2 min. czytania

Pomysł na biznes - recykling paneli fotowoltaicznych

recykling-paneli
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
25 08 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Podróżując po kraju, niejednokrotnie mijasz farmy fotowoltaiczne oraz dachy domów pokryte panelami słonecznymi. Teraz wyobraź sobie, że za jakiś czas, będą one wyeksploatowane i ktoś będzie musiał się nimi zająć. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowują właśnie sposób odzyskania cennych pierwiastków ze starego sprzętu elektronicznego, w tym także paneli słonecznych.

Odzyskiwanie cennych metali z paneli fotowoltaicznych

Na całym świecie dość popularny jest ruch „zero waste”, którego celem jest maksymalne wykorzystanie surowców ze zużytego sprzętu oraz ograniczenie ilości śmieci, jakie trafiają na składowiska lub do spalarni. Mocnym akcentem tej filozofii były zakończone niedawno igrzyska olimpijskie w Tokio, podczas których najlepsi sportowcy otrzymywali medale wykonane z surowców odzyskanych z elektrośmieci.

Recykling paneli

Jak informuje AGH, z 10 telefonów komórkowych można uzyskać surowiec na jedną złotą obrączkę. Z kolei w przypadku starszej generacji paneli słonecznych składających się z 60 ogniw można uzyskać nawet 8 gramów srebra. AGH wylicza, że aby zrobić medal olimpijski ważący 550g konieczne jest poddanie pełnemu recyklingowi 70 paneli słonecznych.

To jednak nie wszystko. Wiele takich urządzeń zawiera także inny cenny metal -  miedź i to w znacznie większych ilościach.

Sprawdź także: Pomysł na biznes: szkolne wycieczki patriotyczne. Państwo dopłaci nawet 15 tys.

Jaki recykling zużytych paneli słonecznych?

Obecnie naukowcy stoją przed problemem stworzenia skutecznego sposobu na przeprowadzenie pełnego recyklingu wyeksploatowanych paneli słonecznych. Nie jest to zadanie proste, dlatego nad tym wyzwaniem pochyliło się całe konsorcjum złożone ze specjalistów z krakowskiej AGH oraz spółki 2loop Tech. Obecnie międzynarodowy zespół pracuje nad możliwościami odzysku z paneli nie tylko srebra, ale również i krzemu.

Biznes przyszłości – ekotechnologia

Firmy, które posiądą odpowiednią wiedzę oraz technologię odzysku cennych pierwiastków z paneli, mogą w ciągu dekady mieć pełne ręce roboty. Trudno wyobrazić sobie by ktoś w dalszym ciągu trzymał na dachu wyeksploatowane panele, a jak wiadomo, mają one ograniczoną żywotność. Coś będzie trzeba z nimi zrobić. Obecnie utylizacja tego typu sprzętu wiąże się z dużymi stratami, bowiem, pełny recykling w wielu przypadkach nadal jest niemożliwy.

Nie ulega wątpliwości, że przedsiębiorstwa, które opracują ten sposób i wdrożą go w efektywny sposób, będą miały zapewnione zyski na wiele lat.

Potencjał recyklingu paneli słonecznych

Według ostrożnych szacunków w najbliższych latach w Polsce wyeksploatowanych zostanie około 100 ton paneli fotowoltaicznych. Eksperci spodziewają się, że ilość ta będzie z czasem rosła. Żywotność tego typu sprzętu ocenia się na 20-30 lat. Według naukowców, zużyte panele mogą być cennym źródłem srebra, krzemu, miedzi oraz szkła, które ponownie będą mogły trafić do zastosowań w przemyśle elektronicznym i elektrotechnicznym.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier