Z tego artykułu dowiesz się:

Rada Polityki Pieniężnej to organ decydujący o polityce pieniężnej. Co dokładnie robi Rada Polityki Pieniężnej?

Jako przedsiębiorca wiesz, że najważniejszym zadaniem jest oprócz pozyskiwania klientów, dobre zaplanowanie finansów firmowych. Tak by wiedzieć po ile trzeba sprzedawać produkty by to się opłacało, czy też ile można zapłacić ludziom.

Jeśli masz większą firmę, to z całą pewnością masz zarząd, a przynajmniej doradców, którzy pomagają w podejmowaniu takich decyzji

Co robi Rada Polityki Pieniężnej?

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) to organ Narodowego Banku Polskiego. Członkowie Rady, podobnie jak osoby decyzyjne w firmach, określają politykę pieniężną. Tym razem jednak całego państwa. Działania RPP mają wpływ przede wszystkim na inflację. Ma też dbać o to by gospodarka kraju rozwijała się w sposób przewidywalny i w miarę zrównoważony.

Członkowie RPP

Rada Polityki Pieniężnej składa się z dziewięciu członków. Ich kadencja trwa 6 lat. Kadencji nie można powtórzyć. Radę powołano na mocy Konstytucji RP. Skład to eksperci o dużej wiedzy z zakresu finansów. Powołują ich – po równo – prezydent, sejm i senat. Pracami RPP kieruje Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Ustawa o Narodowym Banku Polskim, która reguluje zasady działania RPP wskazuje na konieczność utrzymania niezależności członków RPP. W związku z tym przez cały okres zasiadania w RPP nie mogą oni podejmować żadnej innej działalności zarobkowej i publicznej. Wyjątek stanowi praca naukowa, dydaktyczna i autorska. Za specjalną zgodą Rady możliwa jest działalność w organizacjach międzynarodowych.


CZYTAJ WIĘCEJ: Firma i inflacja. TOP5 pomysłów na drożyznę

Zadania RPP

Zadania RPP są bardzo dokładnie określone w Konstytucji, a także ustawie o NBP. I tak RPP

  • Ustala założenia polityki pieniężnej, co pomaga Radzie Ministrów opracować budżet państwa
  • Składa sprawozdania z polityki pieniężnej
  • Ustala wysokość stóp procentowych NBP (co ma potem wpływ na raty kredytów w komercyjnych bankach)
  • Ustala stopę rezerwy obowiązkowej, którą banki muszą wpłacać żeby zabezpieczyć swoją wypłacalność
  • określenia górną granicę zobowiązań wynikających z zaciągania przez NBP pożyczek i kredytów w zagranicznych bankach i instytucjach,
  • zatwierdza plan finansowy NBP oraz sprawozdanie z działalności NBP,

Kiedy posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej?

Rada Polityki Pieniężnej zbiera się przynajmniej raz w miesiącu. RPP podejmuje decyzje w drodze głosowania. Do zatwierdzenia danej kwestii musi być osiągnięta większość przy założeniu, że podczas posiedzenia obecnych jest przynajmniej 5 członków rady). Jeśli liczba głosów rozkłada się po równo, ostateczną decyzję podejmuje przewodniczący RPP.

Aktualne komunikaty z posiedzeń RPP można znaleźć na stronie NBP.pl

Stopy procentowe

Jedną z najbardziej interesujących każdego Polaka kwestii jest ustalanie stóp procentowych. W kwietniu 2022 RPP podniosła za jednym razem stopy o 1 punkt procentowy, co było największym jednorazowym wzrostem w tym stuleciu. Taka decyzja powoduje, że znacząco wzrosną raty kredytów. I to nie tylko mieszkaniowych ale wszystkich: gotówkowych, kredytów firmowych, raty leasingów.

Jaki wpływ ma podniesienie stóp procentowych? Na pewno ograniczy to trochę wzrost cen bo konsumenci zmniejszą swoją chęć do kupowania. Firmy będą musiały więcej pieniędzy przeznaczyć na obsługę swojego zadłużenia.

 

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier