Z tego artykułu dowiesz się:

Inflacja rozgrzała się do czerwoności. Według wstępnych danych GUS w czerwcu 2022 roku wyniosła ona 15,6 %. To w połączeniu z fatalnymi danymi PMI pachnie stagflacją, czyli realizacją bardzo niebezpiecznego scenariusza dla gospodarki.

Inflacja jak w 1997 roku?

Ostatnie takie odczyty inflacji notowane były w drugiej połowie lat 90-tych. Trudno jednak jakkolwiek porównywać te dane. Wówczas w Polsce zastanawiano się, kiedy inflacja zacznie osiągać jednocyfrowy wynik. Eksperci mówili wówczas, że jesteśmy na dobrej drodze, bowiem tendencja wskazywała na wychodzenie z poważnych problemów makroekonomicznych, zapoczątkowanych trudną transformacją. Teraz sytuacja wydaje się zgoła odwrotna.

To bardzo złe wieści dla firm

W najtrudniejszej sytuacji są ci przedsiębiorcy, którzy z uwagi na ogromną konkurencję oraz specyfikę branży nie mogą sobie pozwolić na wyraźne podwyżki cen. Mowa m.in. o małych i mikrofirmach świadczących usługi w wariancie B2B. Są przedsiębiorcy, którzy mówią wprost – ceny niektórych usług muszą być utrzymane na takim samym lub zbliżonym poziomie jak w 2020 i 2021 roku.

Trzeba jednak pamiętać, że nawet poważna podwyżka cen nie jest receptą na działanie w dobie inflacji. Jak przyznaje pani Agnieszka prowadząca sklep spożywczy na jednym z warszawskich osiedli – „widzę wyraźny odpływ klientów w stronę marketów i dyskontów. Ci, którzy do mnie przychodzą, chcą kupić przysłowiową sól, której właśnie zabrakło, lub coś na słodko, bo przyszli goście. Od dwóch miesięcy zamawiam mniej wędlin, napojów oraz pieczywa, które już nie rozchodzi się jak wcześniej, dotyczy to nawet ciepłych bułeczek” – przyznaje z gorzkim uśmiechem.

PMI w Polsce

Na godzinę przed publikacją danych inflacyjnych, GUS opublikował inne, katastrofalne dane. Mowa o wskaźniku PMI, pokazujący koniunkturę w polskim przemyśle. W czerwcu 2022 roku spadł do bardzo niskiego poziomu 44,4 punktów. Dodajmy, że każdy odczyt poniżej 50 punktów traktowany jest przez ekonomistów jako „recesyjny”. To pokazuje, że nastroje w biznesie pogarszają się z miesiąca na miesiąc. Dodajmy, że w maju było to 48,5 pkt. W tej sytuacji polscy przedsiębiorcy się więcej niż pewni poważnego spowolnienia, spadku liczby zamówień, oraz hamowania całej gospodarki.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest stagflacja?

Czy Polsce grozi stagflacja?

Jeżeli scenariusz recesyjny się ziści, ekonomiści zaczną mówić o bardzo niebezpiecznym zjawisku, jakim jest stagflacja. To połączenie recesji i wysokiej inflacji. Taki miks to niezwykle trudne połączenie, z którego trudno jest wyjść i które odbija się szybko na innych parametrach takich jak np. poziom bezrobocia.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier