Z tego artykułu dowiesz się:

Program „Moje Ciepło” zakłada dofinansowanie do zakupu pompy ciepła. Kto może dostać dotację na pompę ciepła i ile pieniędzy przewidziano w programie „Moje Ciepło”?

Można już składać wnioski o dotację na zakup i montaż pompy ciepła. Program prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW. Każdy, kto kwalifikuje się do otrzymania dotacji ma szansę na wsparcie wysokości od 7 tys. do 21 tys. złotych. Do rozdysponowania jest 600 mln złotych.

Pieniądze na pompę ciepła – tylko nowe domy?

Podstawowym założeniem programu „Moje ciepło” jest dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym. Poza tym właściciel takiego domu najpierw musi sam zainwestować w zakup pompy ciepła, a dopiero potem liczyć na wypłatę dofinansowania.

Kto dostanie pieniądze na pompę ciepła?

Z pieniędzy na pompę ciepła mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego. Istotne jest to, że dotację przyznaje się na zakup pompy ciepła wyłącznie dla nowych domów. Zgodnie z definicją NFOŚiGW w programie bierze się pod uwagę domy, dla których nie złożono dotąd zawiadomienia o zakończeniu budowy, lub nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie domu.

Inną możliwością jest dotacja w przypadku budynków, co do których zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie został złożony nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 rok

Ile pieniędzy na pompę ciepła?

Na projekt przeznaczono 600 mln złotych. Program cieszy się jednak tak dużym zainteresowaniem, że pieniądze mogą się szybko skończyć. Już teraz popularność programu porównuje się do dotacji w ramach akcji „Mój prąd”. Pieniądze wypłacane są w formie dotacji. To od 30% do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Realnie będzie to więc kwota od 7 tys. do 21 tys. złotych.

Na jaką pompę ciepła jest dotacja?

Dofinansowanie będzie dotyczyć powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła, wykorzystywanych albo do samego ogrzewania domu, albo w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej” – czytamy w komunikacie, który pojawił się na stronie resortu klimatu.

Już kilka tygodni przed terminem przyjmowania wniosków rynek pomp ciepła rozgrzał się do czerwoności. Ceny urządzeń rosły w bardzo szybkim tempie. Czy to pomoże branży nieruchomościowej, która – jak przewidują specjaliści – znajduje się u progu kryzysu spowodowanego inflacją. Szybko się okaże.

Dotacje na pompę ciepła to również dobra okazja biznesowa. Całkiem niedawno pisaliśmy w Magazynie Firma o tym, że wiele firm sprzedających dotąd fotowoltaikę, zmieniło profil działalności i oferują pompy ciepła. Ile faktycznie da się na tym zarobić? Jeśli program rozwinie się tak jak fotowoltaika, to sporo kapitału będzie „do wzięcia”.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier