2 min. czytania

Wezwanie do skarbówki przejdzie do historii? Będzie zmiana prawa

wezwanie do skarbówki
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
17 08 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Szykują zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego (Kpa) oraz Ordynacji podatkowej. Mają sprawić, że wezwanie do skarbówki przejdzie do historii. Do innych urzędów również. Zmiany mają znaleźć się w ustawie deregulacyjnej, nad którą pracuje resort rozwoju.

Wezwanie do skarbówki i urzędów

Ministerstwo Rozwoju i Technologii co jakiś czas przypomina, że dąży do eliminacji zbędnej biurokracji oraz zmiany w relacjach między państwem a obywatelem. Przez lata przez proces legislacyjny przetoczyły się różne pomysły deregulacyjne. Jedne wyszły całkiem nieźle, inne zakończyły się klapą. Jak będzie z najnowszym pomysłem? MRiT chce by wezwanie do skarbówki i urzędów przeszło do historii. Przez co obywatel, a także obywatel-przedsiębiorca zyskają więcej czasu.

Ile? W skali roku oraz wszystkich spraw załatwianych przez Polaków to ponad 5 milionów godzin. Ministerstwo już sobie to policzyło. Liczbę wzięliśmy z oficjalnego komunikatu.

Jak zlikwidować wezwania do urzędów

Sprawa nie jest prosta. Wezwania obywatela do urzędów i tzw. osobiste stawiennictwo celem wyjaśnień ma w Polsce bardzo długą historię. I teraz nagle ma zniknąć?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada, że ma pomysł jak poradzić sobie z tym problemem. Zarówno w Kpa jak i Ordynacji podatkowej ma znaleźć się wskazanie wprost: w przypadku odpowiedzi i wyjaśnień, pierwszeństwo ma mieć postać pisemna, w tym także elektroniczna. Jeśli jednak wezwanie do stawiennictwa się pojawi, organ będzie musiał nam konkretnie wyjaśnić, dlaczego taka forma jest niezbędna.

CZYTAJ TAKŻE: Wniosek o dodatek węglowy. Zamieszanie w gminach

Koniec marnowania czasu w urzędach

Idea wydaje się słuszna. W dobie rozwoju technik zdalnej komunikacji, przetestowanych w czasie pandemii likwidacja osobistego stawiennictwa nie powinna być problem. Jeśli nie zlikwidujemy go teraz, to kiedy? Sam resort wydaje się przy tym zdeterminowany. Zostawia jednak „okienko” dla osób starszych, którzy sprawy urzędowe wolą załatwiać tradycyjnie. I nie można im tego zabierać.

Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązkowe stawiennictwo generuje problemy i… koszty. Rzecz jasna obciążają one portfel obywatela. Po pierwsze, sztywne godziny pracy urzędów wymuszają często konieczność oderwania od bieżących spraw, zajęć, spotkań. Wymuszają czasem konieczność wzięcia dnia wolnego. Po drugie, niestawiennictwo grozi karą od 50 do 200 złotych.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że skala wezwań do osobistego stawiennictwa to minimum 2,5 mln przypadków rocznie. Są urzędy, które z użyciem tego trybu rozpatruje nawet 25 procent spraw. To zdecydowanie za dużo.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier