2 min. czytania

Jak sprawdzić, czy firma jest podatnikiem VAT?

komputer
Autor
redakcja
Opublikowano
05 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Czasem potrzebujemy szybkiej informacji, czy dana firma jest podatnikiem VAT. To ważna informacja, np. w sytuacji, w której decydujemy się na współpracę nowym kontrahentem. Jak się okazuje, państwowe systemy teleinformatyczne pozwalają nam na szybką weryfikację danych i odpowiedź na nurtujące nas pytanie.

Czy firma jest podatnikiem VAT?

Odpowiedź na pytanie, czy firma jest podatnikiem VAT, bardzo szybko znajdziemy na stronie wyszukiwarki wykazu podatników VAT. Jest ona dostępna pod tym linkiem. Co musimy zrobić? Cały proces wyszukania tej informacji zajmie nam… mniej niż minutę. Wystarczy w odpowiednim miejscu, w górnej części strony, wpisać JEDNĄ z czterech wybranych danych pozwalających na identyfikację konkretnego podmiotu. Może być to:

- numer konta bankowego

- NIP

- numer REGON

- nazwa interesującego nas podmiotu

Możemy również wpisać datę dzienną, która pozwoli nam ustalić uprawnienia na konkretny dzień. Jeśli jej nie zmienimy, system przyjmie aktualny dzień, miesiąc i rok.

Po wpisaniu informacji natychmiast otrzymamy odpowiedź. Jeśli dana firma nie jest podatnikiem VAT, natychmiast na czerwonym prostokącie pojawi nam się biały napis „Nie figuruje w rejestrze VAT”. Sprawa wówczas jest jasna.

Biała lista podatników VAT

Wspomniana wyszukiwarka jest zintegrowana z tzw. białą listą podatników VAT. Oznacza to, że sprawdzimy, czy nasz (potencjalny) kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT.

Jeśli danej firmie odmówiono rejestracji, lub wykreślono ją z rejestru (lub przywrócono zarejestrowanie jako VAT-owca) poznamy podstawę prawną takiej decyzji. Wyszukiwarka jest także doskonałym sposobem na potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki należy zapłacić należność danemu kontrahentowi. W wielu firmach sprawdzanie tej ostatniej informacji jest obowiązkowym elementem procedur w przypadku podmiotów, z którymi współpraca jest właśnie nawiązywana.

Kiedy przedsiębiorca nie jest podatnikiem VAT?

Oczywiście co do zasady przedsiębiorcy są czynnymi podatnikami VAT. Są jednak wyjątki, o których powinniśmy pamiętać.

Pierwszym z nich jest korzystanie ze zwolnienia z podatku VAT. Taka okoliczność dotyczy przede wszystkim drobnych przedsiębiorców. Mowa o takich podatnikach, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła poziomu 200 tys. złotych. Warto pamiętać, że to wartości sprzedaży niewliczana jest kwota podatku.

Innym wyjątkiem są nieliczne czynności, które są ustawowo zwolnione z obciążenia podatkiem od towarów i usług.

Zwolniony z VAT nie może go odliczyć

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że przedsiębiorca, który jest zwolniony z VAT, mimo prowadzenia działalności gospodarczej nie ma możliwości prawnej odliczenia podatku VAT naliczonego, który znajduje się na fakturach zakupowych.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier