Z tego artykułu dowiesz się:

Według wstępnego szacunku, opublikowanego właśnie przez Główny Urząd Statystyczny, wynik PKB Polski 2021 robi wrażenie. Zdaniem statystyków w ubiegłym roku Produkt Krajowy Brutto naszego kraju urósł o 5,7% w porównaniu do 2020 roku. To więcej niż średnia prognoz ekonomistów.

PKB Polski 2021 – jaki wzrost?

Przypomnijmy, w 2020 roku gospodarka skurczyła się o 2,5 procent, licząc w cenach stałych do 2019 roku. Efekt pierwszych dwóch fal pandemii, która była zupełnie nowym zjawiskiem, był porażający. Zresztą ponury makroekonomiczny krajobraz był o wiele szerszy i dotyczył wielu europejskich gospodarek.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest PKB?

Ekonomiści, już od jakiegoś czasu wskazywali, że 2021 rok, znów „zaświeci się na zielono” w odczytach PKB. Konsensus z ich prognoz wynosił 5,5 procent. Choć byli i tacy, np. Konfederacja Lewiatan, którzy zakładali nawet sześcioprocentowy wzrost.

PKB Polski 2021 a prognozy optymistów

Wstępny odczyt GUS zawarł się między konsensusem, a przewidywaniami optymistów – wyniósł 5,7%. „Wydaje się jednak, że możliwa jest korekta PKB za 2021 r. w kolejnych odczytach. Pozytywnie może zaskoczyć eksport oraz cała akumulacja brutto na czele z zapasami” – ocenia Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatan.

Lewiatan zauważa, że polska gospodarka odbiła się od dołka, jaki zaznaczył się w pandemicznym 2020 roku.

PKB 2021 a przemysł

Patrząc na dane opublikowane przez GUS, nie ma wątpliwości, że siłą napędową PKB 2021 był przemysł. W ubiegłym roku odnotował on aż 14,1% wzrostu. Wrażenie robi także konsumpcja prywatna, która wypadła najlepiej od 2008 roku, czyli czasów sprzed pierwszego w tym wieku poważnego kryzysu. Jej wzrost to 6,2%.

Inwestycje do nadrobienia

Ekonomiści zauważają, że zaskakująco dobry wynik zauważyliśmy w 2021 roku po stronie inwestycji, które r/r wzrosły o 8%. Nastąpiło to po 9-procentowym spadku rok wcześniej. Jest też zła wiadomość, nie udało nam się w tym zakresie odrobić tego, co utraciliśmy w wyniku pandemii.

Specjaliści zwracają uwagę na niski „sentyment inwestycyjny”, co oznacza niechęć inwestorów w tym zakresie nad Wisłą. Ryzyko inwestycyjne w naszym kraju jest wciąż oceniane jako wysokie. Lewiatan zwraca uwagę, że może się to wiązać z brakiem impulsu, jaki mógł zostać wygenerowany przez Krajowy Plan Odbudowy. Pieniędzy unijnych jak nie było, tak nie ma, ale to już temat na osobny artykuł.

PKB 2022 – powtórzymy dobry wynik?

Wiele wskazuje na to, że odczyt PKB 2021 będzie w dłuższej perspektywie jedynie „peak’iem” na wykresie. Wielu ekonomistów studzi emocje i optymizm zakładając, że PKB 2022 nie wykręci już takiego wyniku. Studzenie gospodarki stopami procentowymi, konflikt z UE oraz pogarszające się nastroje konsumentów i przedsiębiorców przełożą się na dużo gorszy wynik PKB za cały obecny rok. Prognozujemy wzrost na poziomie 3,8% - ocenia Mariusz Zielonka.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier