Z tego artykułu dowiesz się:

Wpis do KRS tylko online. Brzmi jak bajka? Na szczęście to rzeczywistość. Dzięki zmianom w prawie rejestracja spółki, zmiany formalne dla wielu firm będą szybsze. A wszystko już od lipca 2021.

Od lipca wpis do KRS będzie można złożyć wyłącznie online. To zdecydowanie przyspieszy czas rozpatrywania wniosków. Nie można też zapominać o tym, że zmniejszy to ilość błędów.

Zmiany związane z pełną informatyzacją KRS były kilkukrotnie przekładane. Przede wszystkim z powodu COVID. Ostatecznie wejdą w życie 1 lipca 2021.

E-KRS. Jak to działa?

Podstawową zmianą jest wprowadzenie obowiązku elektronicznego postępowania rejestrowego. Znaczy to, że rejestracja spółki, zmiany we wpisach, sprawozdania finansowe i inne podobne sprawy będzie można załatwić wyłącznie w formie elektronicznej. Dotychczasowej formy (papierowe wnioski) będą mogły wciąż używać stowarzyszenia, fundacje, a także publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Sprawozdanie finansowe przez internet

Pierwszą dużą zmianą w KRS był obowiązek składania sprawozdań finansowych wyłącznie w formie online. Ten system funkcjonuje już od kilkunastu miesięcy. Kolejne zmiany mają przede wszystkim przyspieszyć całe postępowanie. Tradycyjna forma znacząco utrudnia funkcjonowanie firmom, które muszą składać różne wnioski do KRS. Sama rejestracja w formie tradycyjnej nie rzadko zajmuje kilkanaście miesięcy.

Ze względu na pandemię w sądach wciąż „wiszą” wnioski o zmiany w rejestrze, czy rejestrację spółek złożone w połowie 2020 roku. Dzięki informatyzacji wnioski złożone online, nawet w czasie największego ruchu są rozpatrywane najpóźniej w ciągu 7 dni, a zwykle do 48 godzin.

Zmiana ma też przyspieszyć sam proces składania różnych wniosków do KRS. Wiele danych będzie uzupełnianych automatycznie, nie trzeba będzie ich przepisywać.

Założenie spółki przez internet

Zmiany doprowadzą do tego, że decyzje KRS nie będą doręczane tradycyjną pocztą, a w formie dokumentu elektronicznego dostępnego w Portalu Rejestrów Sądowych.

Pułapki elektronicznego KRS

System ma jednak kilka niedoskonałości. Jeśli do wniosku trzeba będzie wprowadzić załącznik, to będzie on jawny. Trzeba więc będzie zwrócić bardzo dużą uwagę, czy przypadkiem nie przekazujemy zbyt wielu informacji, które np. mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa. Mało tego. Portal KRS będzie działał tylko w języku polskim. To może być spore utrudnienie dla przedsiębiorców z zagranicy, którzy chcą rozpocząć biznes w naszym kraju.

Jak skorzystać z eKRS?

Żeby można było skorzystać z e-KRS trzeba mieć profil zaufany ePUAP lub podpis kwalifikowany.

Pismo z KRS

Dla tradycjonalistów jest jedna dobra informacja. Informatyzacja nie spowoduje, że sąd zrezygnuje całkiem z dokumentów papierowych. Jeśli przedsiębiorca zażyczy sobie otrzymanie decyzji czy rozstrzygnięcia w formie tradycyjnego papierowego dokumentu, będzie można taki otrzymać. Trzeba będzie jednak udać się po niego do sądu.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier