Co istotne, warunkiem możliwości skorzystania z ulgi jest złożenie odpowiedniego zgłoszenia do ZUS do dnia 31 stycznia br. Sprawa jest więc szczególnie pilna.
ZUS wprowadza w błąd przedsiębiorców?
Jednak, jak dowiadujemy się, do rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłaszają się osoby, którym ZUS odmówił prawa do skorzystania z preferencji ZUS Plus. Efekt? Wielu przedsiębiorców będzie musiało zawiesić lub zlikwidować działalność.
Zdaniem Rzecznika MŚP, ZUS błędnie interpretuje przepisuje i działa niezgodnie ze stanowiskiem licznych autorytetów z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Urzędnicy ZUS informują zainteresowanych, że nie mają prawa do niższych składek w 2024 roku. Również system Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS udziela przedsiębiorcom takich informacji. Przedsiębiorcy zgłaszają, że mimo wadliwych pouczeń Zakładu próbowali zgłosić się z kodem właściwym dla ww. preferencji składkowej, ale nie mogli tego skutecznie zrobić, ponieważ na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i w programie Płatnik pojawiał się komunikat „błąd krytyczny”. Takie działanie ZUS powoduje, że przedsiębiorcy będą pozbawieni możliwości złożenia wniosku w terminie, czyli do 31 stycznia. Efekt? Na rok stracą oni prawo do obniżonej składki poprzez pozbawienie ich możliwości odwołania się od ewentualnej negatywnej decyzji ZUS do sądu.
Jak zauważa Adam Abramowicz, „powyższe praktyki Zakładu są tym bardziej rażące, albowiem dotykają przedsiębiorców o najniższych dochodach”. Według Rzecznika MŚP gdyby nawet istniały jakieś wątpliwości interpretacyjne co do odpowiednich przepisów, to – w zgodzie z Konstytucją Biznesu – powinny one być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców. Jak jednak zaznacza Rzecznik, w tym przypadku o żadnych wątpliwościach mowy być nie może, a stanowisko ZUS obarczone jest ewidentnym błędem.
Mały ZUS Plus. Do kiedy się zgłaszać?
Żeby skorzystać z preferencji Mały ZUS Plus trzeba zgłosić taki zamiar do 31 stycznia. W związku z tym rzecznik MŚP apeluje do premiera Donalda Tuska, żeby ten podjął pilną interwencję, która zabezpieczy interesy polskich przedsiębiorców.
Jeżeli jednak przedsiębiorcy złożą wniosek skutecznie w terminie do 31 stycznia, np. wysyłając listem poleconym albo składając w oddziałach ZUS za potwierdzeniem odbioru, a ZUS wyda decyzję negatywną, Rzecznik Przedsiębiorców chce na wniosek przedsiębiorców występować do postępowań przeciwko ZUS przed sądami powszechnymi.