2 min. czytania

PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pracownicze Plany Kapitałowe to system oszczędzania, który ma zapewnić pracownikom stabilność finansową na emeryturze. Grupa uprawnionych jest więc ograniczona, a właściciele firm zostali z niej wykluczeni. Skoro PPK nie dla przedsiębiorcy, to jakie inne rozwiązanie.

Wykluczenie zaskakuje. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie będzie mogła skorzystać z możliwości wprowadzanych we własnej firmie. Niestety mimo, że właściciele przedsiębiorstw są zobowiązani przez przepisy do realizacji zadań związanych z PPK sami z nich nie skorzystają.

CZYTAJ TAKŻE: Które firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

Czym jest PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny sposób odkładania pieniędzy na emeryturę. PPK współtworzą pracodawcy i państwo, a beneficjentami są pracownicy. Każdy z podmiotów zaangażowanych w PPK opłaca wskazaną w przepisach stawkę, trafiającą na konto oszczędnościowe konkretnego podwładnego.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Rola przedsiębiorcy w PPK

Co ciekawe przedsiębiorca, jako pracodawca nie jest pomijany w PPK. Ba jest nawet solidnym filarem całego systemu. To on odpowiada za jego stworzenie i pilnowanie. To on konsultuje z pracownikami ich potrzeby. Jedyne czego nie może, to czerpać z PPK korzyści, czyli odkładać za jego pośrednictwem pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ PPK skierowany jest tylko do osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Zlecenie czy umowa o dzieło także nie uprawniają do odkładania w ten sposób.

CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy przedsiębiorca odliczy ulgę na dziecko

IKZE alternatywą dla PPK

Jeśli przedsiębiorca nie chce opierać przyszłego świadczenia emerytalnego tylko na kwocie wypłacanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ma dwa wyjścia. Pierwszym jest emerytura prywatna, czyli samodzielne zbieranie kapitału przy pomocy odpowiednich podmiotów np. funduszy emerytalnych lub firm ubezpieczeniowych. Drugie to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) czyli dobrowolna forma ubezpieczenia społecznego, pełniąca rolę III filaru emerytalnego.

Z uwagi na wprowadzenie PPK podniesiony został limit wpłat na IKZE. W 2021 roku granicę ustalono na poziomie 1,8-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. Warto rozważyć opisywane rozwiązanie, tym bardziej, że obowiązuje preferencja podatkowa. Wpłaty na konto IKZE są odliczane od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier