Z tego artykułu dowiesz się:

Wniosek o dodatek węglowy jest oficjalnie dostępny. Minister Klimatu i Środowiska podpisała rozporządzenie wykonawcze do ustawy, dzięki któremu gospodarstwa domowe ogrzewające się piecami na węgiel otrzymają wsparcie od państwa w wysokości 3 tysięcy złotych.

Wniosek o dodatek węglowy – skąd ściągnąć?

Wniosek o dodatek węglowy, a dokładnie jego wzór, można ściągnąć już z oficjalnych źródeł. Znalazł on się w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Ochrony Środowiska z 16 sierpnia 2022 roku, które zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw z 2022 r. nr 1712. Podany link bezpośrednio prowadzi do rządowego dokumentu.

Dodatek węglowy – jak wypełnić wniosek?

Po pierwsze należy pamiętać, że wszelkie informacje jakie wpiszemy do wniosku o wypłatę dodatku węglowego, muszą być prawdziwe. W nagłówku dokumentu znalazło się pouczenie, że podanie nieprawdy wiąże się odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych oświadczeń. Ministerstwo powołuje się tutaj na art. 3. ust. 4 Ustawy z 5.08.2022 o dodatku węglowym.

Wniosek należy wypełniać wyłącznie wielkimi literami np. JAN KOWALSKI. Pola wyboru, obok których znajduje się kwadrat, należy zaznaczać symbolem X lub V.

Co wpisać we wniosku o dodatek węglowy?

Po pierwsze, musimy wpisać organ, do którego składamy wniosek o wypłatę dodatku. W tym miejscu wpisujemy instytucje wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wszystko zależy od miejsca, w którym mieszkamy. Może to być np. „PREZYDENT MIASTA KRAKOWA” lub „WÓJT GMINY SŁUPIA” etc.

W kolejnym punkcie podajemy swoje dane tj. imię lub imiona oraz nazwisko, następnie obywatelstwo oraz PESEL. Konieczne jest również podanie numeru oraz serii dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy, jeśli nie posiada on numeru PESEL.

Następnie jesteśmy proszeni o podanie adresu zamieszkania w kolejności: gmina lub dzielnica, kod pocztowy, miejscowość, ulica z nr, e-mail (opcjonalnie).

CZYTAJ TAKŻE: Prognozy wzrostu cen węgla

Dodatek węglowy – podanie numeru konta

Kolejny krok to podanie numeru rachunku bankowego, na który zostaną przelane pieniądze, jeśli chcemy otrzymać pieniądze na konto.

Dane członków gospodarstwa domowego

We wzorze opublikowanym w Dzienniku Ustaw znalazło się również miejsce na wpisanie członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy. Należy wpisać imię lub imiona, nazwisko i PESEL.

Kto otrzyma dodatek węglowy?

Dodatek węglowy otrzymają gospodarstwa, w których głównym źródłem ogrzewania jest jedno z określonych w ustawie źródeł. Może być to kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powierza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe. Warto pamiętać, że zaznaczona przez nas opcja musi być zgodna z wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

We wnioski konieczne jest także określenie rodzaju budynku, w którym mieszka wnioskodawca.

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier