3 min. czytania

Startuje e-Toll – co musi wiedzieć przedsiębiorca?

etoll
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
24 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Na polskich drogach 24.06. startuje e-Toll. To nowy system poboru opłat na płatnych odcinkach tras.

To również technologiczna zmiana, w której system dość prostej komunikacji radiowej między bramkami a urządzeniami pokładowymi zastępujemy pozycjonowaniem GPS, którego technologiczny element jest… w każdym smartfonie. Co musi wiedzieć przedsiębiorca o systemie e-Toll? Odpowiadamy.

Co to jest e-Toll?

Powinniśmy napisać, że e-Toll to technologiczna rewolucja. Ależ skądże! To spodziewana zmiana wynikająca z trwającej od przeszło dekady ewolucji. W czasach, w których każdy w swoim telefonie, ba nawet w zegarku, posiada moduł wyliczający na podstawie sygnału z satelitów bieżącą lokalizację w czasie rzeczywistym (GPS, Glonass, Beidou, Galileo), opieranie wyliczeń na podstawie radiowego sygnału między bramką a urządzeniem pokładowym straciło najmniejszy sens. Teraz komórka z odpowiednią aplikacją jest w stanie dać znać systemowi, że oto wjeżdżamy na płatny odcinek drogi oraz że z niego wyjeżdżamy. System już sobie poradzi z narzuceniem odpowiedniej opłaty, lub mówiąc po staropolsku – myta. 

 

Tak oto obecny od ponad dekady system viaToll, odejdzie do historii najpóźniej do 30 września. Nowy system będzie dotyczył zarówno ciężarówek jak i pojazdów lekkich. Z tym, że drugi wariant, dla osobówek zaledwie na dwóch odcinkach A4 Wrocław-Sośnica i A2 Konin-Stryków.

Jak zarejestrować się na e-Toll?

Najlepiej wejść na stronę www.etoll.gov.pl i zostaniemy poprowadzeni jak po sznurku przez proces rejestracji, którą udostępniono już pod koniec maja. Inną drogą rejestracji jest skorzystanie z e-Urzędu Skarbowego. Trzeba wiedzieć, że nowy system podlega właśnie pod fiskusa, a nie jak mogłaby to podpowiadać w pierwszej chwili logika, pod resort infrastruktury.

Dla osób, które wolą bardziej tradycyjne rozwiązania, można zarejestrować się w tzw. Miejscach Obsługi Klienta e-Toll oraz przez niektórych operatorów flotowych. Kluczowe w tym procesie jest utworzenie Internetowego Konta Klienta.

Zarządzanie opłatami drogowymi dla firm

Użytkownicy systemu e-Toll poprzez Internetowe Konto Klienta mogą zarządzać danymi i usługami z pozycji laptopa w biurze. To bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla małych firm jak również dla większych przedsiębiorstw, które posiadają w swoich strukturach dział transportu i logistyki. Z tej pozycji jesteśmy w stanie korzystać z płatności zarówno w modelu pre-pay jak i post-pay.

System e-Toll – co z fakturami?

Plusem jest możliwość zarządzania usługami online. Wszystkie niezbędne dokumenty finansowe będą znajdowały się w cyfrowej wersji w jednym miejscu. Co więcej, będzie można dokonywać szybkich płatności przez internet. Dostaniemy również tą drogą powiadomienia o płatnościach, których musimy dokonać, oraz komunikować się z poborcą opłat drogowych.

Księgowość i e-Toll

System został podzielony na różne poziomy uprawnień dla użytkowników systemu. Będzie osobny zakres dla administratora, księgowego czy kierowcy. To bardzo wygodne rozwiązanie, które można wdrożyć w firmie. Cała obsługa jest dość prosta, wręcz intuicyjna, dlatego zapewne obejdzie się bez szkoleń. W razie problemów można zawsze zadzwonić na infolinię.

Numer infolinii e-Toll

Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową, stworzyły coś, co możesz potraktować jako backoffice ds. korzystania z płatnych dróg. Mowa o Telefonicznym Centrum Obsługi Klienta, prowadzonym w kilku językach – polskim, angielskim, niemieckim, a także rosyjskim.

Z telefonów stacjonarnych zarejestrowanych w Polsce można dzwonić pod numer 800101101, a z komórek oraz z zagranicy na +48225211010.

Do dyspozycji użytkowników jest także mail: kontakt@etoll.gov.pl.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier