2 min. czytania

PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pracownicze Plany Kapitałowe to system oszczędzania, który ma zapewnić pracownikom stabilność finansową na emeryturze. Grupa uprawnionych jest więc ograniczona, a właściciele firm zostali z niej wykluczeni. Skoro PPK nie dla przedsiębiorcy, to jakie inne rozwiązanie.

Wykluczenie zaskakuje. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie będzie mogła skorzystać z możliwości wprowadzanych we własnej firmie. Niestety mimo, że właściciele przedsiębiorstw są zobowiązani przez przepisy do realizacji zadań związanych z PPK sami z nich nie skorzystają.

CZYTAJ TAKŻE: Które firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

Czym jest PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny sposób odkładania pieniędzy na emeryturę. PPK współtworzą pracodawcy i państwo, a beneficjentami są pracownicy. Każdy z podmiotów zaangażowanych w PPK opłaca wskazaną w przepisach stawkę, trafiającą na konto oszczędnościowe konkretnego podwładnego.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Rola przedsiębiorcy w PPK

Co ciekawe przedsiębiorca, jako pracodawca nie jest pomijany w PPK. Ba jest nawet solidnym filarem całego systemu. To on odpowiada za jego stworzenie i pilnowanie. To on konsultuje z pracownikami ich potrzeby. Jedyne czego nie może, to czerpać z PPK korzyści, czyli odkładać za jego pośrednictwem pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ PPK skierowany jest tylko do osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Zlecenie czy umowa o dzieło także nie uprawniają do odkładania w ten sposób.

CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy przedsiębiorca odliczy ulgę na dziecko

IKZE alternatywą dla PPK

Jeśli przedsiębiorca nie chce opierać przyszłego świadczenia emerytalnego tylko na kwocie wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ma dwa wyjścia. Pierwszym jest emerytura prywatna, czyli samodzielne zbieranie kapitału przy pomocy odpowiednich podmiotów np. funduszy emerytalnych lub firm ubezpieczeniowych. Drugie to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) czyli dobrowolna forma ubezpieczenia społecznego, pełniąca rolę III filaru emerytalnego.

Z uwagi na wprowadzenie PPK podniesiony został limit wpłat na IKZE. W 2021 roku granicę ustalono na poziomie 1,8-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Warto rozważyć opisywane rozwiązanie, tym bardziej, że obowiązuje preferencja podatkowa. Wpłaty na konto IKZE są odliczane od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier