Z tego artykułu dowiesz się:

Wpis do KRS tylko online. Brzmi jak bajka? Na szczęście to rzeczywistość. Dzięki zmianom w prawie rejestracja spółki, zmiany formalne dla wielu firm będą szybsze. A wszystko już od lipca 2021.

Od lipca wpis do KRS będzie można złożyć wyłącznie online. To zdecydowanie przyspieszy czas rozpatrywania wniosków. Nie można też zapominać o tym, że zmniejszy to ilość błędów.

Zmiany związane z pełną informatyzacją KRS były kilkukrotnie przekładane. Przede wszystkim z powodu COVID. Ostatecznie wejdą w życie 1 lipca 2021.

E-KRS. Jak to działa?

Podstawową zmianą jest wprowadzenie obowiązku elektronicznego postępowania rejestrowego. Znaczy to, że rejestracja spółki, zmiany we wpisach, sprawozdania finansowe i inne podobne sprawy będzie można załatwić wyłącznie w formie elektronicznej. Dotychczasowej formy (papierowe wnioski) będą mogły wciąż używać stowarzyszenia, fundacje, a także publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Sprawozdanie finansowe przez internet

Pierwszą dużą zmianą w KRS był obowiązek składania sprawozdań finansowych wyłącznie w formie online. Ten system funkcjonuje już od kilkunastu miesięcy. Kolejne zmiany mają przede wszystkim przyspieszyć całe postępowanie. Tradycyjna forma znacząco utrudnia funkcjonowanie firmom, które muszą składać różne wnioski do KRS. Sama rejestracja w formie tradycyjnej nie rzadko zajmuje kilkanaście miesięcy.

Ze względu na pandemię w sądach wciąż „wiszą” wnioski o zmiany w rejestrze, czy rejestrację spółek złożone w połowie 2020 roku. Dzięki informatyzacji wnioski złożone online, nawet w czasie największego ruchu są rozpatrywane najpóźniej w ciągu 7 dni, a zwykle do 48 godzin.

Zmiana ma też przyspieszyć sam proces składania różnych wniosków do KRS. Wiele danych będzie uzupełnianych automatycznie, nie trzeba będzie ich przepisywać.

Założenie spółki przez internet

Zmiany doprowadzą do tego, że decyzje KRS nie będą doręczane tradycyjną pocztą, a w formie dokumentu elektronicznego dostępnego w Portalu Rejestrów Sądowych.

Pułapki elektronicznego KRS

System ma jednak kilka niedoskonałości. Jeśli do wniosku trzeba będzie wprowadzić załącznik, to będzie on jawny. Trzeba więc będzie zwrócić bardzo dużą uwagę, czy przypadkiem nie przekazujemy zbyt wielu informacji, które np. mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa. Mało tego. Portal KRS będzie działał tylko w języku polskim. To może być spore utrudnienie dla przedsiębiorców z zagranicy, którzy chcą rozpocząć biznes w naszym kraju.

Jak skorzystać z eKRS?

Żeby można było skorzystać z e-KRS trzeba mieć profil zaufany ePUAP lub podpis kwalifikowany.

Pismo z KRS

Dla tradycjonalistów jest jedna dobra informacja. Informatyzacja nie spowoduje, że sąd zrezygnuje całkiem z dokumentów papierowych. Jeśli przedsiębiorca zażyczy sobie otrzymanie decyzji czy rozstrzygnięcia w formie tradycyjnego papierowego dokumentu, będzie można taki otrzymać. Trzeba będzie jednak udać się po niego do sądu.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier