Dziś nikt nie ma wątpliwości, że szczególnie trudno jest prowadzić biznes na wschodniej flance polskiej gospodarki. Stan wyjątkowy to jedno, a poczucie zagrożenia i absolutnej „nienormalności” sytuacji zafundowanej nam przez reżim z Mińska to drugie. Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym mogą pomóc. Choć po części.
Prawo, o czym już pisaliśmy w Magazynie Firma, stawia sprawę jasno i precyzyjnie. Rekompensaty dla firm w związku ze stanem wyjątkowym należą się bezdyskusyjnie. MSWiA poinformowało, że wojewodowie z woj. lubelskiego i podlaskiego już ruszyli z ich wypłatą 16 listopada. Co więcej. Wszyscy, którzy złożyli wnioski zgodne z zasadami nakreślonymi przez ustawę, otrzymają pieniądze do końca przyszłego tygodnia. Brzmi nieźle.
Patrząc jednak na statystyki widać, że konieczność wypłaty rekompensat nie jest poważnym zmartwieniem dla krajowego budżetu, porównując to np. do tarcz antykryzysowych z czasów drugiej i trzeciej fali pandemii. Jak łatwo zgadnąć najwięcej wniosków o rekompensaty wpłynęło w województwie podlaskim.
Liczba jednak nie powala. Do urzędników w Białymstoku wpłynęło zaledwie 100 takich dokumentów. Na Lubelszczyźnie zdecydowanie mniej – jedynie 39. MSWiA stawia sprawę jasno: „rekompensaty przysługują przedsiębiorcom w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego”. Części – czyli wąskiego pasa przy granicy.
Wnioski to jedno, a decyzje w sprawie uruchomienia środków dla konkretnych firm to drugie. Tu liczby są jeszcze mniej spektakularne. Liczba decyzji w woj. podlaskim wyniosła dotąd 55. W przypadku Lubelszczyzny… 16. Jak podaje MSWiA, w dużej części wsparcie płynie do podmiotów działających w turystyce, hotelarstwie i gastronomii.
Jeżeli wniosek został wypełniony prawidłowo, przedsiębiorcy mogą już odliczać czas do wypłaty środków. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by wsparcie dotarło na ich konta jeszcze w listopadzie.
„Ustawa o rekompensatach dla przedsiębiorców w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego weszła w życie 4 października br. Zgodnie z ustawą, wojewoda ma 14 dni na rozpatrzenie wniosku i 30 dni na wypłacenie rekompensaty” – tłumaczy MSWiA.
Zgodnie z uchwaloną ustawą, rekompensata, o której mówimy, wynosi 65% średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy ze świadczonych usług, bądź wykonywanej działalności prowadzonej w czerwcu, lipcu i sierpniu 2021 roku.