Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy na świecie dzieje się źle, surowce szaleją, a dokładnie ich ceny. Kontrakty na nikiel na Londyńskiej Giełdzie Metali biją rekordy wszechczasów. Jak zauważa portal Bankier.pl – moneta 10 gr wykonana z miedzioniklu warta jest ponad… 20 groszy. Co tam się wydarzyło?

Surowce szaleją – dziesięciogroszówka warta więcej niż nominał

O tym, że w obecnej sytuacji makroekonomicznej surowce szaleją, przekonał się każdy. Wystarczy podjechać na stację paliw i zerknąć na pylon z cenami. Portal Bankier.pl dokonał jednak najlepszego możliwego zobrazowania tej sytuacji, podpierając się przykładem… dziesięciogroszówki, która zawiera nieco ponad pół grama niklu. Biorąc pod uwagę obecną wartość rynkową z notowań Londyńskiej Giełdy Metali, nasza najmniejsza „srebrna” moneta warta jest dwa razy więcej, niż wskazuje jej nominał, czyli dziesięć groszy.

Ile warta jest pięciogroszówka?

To nie pierwszy taki przypadek. Dokładnie 14 marca 2012 roku, czyli równe dziesięć lat temu tygodnik „Polityka” zamieścił artykuł „Jak zarobić na groszu, czyli moneta warta zachodu”. Autor od razu przeszedł do rzeczy: Lepiej odsprzedać drobne polskie monety w punkcie skupu złomu, niż płacić nimi za towar w sklepie. Na kilogramie jednogroszówek możemy w ten sposób zarobić 9,40 zł”. 

Sam jednak przyznał, że takie rozwiązanie nie do końca byłoby zgodnie z prawem, bowiem zdaniem części prawników (a zdania już wtedy były podzielone), na celowe niszczenie znaków pieniężnych znalazłby się paragraf, a nawet dwa.

Wyższa wartość materialna monety. Co robi NBP?

Problem rozwiązał sam NBP, najpierw planował wycofanie jedno-, dwu- i pięciogroszówek z obiegu. Pomysł nie wypalił. Potem zdecydował się na najprostsze rozwiązanie – zmianę stopu. Dał przy tym uzasadnienie dla prawa Kopernika-Greshama o tym, że „gorszy pieniądz wypiera lepszy”. Przy dzisiejszym szaleństwie na surowcach, zdecydowanie większą materialną wartość mają pięciogroszówki sprzed dekady, ale ich w obiegu jest już bardzo mało. Oczywiście teoretyzujemy – nikogo do złomowania monet nie namawiamy.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjska ropa i gaz nie popłyną do USA. Co to oznacza dla firm?

Co się stało z ceną niklu?

Na Londyńskiej Giełdzie Metali, nikiel kosztował momentami nawet 100 tysięcy dolarów za tonę. Dodajmy, że na początku marca było to ponad trzy mniej. Powód – oczywiście sytuacja geopolityczna i sankcje, które uderzają w Rosję. Jeden z tamtejszych kombinatów odpowiedzialny jest za co szóstą tonę tego metalu. Gdyby Moskwa zdecydowała się zamknąć szlaban na nikiel, wówczas światowa gospodarka miałaby poważny problem. Zresztą nic nie jest przesądzone, bowiem władze Rosji cały czas grożą zamknięciem drogi eksportu niektórych surowców. Jakich? To nie zostało w chwili tworzenia tego artykułu sprecyzowane.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier