Odpowiedź na pytanie, czy firma jest podatnikiem VAT, bardzo szybko znajdziemy na stronie wyszukiwarki wykazu podatników VAT. Jest ona dostępna pod tym linkiem. Co musimy zrobić? Cały proces wyszukania tej informacji zajmie nam… mniej niż minutę. Wystarczy w odpowiednim miejscu, w górnej części strony, wpisać JEDNĄ z czterech wybranych danych pozwalających na identyfikację konkretnego podmiotu. Może być to:
- numer konta bankowego
- NIP
- numer REGON
- nazwa interesującego nas podmiotu
Możemy również wpisać datę dzienną, która pozwoli nam ustalić uprawnienia na konkretny dzień. Jeśli jej nie zmienimy, system przyjmie aktualny dzień, miesiąc i rok.
Po wpisaniu informacji natychmiast otrzymamy odpowiedź. Jeśli dana firma nie jest podatnikiem VAT, natychmiast na czerwonym prostokącie pojawi nam się biały napis „Nie figuruje w rejestrze VAT”. Sprawa wówczas jest jasna.
Wspomniana wyszukiwarka jest zintegrowana z tzw. białą listą podatników VAT. Oznacza to, że sprawdzimy, czy nasz (potencjalny) kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.
Jeśli danej firmie odmówiono rejestracji, lub wykreślono ją z rejestru (lub przywrócono zarejestrowanie jako VAT-owca) poznamy podstawę prawną takiej decyzji. Wyszukiwarka jest także doskonałym sposobem na potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki należy zapłacić należność danemu kontrahentowi. W wielu firmach sprawdzanie tej ostatniej informacji jest obowiązkowym elementem procedur w przypadku podmiotów, z którymi współpraca jest właśnie nawiązywana.
Oczywiście co do zasady przedsiębiorcy są czynnymi podatnikami VAT. Są jednak wyjątki, o których powinniśmy pamiętać.
Pierwszym z nich jest korzystanie ze zwolnienia z podatku VAT. Taka okoliczność dotyczy przede wszystkim drobnych przedsiębiorców. Mowa o takich podatnikach, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła poziomu 200 tys. złotych. Warto pamiętać, że to wartości sprzedaży niewliczana jest kwota podatku.
Innym wyjątkiem są nieliczne czynności, które są ustawowo zwolnione z obciążenia podatkiem od towarów i usług.
Przy tym wszystkim należy pamiętać, że przedsiębiorca, który jest zwolniony z VAT, mimo prowadzenia działalności gospodarczej nie ma możliwości prawnej odliczenia podatku VAT naliczonego, który znajduje się na fakturach zakupowych.