Z tego artykułu dowiesz się:

Tysiące przedsiębiorców będzie zmuszonych do zamknięcia firm. Wszystko przez wytyczne ZUS dotyczące preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców interweniuje u premiera. Nie wiadomo jednak czy uda się zmienić przepisy.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców pilnie interweniuje u Premiera Donalda Tuska. „Dziesiątki tysięcy przedsiębiorców o niewielkich dochodach mogą stracić swoje firmy i popaść w długi” – przekonuje Adam Abramowicz. Według wytycznych ZUS przedsiębiorcy korzystający w latach 2019-2021 z preferencyjnych składek Mały ZUS Plus mogą korzystać z tego rozwiązania dopiero od stycznia 2025. Rzecznik zajął odmienne stanowisko.
O co chodzi? Całe zamieszanie związane jest ze składkami ZUS Plus. Zdaniem Rzecznika MŚP intencją prawodawcy było, ażeby przedsiębiorcy mogli korzystać z tego odciążenia w cyklicznych pięcioletnich okresach, a zatem podmioty, które korzystały z niej w latach 2019-2021, są uprawnione do ponownego skorzystania z preferencji od początku 2024.

Co istotne, warunkiem możliwości skorzystania z ulgi jest złożenie odpowiedniego zgłoszenia do ZUS do dnia 31 stycznia br. Sprawa jest więc szczególnie pilna.

ZUS wprowadza w błąd przedsiębiorców?

Jednak, jak dowiadujemy się, do rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłaszają się osoby, którym ZUS odmówił prawa do skorzystania z preferencji ZUS Plus. Efekt? Wielu przedsiębiorców będzie musiało zawiesić lub zlikwidować działalność.

Zdaniem Rzecznika MŚP, ZUS błędnie interpretuje przepisuje i działa niezgodnie ze stanowiskiem licznych autorytetów z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Urzędnicy ZUS informują zainteresowanych, że nie mają prawa do niższych składek w 2024 roku. Również system Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS udziela przedsiębiorcom takich informacji. Przedsiębiorcy zgłaszają, że mimo wadliwych pouczeń Zakładu próbowali  zgłosić się z kodem właściwym dla ww. preferencji składkowej, ale nie mogli tego skutecznie zrobić, ponieważ na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i w programie Płatnik pojawiał się komunikat „błąd krytyczny”. Takie działanie ZUS powoduje, że przedsiębiorcy będą pozbawieni możliwości złożenia wniosku w terminie, czyli do 31 stycznia. Efekt? Na rok stracą oni prawo do obniżonej składki poprzez pozbawienie ich możliwości odwołania się od ewentualnej negatywnej decyzji ZUS do sądu.

Jak zauważa Adam Abramowicz, „powyższe praktyki Zakładu są tym bardziej rażące, albowiem dotykają przedsiębiorców o najniższych dochodach”. Według Rzecznika MŚP gdyby nawet istniały jakieś wątpliwości interpretacyjne co do odpowiednich przepisów, to – w zgodzie z Konstytucją Biznesu – powinny one być rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców. Jak jednak zaznacza Rzecznik, w tym przypadku o żadnych wątpliwościach mowy być nie może, a stanowisko ZUS obarczone jest ewidentnym błędem.

Mały ZUS Plus. Do kiedy się zgłaszać?

Żeby skorzystać z preferencji Mały ZUS Plus trzeba zgłosić taki zamiar do 31 stycznia. W związku z tym rzecznik MŚP apeluje do premiera Donalda Tuska, żeby ten podjął pilną interwencję, która zabezpieczy interesy polskich przedsiębiorców.

Jeżeli jednak przedsiębiorcy złożą wniosek skutecznie w terminie do 31 stycznia, np. wysyłając listem poleconym albo składając w oddziałach ZUS za potwierdzeniem odbioru, a ZUS wyda decyzję negatywną, Rzecznik Przedsiębiorców chce na wniosek przedsiębiorców występować do postępowań przeciwko ZUS przed sądami powszechnymi.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier