2 min. czytania

Oszustwo na Urząd Patentowy – przedsiębiorco, uważaj!

Urząd Patentowy
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
19 01 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Przestępcy podszywają się pod Urząd Patentowy RP, i co najgorsze robią to niemal perfekcyjnie. Jeśli dostałeś pismo od tej instytucji, dokładnie sprawdź, czy nie jest to fałszywa korespondencja. Jak rozpoznać oszustwo na Urząd Patentowy?

Oszustwo na Urząd Patentowy – złodziej uderza w czuły punkt

Nie ma wątpliwości, że wśród polskich przedsiębiorców wzrosła świadomość własności przemysłowej i ochrony znaków towarowych. Niektórzy jednak nie do końca rozumieją, jak działa Urząd Patentowy i w jaki sposób można ubiegać się o ochronę np. firmowego logotypu, nazwy handlowej itd. Tę sytuacje doskonale wykorzystują przestępcy dla których „oszustwo na Urząd Patentowy” stało się pomysłem na zarobek.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS nie wysyła e-maili z rozliczeniami. To oszustwo!

Jak wygląda oszustwo na Urząd Patentowy?

Mechanizm oszustwa, jak zwykle w takich przypadkach jest banalnie prosty, ale trzeba przyznać, nieźle opakowany. Przestępcy podszywają się pod Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej w pismach wzywających do wniesienia opłaty.

Trzeba przyznać, że są do tego bardzo dobrze przygotowani. Aby uśpić czujność przedsiębiorców, podają PRAWDZIWE dane dotyczące zgłaszanych przedmiotów własności przemysłowych. Co ciekawe wzór pisma do złudzenia przypomina te, jakie wystawia UPRP potwierdzając udzielenie ochrony na znak towarowy. To, co w całej historii się nie zgadza to fakt, że należności są wyliczane… w euro. Mało tego rachunek bankowy wskazany w piśmie prowadzony jest przez bank z siedzibą w Niemczech.

Dlaczego oszuści „uciekli” z kontami poza Polskę? Odpowiedź jest prosta. Już wcześniej wdrożono bowiem mechanizmy przeciwdziałania wykorzystywania działalności bankowej w naszym kraju do podobnych wyłudzeń. W tym przypadku przestępcy mieli mocno związane ręce.

Po czym poznać fałszywą decyzję Urzędu Patentowego?

Wszystkie kwoty w tym przypadku podawane są w euro, a rzekomy numer konta bankowego UPRP znajduje się w Niemczech lub innym kraju strefy euro. Niemniej Fincert.pl, Policja oraz Urząd Patentowy apelują o ostrożność w przypadku KAŻDEJ decyzji z Urzędu Patentowego. Warto zatem uważnie przeczytać otrzymaną korespondencję.

Zweryfikuj czy w treści decyzji podany jest należący do Urzędu Patentowego numer rachunku bankowego  93 1010 1010 0025 8322 3100 0000, który prowadzony jest przez Narodowy Bank Polski  O/O Warszawie. Jeśli otrzymałeś „decyzję”, w której znajduje się inny numer rachunku bankowego, oznacza to próbę dokonania przestępstwa na Twoją szkodę!” Informacje o innych rachunkach Urzędu Patentowego RP w NBP i BGK oraz celu ich wykorzystania można znaleźć na stronie internetowej Urzędu, pod linkiem https://uprp.gov.pl/pl/przedmioty-ochrony/inne/oplaty-w-postepowaniu/platnosc-na-konto-urzedu” – czytamy w komunikacie opublikowanym m.in. na stronie policji.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jak założyć firmę w 2025 roku? Krok po kroku dla początkujących

Jak założyć firmę w 2025 roku? Praktyczny poradnik krok po kroku 1. Dlaczego warto założyć firmę w 2025…
jak zalozyc firme

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier