2 min. czytania

Składka ZUS po terminie. Co z ubezpieczeniem chorobowym?

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
15 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Składka ZUS po terminie? Co z ubezpieczeniem chorobowym? Jak się okazuje, chwila nieuwagi lub zwykłe zapominalstwo może mieć poważne skutki. Ale mamy też dobre informacje.

Składka ZUS po terminie a świadczenia

Istotna zmiana związana z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, którym objęci są np. przedsiębiorcy, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Składka ZUS po terminie nie spowoduje, że ustanie samo ubezpieczenie. „Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również, gdy opłacą składki po terminie. Nie będą już musieli składać do ZUS wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Co roku ZUS otrzymywał ponad 150 tys. takich wniosków” – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS 2022

Składka ZUS po terminie i zaległości

Nowe prawo, które wejdzie w życie wraz z Nowym Rokiem, umożliwi także nabycie prawa do zasiłku przez osoby, które będą niezdolne do pracy w okresie, za który będą miały zaległości w składkach, jeśli te, będą wyższe niż 1 procent minimalnego wynagrodzenia. A zatem w 2022 roku będzie to 30,10 zł. Takie osoby mogą liczyć na nabycie prawa do zasiłku jednak po spłacie zadłużenia. 

Jeśli nie uregulują go w ciągu pół roku od dnia powstawania prawa do świadczenia, to wówczas wspomniane prawo ulegnie przedawnieniu. „Przeszkodą w wypłacie zasiłku nie będzie natomiast zadłużenie wynoszące maksymalnie 1 proc. minimalnego wynagrodzenia” – precyzuje ZUS. 

Zasiłek za czas hospitalizacji

Co do zasady, w obecnym stanie prawnym, zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu to 70% podstawy wymiaru zasiłku. Od 2022 roku będzie to nieco więcej, bo 80%. 

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku

Kolejna zmiana, jaka będzie obowiązywała od 1 stycznia 2021 r., dotyczy ustalenia podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli między okresami pobierania zasiłków, niezależnie od ich rodzaju, nie było przerwy dłużej niż miesiąc kalendarzowy, nie będzie potrzeby ustalania jej na nowo. W obecnym stanie prawnym podstawę wymiaru zasiłku oblicza się ponownie jeśli przerwa w pobieraniu zasiłków przekracza 3 miesiące.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier