magazyn-firma
3 min. czytania

Polski region Google Cloud już działa. Kto zyska na tej usłudze

dane w chmurze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
16 04 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Najnowsza inwestycja światowego giganta ma „pomóc polskim przedsiębiorstwom w cyfrowej transformacji”. Cel jest szczytny, ale czyj biznes poszybuje w chmury z rodzimym Google Cloud to się dopiero okaże.

14 kwietnia nastąpiło wielkie otwarcie Google Cloud Warsaw. Przedstawiciele firmy, członkowie rządu oraz zaproszeni goście chwalili przedsięwzięcie. Opowieściom o zaletach i znaczeniu dla polskiej gospodarki nie było końca. Ale czym tak naprawdę jest ten „milowy krok” i czy wpłynie na sposób funkcjonowania także tych mniejszych firm?

Region Google Cloud w Warszawie. Co to takiego

Google Cloud to jedna z wielu usług firmy. Dzięki niej użytkownik ma dostęp do wirtualnej chmury obliczeniowej, w której może na przykład przechowywać dane. Jest to więc kolejna opcja w ofercie Google. Tym razem skierowana do profesjonalistów i co więcej płatna. Zagadnienie jest nieco bardziej skomplikowane, gdy spojrzymy na nie od strony właściciela. Aby zapewnić zainteresowanym użytkownikom usługę na odpowiednim poziomie, trzeba stworzyć infrastrukturę. I właśnie częścią tej infrastruktury jest inwestycja w stolicy Polski. W ujęciu globalnym nie jest to żadna nowość. Ośrodków podobnych do tego warszawskiego jest już na całym świecie 25. Ale w Europie Środkowo-Wschodniej jest to rzeczywiście innowacja. Partnerem strategicznym jest Chmura Krajowa. To za jej pośrednictwem zainteresowani przedsiębiorcy mogą poznać potencjał drzemiący w Google Cloud i wybrać najlepszy sposób korzystania z usługi.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie wady ma księgowość online?

Fakt, że Google zdecydował się ulokować kolejny region w Warszawie działa na korzyść polskich firm. Rozwiązanie uwzględnia chociażby krajowe regulacje prawne i sektorowe. A także zapewnia przechowywanie danych na terytorium RP.

W trakcie otwarcia Thomas Kurian, prezes zarządu Google Cloud nazywał inwestycję hubem i podkreślał jej znaczenie w walce o powrót do normalności po pandemii.

Do kogo skierowana jest oferta Google Cloud

Tak naprawdę do każdego, kto chce rozwijać swój biznes przy użyciu chmury. Wśród zadowolonych klientów znajdują się: Spotify, Snapchat, Twitter czy LPP, właściciel marki Reserved. Ale to wcale nie oznacza, że rozwiązanie ogranicza się do wielkich firm. Każdy przedsiębiorca, nawet ten bardzo mały znajdzie w Chmurze Krajowej opcję dopasowaną do swoich potrzeb. Aby to zrobić, trzeba dokładnie przeanalizować koncepcję biznesu i plany na przyszłość. Tylko wiedząc czego się chce, będzie wiadomo w którym kierunku podążać. Do niezdecydowanych skierowana jest akcja edukacyjna. To dzięki niej przedsiębiorcy poznają możliwości Google Cloud. Od grudnia 2020 roku z programu „Firmy jutra” skorzystało 4500 małych i średnich przedsiębiorców. Wszyscy otrzymali darmową pomoc w rozpoczęciu korzystania z możliwości chmur.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Co najlepiej się sprzedaje, a na co jest raczej mały popyt? [DANE]

- Infrastruktura Google Cloud pozwoli każdemu przedsiębiorcy, niezależnie od branży, przygotować się na wyzwania biznesowe w czasach trudno przewidywalnej przyszłości – zapewniają osoby odpowiedzialne za jej funkcjonowanie.

 Co zyskasz dzięki chmurze Google

Przede wszystkim szansę na rozwój bez zbytniego obciążenia kosztami. Korzystanie z chmur, stanowiło dla wielu firm barierę nie do przejścia. Region to bardziej wydajna i elastyczna infrastruktura IT zarządzana i utrzymywana przez Google, dostępna w modelu usługowym. To minimalne opóźnienia w przesyle danych. To także możliwość korzystania z zaawansowanej analityki danych w czasie rzeczywistym, szybszy zapis danych w aplikacjach i szybsze tworzenie kopii zapasowych” – czytamy na stronie Chmury Krajowej. To także zdaniem organizacji „demokratyzacja dostępu do rozwiązań i usług informatycznych. Każda firma i instytucja, niezależnie od specjalizacji i skali działania, ma takie same możliwości korzystania z chmury publicznej”.

Chmura to nie tylko miejsce, w którym dane można spokojnie przechowywać. Technologia pozwala na ich analizowanie i wykorzystywanie w odpowiedni sposób. Ponadto użytkownicy rozwiązania mogą automatyzować procesy zachodzące w firmie, korzystać z pomocy wirtualnych asystentów czy ułatwiać obsługę wirtualnych klientów. Możliwości jest naprawdę dużo.

Polski region Google Cloud ma świadczyć następujące usługi:

  • Compute Engine,
  • App Engine,
  • Google Kubernetes Engine,
  • Cloud Bigtable,
  • Cloud Spanner
  • BigQuery.

Ile kosztuje usługa

Cena uzależniona jest od wielu czynników. By poznać stawkę skontaktuj się z pracownikami Chmury Krajowej.

To Cię zainteresuje

28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
01 03 23

W co inwestować w 2023?

Inwestowanie to jedna z ważnych dziedzin finansów osobistych, która pozwala pomnażać posiadane środki pieniężne. Istnieje wiele sposobów inwestowania,…
25 02 23

Umowa zlecenie – stawka godzinowa 2023

Minimalna stawka godzinowa w umowie zleceniu jest wyraźnie określona. Nie może wynosić mniej. Ile więc trzeba zapłacić za…
umowa-zlecenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier