Z tego artykułu dowiesz się:

Wniosek o dodatek węglowy jest oficjalnie dostępny. Minister Klimatu i Środowiska podpisała rozporządzenie wykonawcze do ustawy, dzięki któremu gospodarstwa domowe ogrzewające się piecami na węgiel otrzymają wsparcie od państwa w wysokości 3 tysięcy złotych.

Wniosek o dodatek węglowy – skąd ściągnąć?

Wniosek o dodatek węglowy, a dokładnie jego wzór, można ściągnąć już z oficjalnych źródeł. Znalazł on się w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Ochrony Środowiska z 16 sierpnia 2022 roku, które zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2022 r. nr 1712. Podany link bezpośrednio prowadzi do rządowego dokumentu.

Dodatek węglowy – jak wypełnić wniosek?

Po pierwsze należy pamiętać, że wszelkie informacje jakie wpiszemy do wniosku o wypłatę dodatku węglowego, muszą być prawdziwe. W nagłówku dokumentu znalazło się pouczenie, że podanie nieprawdy wiąże się odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych oświadczeń. Ministerstwo powołuje się tutaj na art. 3. ust. 4 Ustawy z 5.08.2022 o dodatku węglowym.

Wniosek należy wypełniać wyłącznie wielkimi literami np. JAN KOWALSKI. Pola wyboru, obok których znajduje się kwadrat, należy zaznaczać symbolem X lub V.

Co wpisać we wniosku o dodatek węglowy?

Po pierwsze, musimy wpisać organ, do którego składamy wniosek o wypłatę dodatku. W tym miejscu wpisujemy instytucje wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkamy. Może to być np. „PREZYDENT MIASTA KRAKOWA” lub „WÓJT GMINY SŁUPIA” etc.

W kolejnym punkcie podajemy swoje dane tj. imię lub imiona oraz nazwisko, następnie obywatelstwo oraz PESEL. Konieczne jest również podanie numeru oraz serii dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy, jeśli nie posiada on numeru PESEL.

Następnie jesteśmy proszeni o podanie adresu zamieszkania w kolejności: gmina lub dzielnica, kod pocztowy, miejscowość, ulica z nr, e-mail (opcjonalnie).

CZYTAJ TAKŻE: Prognozy wzrostu cen węgla

Dodatek węglowy – podanie numeru konta

Kolejny krok to podanie numeru rachunku bankowego, na który zostaną przelane pieniądze, jeśli chcemy otrzymać pieniądze na konto.

Dane członków gospodarstwa domowego

We wzorze opublikowanym w Dzienniku Ustaw znalazło się również miejsce na wpisanie członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy. Należy wpisać imię lub imiona, nazwisko i PESEL.

Kto otrzyma dodatek węglowy?

Dodatek węglowy otrzymają gospodarstwa, w których głównym źródłem ogrzewania jest jedno z określonych w ustawie źródeł. Może być to kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powierza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe. Warto pamiętać, że zaznaczona przez nas opcja musi być zgodna z wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

We wnioski konieczne jest także określenie rodzaju budynku, w którym mieszka wnioskodawca.

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier