Z tego artykułu dowiesz się:

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. W ten sposób umowę zlecenie, czy o pracę będzie można zawrzeć na odległość, podpisując ją elektronicznie. Wszystko jednak będzie odbywało się przez państwowe serwery. Czy umowa o pracę przez internet w ramach systemu sprawdzi się w praktyce?

Umowa o pracę przez internet

Umowa o pracę przez internet, bez przesyłania papierowych dokumentów i z zastosowaniem elektronicznego podpisu brzmi jak... dobry pomysł. System teleinformatyczny ma być tak naprawdę praktycznym narzędziem do prowadzenia umów, a także archiwizacji dokumentacji. Za jego pośrednictwem, pracodawca z Warszawy będzie mógł błyskawicznie zawrzeć umowę np. ze zleceniodawcą z Trójmiasta. Nie będzie musiał spotykać się z daną osobą, ani przesyłać papierowych dokumentów pocztą. To oznacza, że cały proces będzie się odbywał całkowicie zdalnie, z wykorzystaniem rządowego, lub bardziej resortowego systemu. W

Kolejnym plusem będzie ułatwienie dotyczące naliczania i odprowadzania podatków oraz składek. Wszystko ogarnie za nas system. Państwo zapewne w ten sposób nie tylko chce ułatwić nam życie, ale także ograniczyć zjawisko szarej strefy. Wszystko będzie policzone czarno na białym. Tyle że wirtualnej rzeczywistości.

CZYTAJ TAKŻE: Czy praca zdalna się sprawdza?

Mniej biurokracji, więcej czasu

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekonuje, że dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli skupić się na zadaniach i pracy, a nie biurokracji. Brzmi świetnie. Postulat nowoczesnej administracji też nie wygląda najgorzej. Minusem jest to, że podpisanie umowy będzie możliwe pod warunkiem, że w katalogu systemu odnajdziemy odpowiedni wzór. Aplikacja ma zawierać „bazę” standardowych umów. Będą one archiwizowane na państwowym serwerze, a następnie na ich postawie system wyliczy podatki i składki.

Tu pojawia się zatem druga strona medalu. Standaryzacja umów i walka z szarą strefą. Sprytne, prawda?

Co umożliwi system teleinformatyczny

System teleinformatyczny oprócz wyżej wymienionych funkcji związanych z umowami i uszczelnieniem systemu podatków i składek od umów, będzie miał kilka innych zalet. Zwiększy się bowiem zastosowanie podpisu zaufanego, którym będziemy mogli podpisać np. umowę o pracę.

Po drugie, rozwiązanie pozwoli na zdalną obsługę całego procesu nie tylko zawierania umów, ale także ich przechowywania i udostępniania dokumentacji pracowniczej. Takie rozwiązanie znacząco odciąży działy kadr i pozwoli na redukcję liczby opasłych segregatorów w firmowym archiwum

Kiedy system teleinformatyczny do umów?

Z pewnością skonstruowanie takiego narzędzia trochę potrwa. Dlatego, choć ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, to na funkcjonalną wersję systemu trochę poczekamy. Ustawa zakłada, że system ruszy do 2025 roku. MRiPS zastrzega jednak, że jeśli informatycy narzucą lepsze tempo, jego uruchomienie będzie możliwe we wcześniejszym terminie.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier