Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiada rozwiązania, które mają uregulować patologie na rynku pośredników nieruchomości. Z informacji przekazanych przez ministra w rozmowie z radiem RMF FM wynika, że rząd planuje wprowadzić zakaz reprezentowania przez pośredników obu stron transakcji i pobierania od obu wynagrodzenia.
Pośrednik ma reprezentować tylko jedną stronę transakcji. - Pewnie spotkali się państwo z taką sytuacją, że pośrednik zawiera umowę ze sprzedającym, pobiera od niego wynagrodzenie, a później próbuje w kawiarni podpisać umowę, zanim pokaże mieszkanie i od kupującego również próbuje pobrać prowizję. Albo reprezentuje jedną albo drugą stronę - zaznaczył minister rozwoju.
Branża pośrednictwa nieruchomości dyskutuje też obecnie powrót do regulacji rynku. Konieczność uzyskiwania licencji (jak kilka lat wcześniej) to według przedstawicieli sektora bardzo dobry pomysł.
- Moim pragnieniem jest obowiązkowa profesjonalizacja rynku, przynajmniej podobnie, jak to miało miejsce przed 2014 r., a bez zmian legislacyjnych jest to niemożliwe. O takie zmiany zabiegamy od dawna, ale do tej pory nikt nas nie słuchał — mówi Renata Piechutko, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, w rozmowie z Business Insider.
Minister Buda stwierdził, że prowizje agentów nie będą regulowane. Ma o tym decydować rynek. Co jednak istotne, zmiany mają doprowadzić do sytuacji, że nie będzie możliwe pobieranie przez pośrednika prowizji od obu stron transakcji.
Przypomnijmy, że zawód pośrednika nieruchomości był regulowany do roku 2013, do czasu reformy Jarosława Gowina. Od stycznia 2014 roku może go wykonywać każdy.
Przedstawiciele branży pośrednictwa nieruchomości przekonują, że brak licencji przyczynił się do spadku jakości usług. W konsekwencji do zawodu weszły osoby bez koniecznej wiedzy merytorycznej (teoretycznej i praktycznej) i wzrost liczby roszczeń odszkodowawczych. Dodatkowo pojawia się dużo nieprawidłowości, przede wszystkim wynikających z niewiedzy przedsiębiorców nieprzygotowanych do wykonywania usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządzania nieruchomościami, w tym działań nieetycznych, którzy nie powinni wykonywać tych usług bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego.
Stopy procentowe w górę – przedsiębiorcy muszą dać podwyżkę!
Warto przypomnieć, że resort rozwoju zapowiedział również wprowadzenie podglądu cen transakcyjnych. Na specjalnej stronie "na bieżąco będzie widoczne, za ile nawet danego dnia sprzedawały się nieruchomości". Publikowane informacje mają być przekazywane przez notariuszy w trakcie transakcji z wyłączeniem danych wrażliwych.
Obecnie dostępne dane przekazywane przez wojewodów nie zawierają informacji dotyczących poszczególnych miejscowości. Co ważne, są to dane publikowane z bardzo dużym opóźnieniem. Rzeczony serwis ma być uruchomiony na początku przyszłego roku.