2 min. czytania

Finanse małych firm. Jest dobrze?

finanse firm
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
22 06 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Finanse małych firm są w dobrej kondycji. Według badań przeprowadzonych przez firmę faktoringową NFG, większość najmniejszych firm w Polsce pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, jak donosi Gazeta Polska Codziennie. Jednak ci, którzy negatywnie oceniają swoją kondycję biznesową, twierdzą, że musieli ciąć koszty głównie ze względu na opóźnienia w płatnościach.

Sytuacja finansowa firm

W Polsce działa około 2,2 miliona mikrofirm, co stanowi 97% wszystkich przedsiębiorstw niefinansowych. Przyczyniają się one do 30% PKB i zatrudniają 4,2 miliona osób. Ich kondycja finansowa jest ważnym wskaźnikiem dla całej gospodarki. Z badania "Barometr wydatków firmowych" wynika, że ponad połowa mikrofirm (53,9%) ocenia swoją stabilność finansową jako "zdecydowanie dobrą" lub "raczej dobrą". Z kolei 14,6% jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) ocenia ją jako "raczej źle" lub "zdecydowanie źle".

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes w małym mieście

Finanse mikrofirm w Polsce

Najwięcej negatywnych ocen pochodzi od mikrofirm handlowych, gdzie co piąta firma źle ocenia swoją kondycję biznesową, a tylko co druga może wyrazić się o niej pozytywnie. Wśród przyczyn negatywnych ocen dla jednoosobowych działalności handlowych można wymienić malejącą konsumpcję, wysokie koszty działalności, długie terminy płatności na fakturach, zatory płatnicze oraz wzajemne zadłużenie w branży.

Zadłużone firmy w Polsce

W branży handlowej powszechne jest wstrzymywanie zapłaty w oczekiwaniu na pieniądze od kontrahentów, co prowadzi do wysokiego wskaźnika wzajemnych długów w branży, przekraczającego obecnie 300 milionów złotych. Długi samych hurtowni, którym nie płacą detaliści i przedsiębiorcy z innych sektorów, sięgają już ponad miliarda złotych, informuje Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Jak działa kredyt kupiecki?

Kredyt kupiecki jest powszechną formą rozliczeń między firmami, ale często powoduje, że przedsiębiorcy muszą czekać wiele tygodni, a nawet miesięcy na otrzymanie płatności od kontrahentów. Mikrofirmom jest jeszcze trudniej w tej kwestii, ponieważ ze względu na niewielką skalę działalności nie mogą zrekompensować opóźnień wpływami z innych kontraktów, jak to robią większe firmy.

Finane i mikrofaktoring

Badanie pokazuje, że trzy czwarte jednoosobowych działalności gospodarczych nie ma natychmiastowego dostępu do pieniędzy pochodzących z wykonanych zleceń, ponieważ rozliczają się z klientami za pomocą faktur z odroczonym terminem płatności. Tylko 26% mikroprzedsiębiorców pobiera gotówkę, więc nie mają aktualnie nieopłaconych faktur - wyjaśnia Emanuel Nowak, ekspert firmy NFG. Opóźnienia w płatnościach są powszechne w sektorze MSP, o czym świadczy chociażby wysoki odsetek mikrofirm (41%), które zmuszone były zrezygnować z zakupów firmowych w ciągu ostatniego roku z powodu tych opóźnień.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier