Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli szukasz pracownika świeżo po studiach, lepszego momentu na jego zatrudnienie nie będzie. Do wyboru, po raz pierwszy masz absolwentów z dwóch roczników!

Pandemia sprawiła, że w ubiegłym roku, w realiach pracy zdalnej wiele firm niechętnie zatrudniało osoby bez zawodowego doświadczenia. Wielu zdolnych, młodych ludzi, na pierwszą poważną pracę w zawodzie cały czas czeka... 

Pierwsza praca w pandemii

Mimo stosunkowo dobrej sytuacji na rynku pracy jedna grupa zawodowa przeżywała pierwsze rozgoryczenie w życiu. W 2020 roku niewiele firm decydowało się na zatrudnienie absolwentów. W realiach pracy zdalnej trudno bowiem zaufać komuś na tyle, by pozwolić mu „wejść” w firmę i zadania w trybie zdalnym lub częściowo zdalnym.

Onboarding na odległość? To przecież zadanie tyleż karkołomne co niewykonalne! Mentoring? Wprowadzenie w filozofię działania firmy? Poznanie stylu pracy? Jak? Przez Skypa? - Tego się zrobić nie da!

Ryzyko zatrudnieniem absolwenta

Wielu pracodawców w pandemii musiało przestawić się na inne tory – ratowania dotychczasowego stanu zatrudnienia. Części z nich ta sztuka się zupełnie nie udała. Spadające obroty, kłopoty z kontrahentami, zatory płatnicze i koszty obostrzeń mocno weryfikowały plany na najbliższą przyszłość. Rekrutacje wypadały z kalendarza i były odkładane na później, a napływające i nikomu niepotrzebne w tej sytuacji CV musiały być kasowane ze skrzynek HR-owców. Bo RODO.

Absolwenci mniej wymagający

22-letnia Marta zrobiła licencjata z grafiki komputerowej na studiach stacjonarnych. Dyplom z wyróżnieniem na dobrej uczelni w Krakowie. Ze względu na sytuację rodzinną, magistra chciała robić już zaocznie. Na przeszło 25 CV rozesłanych do firm odpowiedź dostała tylko z trzech zakładów. Wszystkie brzmiały  podobnie „Z uwagi na sytuację epidemiczną, rekrutacji obecnie nie prowadzimy”. Pracę podjęła poniżej swoich kompetencji. Pracuje na kasie licząc, cały czas aktywnie poszukując pracy. „Zweryfikowałam swoje oczekiwania co do warunków zatrudnienia, chcę pracować w zawodzie. To wszystko” – mówi w rozmowie z Magazynem Firma.

Jak wynika z analiz ekonomistów oraz ekspertów rynku pracy, w tym roku Pani Marta ma większe szanse na znalezienie pracy w swoim zawodzie. Jest lepiej niż w 2020 roku, bez dwóch zdań. Rynek zatrudnienia wraca do normalności, choć w niektórych firmach, szczególnie tych, które mocno odczuły skutki pandemii, niepewność jest jeszcze duża.

Sytuacja absolwentów na rynku pracy

Jak zauważa w swoim komentarzu Konfederacja Lewiatan, sytuacja absolwentów na rynku pracy się poprawia. „Obecnie, z uwagi na niedobór pracowników, sytuacja na rynku pracy zaczyna przypominać tą sprzed pandemii. Z tego względu tegoroczni absolwenci mają spore szanse na znalezienie pierwszej pracy, a osoby, które podjęły zatrudnienie poniżej własnych oczekiwań - na zmianę pracodawcy, o ile na rynku pracy jest zapotrzebowanie na posiadane przez nich kwalifikacje” – ocenia w swoim komentarzu ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk.

Legendarne wręcz oczekiwania absolwentów co do pierwszej pracy mocno zostały zweryfikowane. Pandemia, szczególnie w przypadku ubiegłorocznych absolwentów, mocno zmieniła ich podejście, stając się pierwszą lekcją pokory na rynku pracy. Lepszego momentu na znalezienie najlepszych absolwentów, na korzystnych warunkach nie będzie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy

Zmiana pracy. Ilu pracowników myśli o zwolnieniu się?

Koniec roku to naturalny czas podsumowań i planowania przyszłości. Również tej zawodowej. A polscy pracownicy, jak wynika z…
zmiana pracy
12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier