Z tego artykułu dowiesz się:

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy?

Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla dwóch lub trzech firm jednocześnie co dawała praca zdalna i mnóstwo benefitów takich jak chociażby dopłaty do wakacji czy dodatkowe dni wolne, a dla tych, którzy decydowali się pracować w siedzibie firmy, darmowe lub bardzo tanie posiłki pracownicze, nieograniczone rozrywki, jak chociażby konsole do gier, czy „piłkarzyki”.

Niestety eldorado się kończy. Firmy zatrudniające specjalistów IT mówią dość. Efekt? Liczba ofert pracy znacząco się skróciła. Pracy dla juniorów (pracowników IT z mniejszym doświadczeniem) jest mniej o ponad jedną czwartą. Firmy wolą postawić na pracowników z większym doświadczeniem.

Trzeba powiedzieć, że rynek IT zdominowany jest przez pośredników, firmy, które dostarczają (outsorcingują) usługi IT dla zagranicznych koncernów.

Polscy programiści stali się dla nich zbyt drodzy i niewystarczająco efektywni.

Zrobienie kariery od zera w branży IT jest coraz trudniejszym zadaniem. Czasy, w których z lodówki wyskakiwały komunikaty kuszące świetlaną przyszłością każdego, kto przekwalifikuje się na programistę, zdają się mijać – tłumaczy Michał Szum, Head of Customer Success w Just Join IT, cytowany przez Spidersweb.

Zamiast stawiać na inwestycje w młodych programisów, firmy wolą postawić na bardziej doświadczonych pracowników. Specjalista pracuje krócej, a efektywnośc to dziś bardzo ważny element kontraktu.

Na jednej tylko platformie – Just Join IT liczba ogłoszeń dla juniorów IT zamieszczonych w pierwszym półroczu 2023 była o 26 mniejsza niż rok wcześniej. Ogłoszeń dla seniorów jest więcej i to o prawie 9 proc.

Zarobki programistów

Zarobki programistów są wciąż wysokie. Mediana juniorów pracujących na umowie B2B to 8,5 tys. zł netto. Najbardziej doświadczeni specjaliści zarabiają odpowiednio 24401 zł i 21000 zł.

Z danych GUS wynika, że choć specjalistów IT wciąż brakuje, to dziś firmy się już o nich nie biją jak wcześniej. Taka sytuacja spowodowana jest spowolnieniem gospodarczym i wysoką inflacją, a także rozwojem AI (sztucznej inteligencji). System AI jest w stanie pisać kod bez znajomości konkretnych języków.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
10 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier