2 min. czytania

Rząd chce walczyć z dyskontami. Szuka wsparcia w UOKiK i mediach

dyskonty
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
29 06 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Dyskonty pod lupą rządu. Zapowiadana wcześniej sieć polskich sklepów spożywczych ma być zamieniona w platformę sprzedaży online. Chodzi o to by konkurować z dyskontami.

Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, polskie sieci sklepów spożywczych planują utworzyć wspólną platformę sprzedaży online. Spotkanie z przedstawicielami tych sklepów odbyło się 20 czerwca w Ministerstwie.

Głównym celem jest umożliwienie polskim sklepom konkurowania z zagranicznymi dyskontami i supermarketami, które dominują na krajowym rynku. Uważa się, że stworzenie takiej platformy sprzedaży online przyniosłoby polskim sieciom przewagę konkurencyjną.

Platforma sprzedaży

Obecnie trwają pierwsze testy tej platformy, których wyniki są obiecujące - poinformowali przedstawiciele branży. Wsparcie dla polskich sieci sklepów spożywczych może również nadejść dzięki współpracy z Krajową Grupą Spożywczą (KGS), która umożliwi sklepom zaopatrywanie się w produkty od polskich producentów należących do tej grupy.

Ponadto, podczas spotkania poruszono kwestię kar finansowych nakładanych na zagraniczne dyskonty przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), które według przedstawicieli branży nie mają wystarczającego wpływu na ich ogromne dochody.

Sklepy spożywcze

W związku z tym, zaproponowano zaangażowanie mediów publicznych w informowanie konsumentów o karach i naruszeniach popełnianych przez zagraniczne sieci handlowe i dyskonty. Minister zapewnił, że skontaktuje się w tej sprawie z dyrekcją UOKiK.

Dyskonty w Polsce

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych podmiotów, takich jak Krajowy Związek Spółdzielni, Grupa Zakupowa HIT, Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego SOT, sieci sklepów Grześ, Mirabelka, Top Market oraz Polska Sieć Handlowa Pokusa. Jednak nieobecność przedstawicieli Społem, Polskiej Izby Handlowej oraz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji wzbudziła pewne zaskoczenie, ponieważ wydaje się, że nie zostali oni zaproszeni na to spotkanie.

To Cię zainteresuje

29 11 23

Handel w Wigilię. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął ustawę, która zakazuje handlu w niedzielę 24 grudnia wraz z poprawką, wprowadzającą wyłączenia. Jednocześnie przeniósł tę…
handel w wigilię

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
02 11 23

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie nie tylko w zakresie podstawowej rachunkowości, ale także w…
15 10 23

Wybory 2023. Wynik wyborów. Kto wygrał wybory

Wyniki exit polls sondażowni IPSOS wskazują, że wynik wyborów jest następujący: PiS - 36,8 proc.; KO - 31,6…

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier