2 min. czytania

Wniosek o pozwolenie na budowę przez internet

pozwolenie-na-budowę
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

To może być impuls dla firm działających w branży budowlanej oraz inwestujących np. w rozbudowę magazynu czy hal produkcyjnych. Już niebawem wniosek o pozwolenie na budowę będzie można złożyć przez internet. Od kiedy będzie taka możliwość? Sprawdziliśmy.

Pozwolenie na budowę przez internet

Serwis e-budownictwo już niebawem będzie oferował możliwość złożenia wniosku o pozwolenie na budowę wraz z załączonych projektem zagospodarowania działki, terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Cyfryzacja formalności budowlanych ma stać się faktem już 1 lipca 2021 roku - zapowiada resort rozwoju. Łącznie za pośrednictwem internetu, będzie można złożyć 23 formularze, które dotąd występowały jedynie w papierowym obiegu.

Impuls dla firm budowlanych

Wśród korzyści wynikających z proponowanego rozwiązania, wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin wymienia „usprawnienie funkcjonowania sektora budowlanego”. Z kolei jego zastępczyni Anna Kornecka dodaje, że nowe rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. „Z jednej strony rezygnujemy z ton akt, ich drukowania, bindowania, z drugiej to ogromne odciążenie w gromadzeniu i przechowywaniu dokumentacji” – oceniła.

Ministerstwo szacuje, że jedna sprawa wniosku związanego z pozwoleniem na budowę to średnio… pół metra bieżącego na półce urzędowego regału. Zgodnie z prawem, muszą one być przechowywane tam przez 10 lat. To oznacza, że cyfryzacja to także spore ułatwienie także dla drugiej, urzędniczej strony procesu inwestycyjno-budowlanego.

Można się podziewać, że zniknie także bałagan. Cyfrowe dokumenty łatwiej będzie wyszukać. To ułatwi życie w wielu sytuacjach, szczególnie w tych, w których sprawa wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Dla wielu inwestycji może przełożyć się to na szybsze rozwiązywanie problemów, a to kluczowe dla tempa przeprowadzania inwestycji.

Cyfryzacja budowy – nie tylko pozwolenia na budowę

Oprócz pozwolenia na budowę oraz cyfrowego projektu budowlanego serwis e-budownictwo wzbogaci się o szereg innych formularzy. Wśród nich znajdzie się wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego, zawiadomienie o zakończeniu inwestycji, a także wniosek o zmianę pozwolenie oraz o użytkowanie obiektu. Tą samą drogą będzie można przesłać wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, czy wydanie pozwolenia na tymczasowy obiekt budowlany.

Cyfryzacja obejmie także formalności związane z zatwierdzeniem projektu zagospodarowania działki bądź terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego.

Jak złożyć wniosek o pozwolenie na budowę?

Aby móc korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji budownictwa, w tym składać wnioski online, należy założyć konto na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl . Należy w tym celu użyć swojego adresu poczty elektronicznej, skorzystać z profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego.

Każdy użytkownik systemu może skorzystać z panelu zarządzania formularzami wniosków. Co więcej, system podpowie jak właściwie wypełnić elektroniczne dokumenty.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier