Z tego artykułu dowiesz się:

Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym należą się z mocy prawa. Szału jednak nie ma. Patrząc na statystki dotyczące liczby firm poszkodowanych w wyniku aktualnej sytuacji na wschodnich rubieżach, aż trudno uwierzyć, że jest ich tylko tyle.

Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym w dwóch województwach

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że szczególnie trudno jest prowadzić biznes na wschodniej flance polskiej gospodarki. Stan wyjątkowy to jedno, a poczucie zagrożenia i absolutnej „nienormalności” sytuacji zafundowanej nam przez reżim z Mińska to drugie. Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym mogą pomóc. Choć po części.

Prawo, o czym już pisaliśmy w Magazynie Firma, stawia sprawę jasno i precyzyjnie. Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym należą się bezdyskusyjnie. MSWiA poinformowało, że wojewodowie z woj. lubelskiego i podlaskiego już ruszyli z ich wypłatą 16 listopada. Co więcej. Wszyscy, którzy złożyli wnioski zgodne z zasadami nakreślonymi przez ustawę, otrzymają pieniądze do końca przyszłego tygodnia. Brzmi nieźle.

Niewiele wniosków o rekompensaty

Patrząc jednak na statystyki widać, że konieczność wypłaty rekompensat nie jest poważnym zmartwieniem dla krajowego budżetu, porównując to np. do tarcz antykryzysowych z czasów drugiej i trzeciej fali pandemii. Jak łatwo zgadnąć najwięcej wniosków o rekompensaty wpłynęło w województwie podlaskim.

Liczba jednak nie powala. Do urzędników w Białymstoku wpłynęło zaledwie 100 takich dokumentów. Na Lubelszczyźnie zdecydowanie mniej – jedynie 39. MSWiA stawia sprawę jasno: „rekompensaty przysługują przedsiębiorcom w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego”. Części – czyli wąskiego pasa przy granicy.

Ile decyzji o rekompensacie

Wnioski to jedno, a decyzje w sprawie uruchomienia środków dla konkretnych firm to drugie. Tu liczby są jeszcze mniej spektakularne. Liczba decyzji w woj. podlaskim wyniosła dotąd 55. W przypadku Lubelszczyzny… 16. Jak podaje MSWiA, w dużej części wsparcie płynie do podmiotów działających w turystyce, hotelarstwie i gastronomii.

Rekompensaty a prawo

Jeżeli wniosek został wypełniony prawidłowo, przedsiębiorcy mogą już odliczać czas do wypłaty środków. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by wsparcie dotarło na ich konta jeszcze w listopadzie.

Ustawa o rekompensatach dla przedsiębiorców w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego weszła w życie 4 października br. Zgodnie z ustawą, wojewoda ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku i 30 dni na wypłacenie rekompensaty” – tłumaczy MSWiA.

Zgodnie z uchwaloną ustawą, rekompensata, o której mówimy, wynosi 65% średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług, bądź wykonywanej działalności prowadzonej w czerwcu, lipcu i sierpniu 2021 roku.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier