Z tego artykułu dowiesz się:

Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. W ten sposób umowę zlecenie, czy o pracę będzie można zawrzeć na odległość, podpisując ją elektronicznie. Wszystko jednak będzie odbywało się przez państwowe serwery. Czy umowa o pracę przez internet w ramach systemu sprawdzi się w praktyce?

Umowa o pracę przez internet

Umowa o pracę przez internet, bez przesyłania papierowych dokumentów i z zastosowaniem elektronicznego podpisu brzmi jak... dobry pomysł. System teleinformatyczny ma być tak naprawdę praktycznym narzędziem do prowadzenia umów, a także archiwizacji dokumentacji. Za jego pośrednictwem, pracodawca z Warszawy będzie mógł błyskawicznie zawrzeć umowę np. ze zleceniodawcą z Trójmiasta. Nie będzie musiał spotykać się z daną osobą, ani przesyłać papierowych dokumentów pocztą. To oznacza, że cały proces będzie się odbywał całkowicie zdalnie, z wykorzystaniem rządowego, lub bardziej resortowego systemu. W

Kolejnym plusem będzie ułatwienie dotyczące naliczania i odprowadzania podatków oraz składek. Wszystko ogarnie za nas system. Państwo zapewne w ten sposób nie tylko chce ułatwić nam życie, ale także ograniczyć zjawisko szarej strefy. Wszystko będzie policzone czarno na białym. Tyle że wirtualnej rzeczywistości.

CZYTAJ TAKŻE: Czy praca zdalna się sprawdza?

Mniej biurokracji, więcej czasu

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekonuje, że dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy będą mogli skupić się na zadaniach i pracy, a nie biurokracji. Brzmi świetnie. Postulat nowoczesnej administracji też nie wygląda najgorzej. Minusem jest to, że podpisanie umowy będzie możliwe pod warunkiem, że w katalogu systemu odnajdziemy odpowiedni wzór. Aplikacja ma zawierać „bazę” standardowych umów. Będą one archiwizowane na państwowym serwerze, a następnie na ich postawie system wyliczy podatki i składki.

Tu pojawia się zatem druga strona medalu. Standaryzacja umów i walka z szarą strefą. Sprytne, prawda?

Co umożliwi system teleinformatyczny

System teleinformatyczny oprócz wyżej wymienionych funkcji związanych z umowami i uszczelnieniem systemu podatków i składek od umów, będzie miał kilka innych zalet. Zwiększy się bowiem zastosowanie podpisu zaufanego, którym będziemy mogli podpisać np. umowę o pracę.

Po drugie, rozwiązanie pozwoli na zdalną obsługę całego procesu nie tylko zawierania umów, ale także ich przechowywania i udostępniania dokumentacji pracowniczej. Takie rozwiązanie znacząco odciąży działy kadr i pozwoli na redukcję liczby opasłych segregatorów w firmowym archiwum

Kiedy system teleinformatyczny do umów?

Z pewnością skonstruowanie takiego narzędzia trochę potrwa. Dlatego, choć ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, to na funkcjonalną wersję systemu trochę poczekamy. Ustawa zakłada, że system ruszy do 2025 roku. MRiPS zastrzega jednak, że jeśli informatycy narzucą lepsze tempo, jego uruchomienie będzie możliwe we wcześniejszym terminie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier