2 min. czytania

W przemyśle zaczyna robić się źle. Rekrutacje wstrzymane

Rekrutacje wstrzymane
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
02 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Rekrutacje wstrzymane, zakupy nowych towarów zablokowane – takie decyzje podejmuje coraz więcej firm przemysłowych. Informuje o tym Konfederacja Lewiatan, analizując najnowsze wyniki badań nastrojów przedsiębiorców. Indeks PMI spadł z 43 punktów we wrześniu do zaledwie 42 w październiku.

Rekrutacje wstrzymane – co dalej?

Rekrutacje wstrzymane! Takie decyzje zapadają w wielu polskich firmach. Niemal równolegle podobne cięcia dotyczą zakupów. Patrząc na pomiar indeksu PMI za październik, dziś nikt nie ma wątpliwości, że to tylko kwestia czasu, kiedy firmy odczują brak nowych zamówień oraz spadek produkcji. Nie są to nastroje wyłącznie polskie. Zły klimat dla przemysłu panuje na rynkach praktycznie w całej Unii Europejskiej. Trudno w takiej sytuacji zatrudniać nowe osoby. Hamowanie gospodarki może przełożyć się na zgoła inne decyzje. Np. redukcji zatrudnienia. Póki co jednak, w danych makroekonomicznych gwałtownego wyhamownia… nie widzimy.

Gdyby brać pod uwagę wcześniejsze odczyty PMI oraz nastroje w firmach, solidne wyhamowanie już powinno nastąpić. Polska gospodarka, póki co, daje sobie radę, choć realia zdają się być coraz trudniejsze.

Zamówienia spadają

Zamówienia z zagranicy są coraz niższe z miesiąca na miesiąc. Według  "twardych liczb", to już ósmy miesiąc z rzędu, w którym widzimy coraz wyraźniej tę tendencję. Do tego dochodzi inflacja, nie tylko ta CPI, ale również producencka. „Koszty produkcji rosną z miesiąca na miesiąc. W takiej sytuacji trudno o wiarygodne prognozy. Klienci pytają o ceny za dwa, trzy miesiące, a nam naprawdę trudno odpowiedzieć na to pytanie. Działamy w warunkach dużej nieprzewidywalności” – przyznaje w rozmowie z Magazynem Firma jeden z menadżerów w firmie produkcyjnej na Mazowszu.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, w najnowszym komentarzu nie sili się na optymizm. Po prostu jest źle. „Prawdopodobnie zaczynają się też obawy o brak możliwości dalszego przekładania wzrostu kosztów działalności na cenę produktów i usług. Mimo tego, że popyt konsumpcyjny nie słabnie, tak jak można było tego oczekiwać, pracodawcy zaczynają podchodzić do tej sytuacji dużo bardziej pragmatycznie. Wstrzymywane są  rekrutacje oraz blokowane zakupy nowych towarów.  Te spadały w październiku w najszybszym tempie od niemal dwóch i pół roku. Firmy wolały wykorzystywać wcześniej zgromadzone zapasy, zwłaszcza, że wzrosły oczekiwania dotyczące obniżki cen materiałów w nadchodzących miesiącach”.

Oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością

Pewnym pocieszeniem może być fakt, że choć PMI szoruje po minimalnych wartościach w 2022 roku, w tym roku, w ocenie Zielonki nie zobaczymy wyraźnego wyhamowania w polskim przemyśle. Miejmy więc nadzieję, że polskie firmy będą dużo odporniejsze, niż sugeruje to pesymizm przedsiębiorców.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2025 roku: 7 najczęstszych błędów, które popełniają przedsiębiorcy – i jak ich uniknąć

Zakładasz firmę i jesteś przekonany, że wszystko masz pod kontrolą? To świetnie – ale uważaj. Nawet doświadczeni przedsiębiorcy…
jdg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier