Z tego artykułu dowiesz się:

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to podmiot, który ma osobowość prawną. Mówiąc wprost, jest niezależnym bytem. W związku z tym trzeba ustalić jakie są zasady funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pomocna jest w tym umowa.

Jak przygotować umowę spółki z o.o.

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zwykle zawierana jest w formie aktu notarialnego. Prosta spółka może być założona przez internet, przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki z o.o.

Elementy umowy spółki z o.o. 

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością koniecznie musi zawierać pełną nazwę firmy. Nazwa firmy musi mieć dopisek „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. W umowie podaje się też skróconą nazwę, która będzie używana w obrocie gospodarczym. 

Siedziba spółki to inaczej miejscowość, a także adres. Adres ważny jest o tyle, że określa on Urząd Skarbowy, któremu będzie podlegała spółka. 

Przedmiot działalności w umowie spółki z o.o.

Niezbędnym elementem będzie też właściwe określenie przedmiotu działalności takiej spółki. Trzeba w tym celu użyć kodów PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. W przypadku spółki z o.o. bardzo ważne jest to by odpowiednio je wybrać i zdecydować, który będzie wiodącym.

Czy kapitał zakładowy musi być wpłacony

Spółka do swojego działania musi mieć kapitał. Na początek trzeba ją zasilić tzw. kapitałem zakładowym. Minimalna wartość kapitału zakładowego to 5 tys. złotych. Kapitał zakładowy nie musi być wpłacony w gotówce. Można do spółki wnieść tzw. aport, czyli świadczenie niepieniężne. Żeby spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, trzeba obowiązkowo rozliczyć kapitał zakładowy. Jego wysokość może być dowolna, ale nie niższa niż 5 tys. złotych. W umowie spółki trzeba wskazać wysokość kapitału zakładowego.

Udziały wspólników w umowie spółki

Umowa spółki musi też określać ile udziałów w spółce ma każdy ze wspólników. Wszystkie pojedyncze udziały muszą mieć taką samą wartość i być niepodzielne. Wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł. Każdy wspólnik ma prawo objąć określoną w umowie ilość udziałów. Wspólnicy nie muszą obejmować takiej samej (tzn. równej liczby udziałów)

Udziały są zwykłe, a także uprzywilejowane. W przypadku takiego podziału trzeba taką informację zawrzeć także w umowie spółki.

Czas trwania spółki z o.o.

W umowie spółki określa się również, na jaki czas tworzona jest spółka. Może to być czas określony albo nieokreślony. W pierwszym przypadku trzeba dokładnie określić datę, do kiedy spółka będzie istnieć albo założyć, które wydarzenie doprowadzi do zamknięcia spółki. 

Rekomenduje się, by do umowy spółki wpisać w jaki sposób można podnieść lub obniżyć kapitał zakładowy. Dzięki temu nie trzeba będzie każdorazowo zmieniać umowy spółki. 

Umowa określać też powinna w jaki sposób zbywa się udziały, jak jest powoływany zarząd. Już na etapie tworzenia umowy spółki trzeba koniecznie określić jak będą dokonywane zmiany w spółce.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

25 04 24

Połowa budżetu majówkowego "pójdzie" na alkohol. Głównie piwo

Większość Polaków na grilla w majówkę kupi alkohol. Wyda na to nawet połowę budżetu. Na stołach głównie stanie…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier