkanaście godzin można było mieć nadzieje, że postulaty przedsiębiorców mają szansę być spełnione. Nie takie rzeczy działy się już z senackimi poprawkami. Ale nie tym razem. Parlamentarna mobilizacja strony rządowej była wystarczająca, by marzenia o Polskim Ładzie od 2023 zetrzeć w pył.

Ale po kolei. Niedługo po tym, kiedy poprawki izby wyższej „przeszły” parlamentarnym korytarzem z Senatu do Sejmu, zajęła się nimi sejmowa Komisja Finansów Publicznych. Jej rekomendacja nie pozostawiała złudzeń: odrzucić prawie wszystkie poprawki do ustaw, które składają się na podatkową część Polskiego Ładu. Wśród zmian, które nie spotkały się z przychylnością komisji, było m.in. wydłużenie vacatio legis do 1 stycznia 2023 r. Umieszczenie nowych przepisów w ponad rocznej poczekalni było jednym z postulatów przedsiębiorców. M.in. ekspertów z Konfederacji Lewiatan, o czym pisaliśmy tutaj.

Wśród poprawek senackich, które nie podzieliły losu vacatio legis były na przykład te, które wprowadzały pewne redakcyjne lub porządkujące zmiany w treści. Napiszmy od razu, że nie zmieniają one głównych zasad rządowego programu w obszarze podatkowym.

CZYTAJ TAKŻE: Cenowy stan przedzawałowy. Inflacja w Polsce osiągnęła dawno niewidziany wynik

Polski Ład od 2022 roku

Jeszcze na kilka godzin przed kluczowym głosowaniem przedsiębiorcy apelowali o utrzymanie vacatio legis zaproponowanego przez Senat. Nadzieje były złudne, bowiem ich ostatni głos w tej sprawie wybrzmiał już po decyzji Komisji Finansów Publicznych. Dało się to wyczuć w tonie tej wypowiedzi: Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców” – ostrzegali eksperci Konfederacji Lewiatan.

Strategia była taka, by maksymalnie odsunąć wejście przepisów w czasie, a w międzyczasie je „naprawić”. Dało się to słyszeć także w czwartkowy wieczór z ust senatorów parlamentarnej opozycji. Tymczasem, jak czytamy w komunikacie Lewiatana - Uchwalenie zmian podatkowych, bez poprawek senackich, oznacza, że przepisy wprowadzające największą w historii podwyżkę podatków dla przedsiębiorców, zwiększające koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz budzące niezliczone wątpliwości legislacyjne, zaczną obowiązywać już za dwa miesiące".

Dalej pada jeszcze więcej gorzkich słów. Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że ustawa spowoduje potężne zmiany w systemach rozliczeniowych firm oraz organów państwowych. Zwrócili uwagę na fakt, że na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych „wylobbował dla siebie zwolnienie ze stosowania prawa zamówień publicznych dla potrzeb realizacji zmian wprowadzonych tą ustawą”.

Tymczasem firmy – jak gorzko podsumowują przedsiębiorcy – o zwolnieniach lub jakiejkolwiek ulgowej taryfę nawet nie mogą pomarzyć. Czekają ich koszty i stres, czy po 1 stycznia wszystko zadziała, jak trzeba.

Co zmieni w firmie rządowy program?

Generalnie wszystko to, co znalazło się w uchwalonej 1 października 2021 roku ustawie i rozgrzewało emocje - zostało. A zatem nowelizacje ustaw m.in. o PIT, CIT pozostają bez większych modyfikacji. Zacznijmy od pozytywów. Od 2022 roku podniesiona zostanie kwota wolna od podatku do 30 tysięcy złotych. W górę przesunięty zostanie także tzw. próg podatkowy. Dotąd wynosił on 85 tys. złotych i co tu dużo mówić, uwierał wielu pracodawców i lepiej zarabiających pracowników. Teraz został on ustalony na bardziej rozsądnym poziomie 130 tysięcy złotych.

Niestety w pakiecie zmian są również mało przyjemne rozwiązania. Wśród nich znalazła się likwidacja odpisu składki zdrowotnej od podatku. Na ten temat więcej pisaliśmy w Magazynie Firma tutaj. Dość poważne modyfikacje dotyczą zasad naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom.

Przy tej okazji wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej. Senat chciał, by rozszerzyć ją również o emerytów i osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Nic z tego. Również i ten pomysł „przeżył” na papierze zaledwie kilkanaście godzin.

Wojna rządu z szarą strefą

Stawiając sprawę uczciwie, walka z szarą strefą znajduje się na sztandarach każdej władzy i w każdym poważnie działającym państwie. W ramach zmian wdrożone zostaną rozwiązania, które mają przekonać obywateli by nie „bawili” się w pensje pod stołem, lub mówiąc oficjalnie „pozaumowne wynagrodzenie”. Jeśli kogoś uda się złapać na takim procederze, słono zapłaci. Mowa o wszelkich zaległych podatkach i składkach.

Rząd chce także uszczelnić obowiązek przysyłania przez firmy danych księgowych zapisanych w plikach JPK CIT i JPK PIT. W ten sposób będzie dużo łatwiej przyłapać na gorącym uczynku tych, którzy z różnych przyczyn nie są w podatkach fair.

Zagraniczne firmy rezydentami

Nowe prawo zakłada, że każdy podmiot, który jest zarejestrowany w innym niż Polska kraju, ale jest zarządzany z terenu RP, może być uznany za polskiego rezydenta. W ten sposób władza chce zatrzymać odpływ, często niemałych sum zagranicę.

Poprawki dla samorządów również w koszu

Posłowie zagłosowali przeciw poprawkom, których celem było ustanowienie takich przepisów, by umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego pokrycie uszczerbku, jaki powstanie w ich kasie w związku z nowym prawem.

1% na OPP. 1,2% nie będzie

Posłom nie spodobał się także pomysł, by symboliczny jeden procent, jaki podatnicy mogą przekazać na Organizacje Pożytku Publicznego zwiększyć do 1,2%. Najwyraźniej zmiana zrobiłaby „różnicę” dla budżetu państwa. To oznacza, że płonne nadzieje miały oprócz przedsiębiorców różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia etc.

Co jeszcze przegłosował Sejm?

Sejm ostatecznie przyjął ustawy wprowadzające w życie takie elementy Polskiego Ładu, jak na przykład możliwość budowy domu o podstawie do 70 metrów kwadratowych, bez dodatkowych formalności.

Izba niższa przegłosowała także inny sztandarowy projekt, jakim jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli bonus od państwa w wysokości 12 tysięcy złotych na drugie lub kolejne dziecko, wypłacany między 12 a 36 miesiącem życia.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier