Z tego artykułu dowiesz się:

Niedługo minie rok od wejścia w życie nowego obowiązku rejestrowania KAŻDEJ umowy o dzieło. Czy obowiązek ten wpłynął na spadek popularności tego typu umów? Umowy o dzieło 2022 – dla kogo jest to rozwiązanie?

Umowa o dzieło 2022 – obowiązek rejestracji

Pod tym względem nic się nie zmieni. Od 1 stycznia 2021 roku, umowy o dzieło muszą być zgłaszane w ZUS. Przepisy te, weszły do systemu prawnego za sprawą tarczy antykryzysowej. „Dzięki temu Państwo ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce tego rodzaju umów" – tłumaczy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Oficjalnie chodzi o cele statystyczno-analityczne, a także, jak ładnie ujmuje to ZUS „badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości". 

CZYTAJ TAKŻE: Umowa zlecenie czy umowa o dzieło - którą wybrać?

Umowa o dzieło 2022 – dalszy spadek popularności?

W czasach, w których umowy o dzieło nie były nigdzie ewidencjonowane, mówiło się o „milionach” umów śmieciowych. Dziś ZUS kwestionuje tamte wyliczenia. Nie bierze przy tym poprawki na to, że nowe formalności mogły zniechęcić wiele podmiotów do tego typu współpracy. Tak czy inaczej, jak wskazuje ZUS:  "Nasze analizy pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło" – czytamy w komunikacie zakładu.

Małe firmy nie rezygnują z umów o dzieło

Dla wielu małych firm, szczególnie JDG, czasem innego wyjścia nie ma. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zatrudnienie kogoś na etacie, ale masz pilne zadanie do wykonania,  z chęcią oddelegujesz je w ramach umowy o dzieło. Jeśli wykonujący nie ma firmy, na wariant B2B nie ma szans. Zostaje umowa o dzieło. Ze wszystkimi minusami z nią związanymi, w tym koniecznością informowania o niej ZUS.

Rzeczywiście dane ZUS potwierdzają, że „najwięcej płatników składek, którzy zgłaszali umowę o dzieło, miało nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Najmniejsza grupa płatników składek zgłaszających umowy o dzieło miała więcej niż 250 ubezpieczonych”.

Jakie branże podpisują najwięcej umów o dzieło?

Najwięcej umówi o dzieło, które zostały zgłoszone przez płatników składek, zajmuje się edukacją. Na branżowym podium znalazły się również działalność organizacji członkowskich. Nieco dalej twórczość w dziedzinie kultury, rozrywki, a także produkcji filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych oraz muzycznych.

Czy opłaca się podpisywać umowy o dzieło?

Nie ma wątpliwości, że firmy, które w 2021 roku nie zniechęciły się koniecznością rejestrowania tego typu umów, w dalszym ciągu będą je podpisywać. Przyjmując, że w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku podpisano ich ponad 1,2 mln, można się spodziewać, że do końca roku liczba ta wyniesie około 1,6 mln. Rok 2022 nie powinien przynieść w tym zakresie większych zmian. Szczególnie w branżach wymienionych przed chwilą oraz małych firmach. W związku z nowymi przepisami związanymi z Polskim Ładem, ucieczka w umowy cywilnoprawne może być nadal istotną alternatywą dla etatu oraz sposobem na elastyczność kosztową.

Co więcej, dla wielu osób wykonującej dzieła, Polski Ład może okazać się… korzystny!

Umowa o dzieło 2022 – jakie korzyści?

Umowa o dzieło, która nie została zawarta z własnym pracodawcą, nie wiąże się z obowiązkiem opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany, jakie przewiduje Polski Ład w dziedzinie składek, nie dotkną więc wykonawców, którzy pobierają wynagrodzenie z tytułu wykonanego dzieła. Co więcej, takie osoby skorzystają z wyższej kwoty wolnej od podatku, a ci lepiej zarabiający z podniesionego drugiego progu. To oznacza, że dla wielu osób umowa o dzieło może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier