3 min. czytania

Startuje e-Toll – co musi wiedzieć przedsiębiorca?

etoll
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
24 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Na polskich drogach 24.06. startuje e-Toll. To nowy system poboru opłat na płatnych odcinkach tras.

To również technologiczna zmiana, w której system dość prostej komunikacji radiowej między bramkami a urządzeniami pokładowymi zastępujemy pozycjonowaniem GPS, którego technologiczny element jest… w każdym smartfonie. Co musi wiedzieć przedsiębiorca o systemie e-Toll? Odpowiadamy.

Co to jest e-Toll?

Powinniśmy napisać, że e-Toll to technologiczna rewolucja. Ależ skądże! To spodziewana zmiana wynikająca z trwającej od przeszło dekady ewolucji. W czasach, w których każdy w swoim telefonie, ba nawet w zegarku, posiada moduł wyliczający na podstawie sygnału z satelitów bieżącą lokalizację w czasie rzeczywistym (GPS, Glonass, Beidou, Galileo), opieranie wyliczeń na podstawie radiowego sygnału między bramką a urządzeniem pokładowym straciło najmniejszy sens. Teraz komórka z odpowiednią aplikacją jest w stanie dać znać systemowi, że oto wjeżdżamy na płatny odcinek drogi oraz że z niego wyjeżdżamy. System już sobie poradzi z narzuceniem odpowiedniej opłaty, lub mówiąc po staropolsku – myta. 

 

Tak oto obecny od ponad dekady system viaToll, odejdzie do historii najpóźniej do 30 września. Nowy system będzie dotyczył zarówno ciężarówek jak i pojazdów lekkich. Z tym, że drugi wariant, dla osobówek zaledwie na dwóch odcinkach A4 Wrocław-Sośnica i A2 Konin-Stryków.

Jak zarejestrować się na e-Toll?

Najlepiej wejść na stronę www.etoll.gov.pl i zostaniemy poprowadzeni jak po sznurku przez proces rejestracji, którą udostępniono już pod koniec maja. Inną drogą rejestracji jest skorzystanie z e-Urzędu Skarbowego. Trzeba wiedzieć, że nowy system podlega właśnie pod fiskusa, a nie jak mogłaby to podpowiadać w pierwszej chwili logika, pod resort infrastruktury.

Dla osób, które wolą bardziej tradycyjne rozwiązania, można zarejestrować się w tzw. Miejscach Obsługi Klienta e-Toll oraz przez niektórych operatorów flotowych. Kluczowe w tym procesie jest utworzenie Internetowego Konta Klienta.

Zarządzanie opłatami drogowymi dla firm

Użytkownicy systemu e-Toll poprzez Internetowe Konto Klienta mogą zarządzać danymi i usługami z pozycji laptopa w biurze. To bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla małych firm jak również dla większych przedsiębiorstw, które posiadają w swoich strukturach dział transportu i logistyki. Z tej pozycji jesteśmy w stanie korzystać z płatności zarówno w modelu pre-pay jak i post-pay.

System e-Toll – co z fakturami?

Plusem jest możliwość zarządzania usługami online. Wszystkie niezbędne dokumenty finansowe będą znajdowały się w cyfrowej wersji w jednym miejscu. Co więcej, będzie można dokonywać szybkich płatności przez internet. Dostaniemy również tą drogą powiadomienia o płatnościach, których musimy dokonać, oraz komunikować się z poborcą opłat drogowych.

Księgowość i e-Toll

System został podzielony na różne poziomy uprawnień dla użytkowników systemu. Będzie osobny zakres dla administratora, księgowego czy kierowcy. To bardzo wygodne rozwiązanie, które można wdrożyć w firmie. Cała obsługa jest dość prosta, wręcz intuicyjna, dlatego zapewne obejdzie się bez szkoleń. W razie problemów można zawsze zadzwonić na infolinię.

Numer infolinii e-Toll

Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową, stworzyły coś, co możesz potraktować jako backoffice ds. korzystania z płatnych dróg. Mowa o Telefonicznym Centrum Obsługi Klienta, prowadzonym w kilku językach – polskim, angielskim, niemieckim, a także rosyjskim.

Z telefonów stacjonarnych zarejestrowanych w Polsce można dzwonić pod numer 800101101, a z komórek oraz z zagranicy na +48225211010.

Do dyspozycji użytkowników jest także mail: kontakt@etoll.gov.pl.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier