2 min. czytania

Wniosek o pozwolenie na budowę przez internet

pozwolenie-na-budowę
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

To może być impuls dla firm działających w branży budowlanej oraz inwestujących np. w rozbudowę magazynu czy hal produkcyjnych. Już niebawem wniosek o pozwolenie na budowę będzie można złożyć przez internet. Od kiedy będzie taka możliwość? Sprawdziliśmy.

Pozwolenie na budowę przez internet

Serwis e-budownictwo już niebawem będzie oferował możliwość złożenia wniosku o pozwolenie na budowę wraz z załączonych projektem zagospodarowania działki, terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Cyfryzacja formalności budowlanych ma stać się faktem już 1 lipca 2021 roku - zapowiada resort rozwoju. Łącznie za pośrednictwem internetu, będzie można złożyć 23 formularze, które dotąd występowały jedynie w papierowym obiegu.

Impuls dla firm budowlanych

Wśród korzyści wynikających z proponowanego rozwiązania, wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin wymienia „usprawnienie funkcjonowania sektora budowlanego”. Z kolei jego zastępczyni Anna Kornecka dodaje, że nowe rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. „Z jednej strony rezygnujemy z ton akt, ich drukowania, bindowania, z drugiej to ogromne odciążenie w gromadzeniu i przechowywaniu dokumentacji” – oceniła.

Ministerstwo szacuje, że jedna sprawa wniosku związanego z pozwoleniem na budowę to średnio… pół metra bieżącego na półce urzędowego regału. Zgodnie z prawem, muszą one być przechowywane tam przez 10 lat. To oznacza, że cyfryzacja to także spore ułatwienie także dla drugiej, urzędniczej strony procesu inwestycyjno-budowlanego.

Można się podziewać, że zniknie także bałagan. Cyfrowe dokumenty łatwiej będzie wyszukać. To ułatwi życie w wielu sytuacjach, szczególnie w tych, w których sprawa wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Dla wielu inwestycji może przełożyć się to na szybsze rozwiązywanie problemów, a to kluczowe dla tempa przeprowadzania inwestycji.

Cyfryzacja budowy – nie tylko pozwolenia na budowę

Oprócz pozwolenia na budowę oraz cyfrowego projektu budowlanego serwis e-budownictwo wzbogaci się o szereg innych formularzy. Wśród nich znajdzie się wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, zawiadomienie o zakończeniu inwestycji, a także wniosek o zmianę pozwolenie oraz o użytkowanie obiektu. Tą samą drogą będzie można przesłać wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, czy wydanie pozwolenia na tymczasowy obiekt budowlany.

Cyfryzacja obejmie także formalności związane z zatwierdzeniem projektu zagospodarowania działki bądź terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego.

Jak złożyć wniosek o pozwolenie na budowę?

Aby móc korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji budownictwa, w tym składać wnioski online, należy założyć konto na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl . Należy w tym celu użyć swojego adresu poczty elektronicznej, skorzystać z profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego.

Każdy użytkownik systemu może skorzystać z panelu zarządzania formularzami wniosków. Co więcej, system podpowie jak właściwie wypełnić elektroniczne dokumenty.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier