magazyn-firma
2 min. czytania

Ulga na internet. Ile na niej zaoszczędzisz

internet
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
04 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Prowadzenie biznesu bez dostępu do sieci w obecnych czasach wydaje się wręcz niemożliwe. Ulga na internet pozawala sporo zaoszczędzić, ale tylko przez 2 lata.

Przez ostatni rok obserwujemy jak wiele firm przenosi swoje biznesy do sieci. Ograniczenie kontaktów międzyludzkich, strach przed zarażeniem koronawirusem i przede wszystkim liczne ograniczenia w funkcjonowaniu placówek usługowych, doprowadziły do tego, że konsumenci w dużym stopniu przenieśli się do internetu. Tam szukają produktów i usługodawców. Tam też zostawiają pieniądze. A skoro tak, to nie masz wyjścia. Czy ci się to podoba czy nie musisz być tam również ty i twój biznes.

CZYTAJ TAKŻE: Podatek liniowy. Kto i kiedy na nim zyska

Ulga na internet: Warunki skorzystania

Z ulgi internetowej skorzystać może tylko przedsiębiorca rozliczający się w jednej z dwóch form: skali podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Czyli składający odpowiednio: PIT-36 i PIT-28. Dodatkowym ograniczeniem jest czas. Ulga na internet jest dostępna tylko przez dwa kolejne lata podatkowe. O ile wcześniej podatnik jej nie wykorzystał.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Jak rozliczyć ulgę internetową

Jeśli spełnione zostaną warunki wymienione w poprzednim paragrafie. Czyli zainteresowany rozlicza się z podatku w dozwolonej przepisami formie i nie korzystał wcześniej z bonifikaty, może odliczyć po 760 zł w każdym roku. Kwota pozostaje bez zmian, nawet gdyby okazało się, że rachunki za dostęp do sieci były wyższe.

Ulgę należy uwzględnić w dołączonym do zeznania rocznego załączniku PIT/O. A potwierdzeniem poniesionych kosztów będą: rachunki i faktury. Najważniejsze, by były wystawione na podmiot przedstawiający je do rozliczenia. Czyli dane na fakturze muszą zgadzać się z personaliami przedsiębiorcy składającego PIT. Nie może być tak, że przedsiębiorca załącza dokument wystawiony na męża/żonę, gdyż „pracuje w domu i umowa z dostawcą internetu jest zawarta ze współmałżonkiem.

CZYTAJ TAKŻE: Nie każdy przedsiębiorca odliczy ulgę na dziecko

Ale umowa z domowym dostawcą internetu to nie wszystko. Uldze podlega także dostęp do sieci LTE, z której korzystasz w telefonie (usługa musi być wyszczególniona na fakturze). Co więcej, jeśli w danym roku zdarzyło ci się korzystać z kafejek internetowych lub innych miejsc, w których płaciłeś za dostęp do sieci, także możesz doliczyć tę kwotę do rozliczenia ulgi.  Oczywiście, jeśli masz rachunek.

To Cię zainteresuje

28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
01 03 23

W co inwestować w 2023?

Inwestowanie to jedna z ważnych dziedzin finansów osobistych, która pozwala pomnażać posiadane środki pieniężne. Istnieje wiele sposobów inwestowania,…
25 02 23

Umowa zlecenie – stawka godzinowa 2023

Minimalna stawka godzinowa w umowie zleceniu jest wyraźnie określona. Nie może wynosić mniej. Ile więc trzeba zapłacić za…
umowa-zlecenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier