2 min. czytania

Mniejsza biurokracja w przetargach? Zielona księga certyfikacji

Zielona księga certyfikacji
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
21 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Udział w przetargach często wiąże się z potężną biurokracją i setkami dokumentów do zeskanowania, przesłania, przedstawienia. Teraz ma być prościej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma pomysł na ułatwienia. Czy Zielona księga certyfikacji zda egzamin?

Zielona księga certyfikacji – co to takiego?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma pomysł na to, jak ograniczyć formalności, jakie nakładane są na wykonawców w przetargach. Najprościej rzecz biorąc certyfikaty, mają zastąpić wiele dokumentów, które trzeba dołączać do oferty. Zielona księga certyfikacji może być przełomem w budowaniu zupełnie innego podejścia do zamówień publicznych.

W ocenie specjalistów, takie rozwiązanie może zachęcić wielu wykonawców. Szczególnie tych, które działają w sektorze małych a także średnich firm, do większej aktywności na rynku zamówień publicznych.

Kiedy przetargi będą prostsze?

Konsultacje wokół tzw. Zielonej księgi certyfikacji ruszyły dokładnie 15 marca. Przedsiębiorcy mają jeszcze czas, by wypowiedzieć się na ten temat. Opinie zbierane są bowiem do 14 kwietnia 2022 roku. Cały proces legislacyjny ma jeszcze odbyć się w tym roku. Wejście w życie nowych przepisów spodziewane jest dopiero w pierwszej połowie 2023 roku.

MRiT uzasadnia, że zadaniem resortu jest dążenie do zmiany podejścia do zamówień publicznych, które dotąd są postrzegane jako sformalizowane i skomplikowane procedury.

Mają być one instrumentem realizacji strategicznych celów państwa m.in. w obszarze społecznym, środowiskowym i innowacji. Inaczej mówiąc, nabywając produkty, usługi lub roboty budowlane zamawiający mogą np. wspierać MŚP i włączenie społeczne, promować ekologiczne technologie, czy też szerzej wykorzystywać rozwiązania chmurowe”– czytamy w komunikacie ministerstwa rozwoju.

Sama certyfikacja ma ułatwić życie wykonawcom, ograniczając ich cenny czas, w związku z udziałem w postępowaniu. Takie podejście powinno również generować niemałe oszczędności.

CZYTAJ TAKŻE: Czym jest polityka zakupowa państwa? To koniec tandety w przetargach?

Certyfikacja wykonawców zamówień publicznych

Nowy mechanizm certyfikacji sprawi, że wykonawca otrzyma możliwość uzyskania specjalnego dokumentu. To on będzie podstawą do weryfikowania jego sytuacji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wykonawca posłuży się tym samym certyfikatem w wielu różnych postępowaniach. Nie będzie już potrzeby gromadzenia i składania wielu dokumentów oddzielnie do każdego przetargu. W ten sposób liczba podmiotów zainteresowanych przetargami wzrośnie. Państwo będzie miało większy wybór, a małe i średnie firmy większe pole do działania.

Więcej na temat Zielonej księgi certyfikacji oraz konsultacji publicznej można przeczytać tutaj.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier