Jeśli myślałeś, że przeciągająca się pandemia i wszystkie wynikające z niej firmowe problemy to koniec złych wiadomości, to musimy cię zmartwić. Rząd pracuje nad pomysłem, który unicestwi ostatni wentyl bezpieczeństwa, jaki pozostał przedsiębiorcom. Składki ZUS obowiązkowe będą nawet w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.
[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]
W tej chwili z zawieszenia działalności może skorzystać przedsiębiorca wpisany do CEIDG, a także osoby działające w ramach spółki: z o.o., jawnej, partnerskiej i komandytowej. By to zrobić należy zgłosić chęć czasowego zaprzestania wykonywania działalności do odpowiedniego rejestru: Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej lub w przypadku wymienionych spółek Krajowego Rejestru Sądowego. Przez cały czas trwania zawieszenia firma nie działa i nie może przynosić zysków. Ale w zamian nie trzeba płacić podatków i składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
CZYTAJ TAKŻE: Wznowienie działalności gospodarczej. To musisz wiedzieć
W przypadku spółek zawieszenie może trwać od 30 dni do 24 miesięcy. Przedsiębiorca wpisany do CEIDG poza minimalnym okresem 30 dni nie ma ograniczeń czasowych.
Jest to więc okres, w którym przedsiębiorca może spokojnie przeanalizować swoją sytuację. A także ułożyć plan na przyszłość. Jeśli dojdzie do wniosku, że warto jeszcze raz spróbować w świecie biznesu, wróci do prowadzenia działalności bez dodatkowej biurokracji. Wystarczy, że złoży wniosek o odwieszenie. Gdyby postanowił zakończyć przygodę z własną firmą zamknie działalność. Zawieszenie dawało czas, niestety istnieje duża szansa, że to się wkrótce zmieni.
CZYTAJ TAKŻE: Intercyza a działalność gospodarcza. Czy rozdzielność majątkowa chroni współmałżonka?
Omawianą zmianę wpisano do projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Wynika z niej, że wspólnicy spółek: z o.o., jawnej, komandytowej i partnerskiej będą musieli opłacać składki do ZUS bez względu na ewentualne zawieszenie. Dlaczego? Ponieważ obowiązek opłacania składek będzie funkcjonował od chwili rejestracji podmiotu do momentu jego wykreślenia z KRS. Na ten moment w projekcie nie przewidziano osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG.