Z tego artykułu dowiesz się:

Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym należą się z mocy prawa. Szału jednak nie ma. Patrząc na statystki dotyczące liczby firm poszkodowanych w wyniku aktualnej sytuacji na wschodnich rubieżach, aż trudno uwierzyć, że jest ich tylko tyle.

Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym w dwóch województwach

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że szczególnie trudno jest prowadzić biznes na wschodniej flance polskiej gospodarki. Stan wyjątkowy to jedno, a poczucie zagrożenia i absolutnej „nienormalności” sytuacji zafundowanej nam przez reżim z Mińska to drugie. Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym mogą pomóc. Choć po części.

Prawo, o czym już pisaliśmy w Magazynie Firma, stawia sprawę jasno i precyzyjnie. Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym należą się bezdyskusyjnie. MSWiA poinformowało, że wojewodowie z woj. lubelskiego i podlaskiego już ruszyli z ich wypłatą 16 listopada. Co więcej. Wszyscy, którzy złożyli wnioski zgodne z zasadami nakreślonymi przez ustawę, otrzymają pieniądze do końca przyszłego tygodnia. Brzmi nieźle.

Niewiele wniosków o rekompensaty

Patrząc jednak na statystyki widać, że konieczność wypłaty rekompensat nie jest poważnym zmartwieniem dla krajowego budżetu, porównując to np. do tarcz antykryzysowych z czasów drugiej i trzeciej fali pandemii. Jak łatwo zgadnąć najwięcej wniosków o rekompensaty wpłynęło w województwie podlaskim.

Liczba jednak nie powala. Do urzędników w Białymstoku wpłynęło zaledwie 100 takich dokumentów. Na Lubelszczyźnie zdecydowanie mniej – jedynie 39. MSWiA stawia sprawę jasno: „rekompensaty przysługują przedsiębiorcom w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego”. Części – czyli wąskiego pasa przy granicy.

Ile decyzji o rekompensacie

Wnioski to jedno, a decyzje w sprawie uruchomienia środków dla konkretnych firm to drugie. Tu liczby są jeszcze mniej spektakularne. Liczba decyzji w woj. podlaskim wyniosła dotąd 55. W przypadku Lubelszczyzny… 16. Jak podaje MSWiA, w dużej części wsparcie płynie do podmiotów działających w turystyce, hotelarstwie i gastronomii.

Rekompensaty a prawo

Jeżeli wniosek został wypełniony prawidłowo, przedsiębiorcy mogą już odliczać czas do wypłaty środków. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by wsparcie dotarło na ich konta jeszcze w listopadzie.

Ustawa o rekompensatach dla przedsiębiorców w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego weszła w życie 4 października br. Zgodnie z ustawą, wojewoda ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku i 30 dni na wypłacenie rekompensaty” – tłumaczy MSWiA.

Zgodnie z uchwaloną ustawą, rekompensata, o której mówimy, wynosi 65% średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług, bądź wykonywanej działalności prowadzonej w czerwcu, lipcu i sierpniu 2021 roku.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier