Z tego artykułu dowiesz się:

Powszechnie wiadomo, że każdy podatnik, który w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości ponownie ją sprzeda, musi zapłacić podatek. Jest jednak prawna furtka, dzięki której taka sprzedaż mieszkania może wiązać się z pomniejszeniem podatku. Minister Finansów nareszcie wydał ważną interpretację.

Sprzedaż mieszkania – kiedy trzeba zapłacić podatek

Szybka wymiana nieruchomości? Sprzedaż mieszkania w ciągu 5 lat od dnia zakupu, to wcale nie jest rzadki przypadek. I nie mówimy tutaj o osobach, które na nieruchomościach zarabiają krocie. Zmiana pracy, sytuacja życiowa, kwestie zdrowotne – powodów, dla których szybko możemy pożegnać się z zakupionym mieszkaniem, jest naprawdę wiele.

Eksperci od rynku pracy mówią wprost, że ten przepis często ogranicza mobilność pracowników, którzy z powodów podatkowych, czują się „uwiązani” do konkretnej lokalizacji. Przynajmniej przez 5 lat. Choćby z tego powodu ważna jest najnowsza interpretacja ogólna przepisów podatkowych, wydana przez ministra finansów. Sporo wyjaśnia ona jakie wydatki można ponieść, by pomniejszyć należny podatek do zapłaty w takich sytuacjach.

CZYTAJ TAKŻE: Zakup mieszkania na firmę. O tym musisz pamiętać

Sprzedaż mieszkania w ciągu 5 lat – jaki podatek?

Jeżeli zakupiona przez podatnika nieruchomość zostanie sprzedana przed upływem 5 lat od dnia zakupu, trzeba zapłacić podatek od dochodu. Mówimy tutaj o stawce 19% podatku. Wszystko w zgodzie z literą prawa (patrz: art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).

Zbycie mieszkania a ulga mieszkaniowa

Skuteczną furtką od tego obowiązku może być ulga mieszkaniowa. Pozwala ona na pomniejszenie należnego podatku. Jak wyjaśnia ministerstwo finansów „można z niej skorzystać, jeśli w ciągu 3 lat pieniądze z tej sprzedaży zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, np. zakup innej nieruchomości, w której podatnik zamieszka lub jej remont czy przebudowę (art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. Z art. 21 ust. 25 ustawy o PIT)”. 

Jakie wydatki pomniejszają podatek za zbycie mieszkania?

Wspomniany artykuł 21 ust. 25 ustawy o PIT określa typ wydatków, jakie można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe. Są to na przykład „wydatki poniesione na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego”. 

Jak jednak zwracają uwagę osoby, które przechodziły przez tę procedurę, a potwierdza to wiceminister finansów Jan Sarnowski, cytowana ustawa nie zawiera definicji pojęcia remont oraz budowa. Brakuje także osobnego katalogu, który pomógłby podatnikowi określić, jakie konkretnie wydatki kwalifikują się do ulgi mieszkaniowej, a jakie nie. Z czym się to wiąże – można sobie wyobrazić. Urząd Skarbowy na Pomorzu może jakiś wydatek zaakceptować, a na Podkarpaciu zakwestionować. Przerabialiśmy to przecież nie raz. 

Lista wydatków kwalifikujących się do ulgi mieszkaniowej

I tu pojawia się najnowsza interpretacja ministra finansów, która konkretnie wymienia listę wydatków, które fiskus bez większych problemów powinien nam zaakceptować. 

Oto lista:

  • kuchenka gazowa, gazowo-elektryczna, płyta indukcyjna
  • piekarnik
  • szafka stanowiąca element mocowania umywalki
  • oświetlenie, w tym taśmy LED i oczka halogenowe
  • okap lub pochłaniacza
  • meble, które są trwale połączone konstrukcyjnie z elementami budowlanymi. Mowa np. o meblach pod wymiar.

Jak wyjaśnia ministerstwo finansów, wydatki te będą stanowić wydatki na własne cele mieszkaniowe, wypełniając przepisy z interesującego nas przepisu w art. 21 ust 25 ustawy o PIT. 

Pełny tekst interpretacji MF z dnia 13 października 2021 r. dostępny jest tutaj.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier