magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Adam Abramowicz przeciwstawia się wyłączeniu z państwowej pomocy krótko działających podmiotów. W piśmie do przedstawicieli rządu domaga się łatwiejszego dostępu do tarczy 6.0 dla nowych firm.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zauważa, że z tarczy branżowej niesprawiedliwie wykluczeni zostali przedsiębiorcy, którzy otworzyli swoje biznesy krótko przez wybuchem pandemii. Nikt z nich przecież nie mógł zaplanować wprowadzenia restrykcji i ich wpływu na gospodarkę. Otwarcie działalności miało pozwolić na legalne prowadzenie biznesu i zarabianie, a nie wyłudzenie od państwa pakietów pomocy.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza 6.0: W lutym kolejny pakiet osłonowy dla firm. Co zawiera i kto z niego skorzysta

Dlaczego Tarcza 6.0 nie obejmuje nowych firm

Co do zasady firmy powstałe w 2020 roku mogą ubiegać się o wsparcie. Jest jednak jedno ale. Rzecznik zauważa, że przyjęte rozwiązanie uzależniające otrzymanie wsparcia w ramach tarczy branżowej od przedstawienia spadku przychodów w porównaniu z wskazanym okresem rozliczeniowym stanowi wykluczenie. Firmy powstałe pod koniec 2019 i na początku 2020 roku nie są w stanie wykazać wymaganego spadku obrotów. Co za tym idzie, nie kwalifikują się do wnioskowania o pieniądze. A przecież ich comiesięczne wpływy odbiegają od biznesplanów i wyliczeń. Skutkiem czego przedsiębiorcom grozi bankructwo i to już w pierwszym okresie działania.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza Finansowa PFR 2.0 nie dla zbuntowanych przedsiębiorców?

Tarcza 6.0 dla nowych firm szansą na przetrwanie

By temu zapobiec Abramowicz proponuje wprowadzenie dla firm, działających parę miesięcy, innego sposobu wykazania spadku przychodów. Mianowicie przedstawienia go w stosunku do średniomiesięcznego przychodu uzyskanego w 2020 roku. A nie podliczając wskazany miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.

- Pozwoli to włączyć do okresu porównawczego także czas ponownego otwarcia, który trwał od późnej wiosny do wczesnej jesieni oraz pierwszych miesięcy 2020 r. – uzasadnia Rzecznik MŚP.

Omawiana zmiana umożliwiłaby przedsiębiorcom z odpowiednim PKD otrzymanie rekompensat. I zauważa, że proponowane w rozporządzeniu wydłużającym czas działania pomocy sposoby alternatywnego wykazywania spadku, nie są wiarygodne, gdyż obejmują miesiące lockdownu. - Wykazanie spadku przychodów między miesiącami, w których obowiązywały ograniczenia działalności gospodarczej nie jest uzasadnione, bo jak ma porównać przychód stycznia do grudnia zamknięta firma która ma zero przychodu w obu miesiącach – pyta w piśmie przedstawicieli rządu.

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier