Z tego artykułu dowiesz się:

O zarobkach się nie dyskutuje. To jedna z niepisanych zasad polskiego rynku pracy. Niewiedza sprzyja dyskryminacji i dysproporcjom, dlatego UE zamierza ujednolicić przepisy tak, by wysokość wynagrodzenia przestała być tajemnicą.

Zmiany przepisów ma wprowadzić dyrektywa w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania. Dokument zawiera wiele postanowień propracowniczych, co nie podoba się organizacjom zrzeszającym pracodawców. Te ostatnie w czasie opiniowania projektu dały wyraz swojemu niezadowoleniu. Podczas gdy związki zawodowe są za tym, by wysokość wynagrodzenia przestała być tajemnicą.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Wysokość wynagrodzenia już podczas rekrutacji

Unijni przedstawiciele postanowili raz na zawsze rozwiązać problem nierówności płac, pomiędzy kobietami i mężczyznami zatrudnionymi na tym samym stanowisku. Z corocznych badań wynika, że nadal kobiety zarabiają mniej, mimo podobnych kwalifikacji i stażu pracy. Znana wszystkim wysokość wynagrodzenia ma ukrócić faworyzowanie kogokolwiek. Każdy pracownik w UE ma mieć prawo do zapoznania się ze stawkami obowiązującymi u danego pracodawcy.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy standard w rekrutacji. Wynagrodzenia w ogłoszeniu

A wysokość wynagrodzenia ma być znana już na etapie rekrutacji. Zgodnie z artykułem 5 dyrektywy informacja o oferowanej przez firmę stawce ma być obowiązkowym punktem ogłoszenia o pracę. Ewentualnie powinna zostać przekazana kandydatowi przed przystąpieniem do rozmowy o pracę. Ale co ciekawe, pytanie o wysokość wynagrodzenia u poprzedniego pracodawcy dopisane zostanie do tematów, których w czasie rekrutacji poruszyć nie będzie można.

Będzie można sprawdzić ile zarabia współpracownik

Każda osoba zatrudniona w danej firmie, będzie mogła poznać dane dotyczące stawek. Ale sposób udzielania informacji uzależniony będzie od wielkości podmiotu. W dużych przedsiębiorstwach tematyka ta powinna być poruszana w corocznych, ogólnodostępnych raportach. Z kolei w podmiotach z sektora MŚP dane mają być dostępne na żądanie zainteresowanego pracownika. Mówi o tym artykuł 7 projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Przedwstępna umowa o pracę. Czy można karać za to, że pracownik nie podejmie zatrudnienia?

Pracodawca będzie zobowiązany do przedstawienia poza indywidualną stawką wnioskodawcy także uśrednionego poziomu wynagrodzenia na tym samym stanowisku z podziałem na płeć.

Jawna wysokość wynagrodzenia problematyczna dla pracodawców

Projekt dyrektywy, był już opiniowany z podmiotami związanymi z sytuacją pracowników i pracodawców i wzbudził wiele kontrowersji. Jak informuje serwis radiozet.pl NSZZ „Solidarność” jest bardzo zadowolona z proponowanych przepisów. A nawet jej przedstawiciele chcieliby pójść dalej. Tak by związki zawodowe uzyskały prawo do ubiegania się o informacje na temat poziomu płac.

CZYTAJ TAKŻE: Które firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

Z kolei ze strony pracowników i koncernów płyną odmienne głosy. Oczywiście nikt nie podważa słuszności zrównania poziomu wynagrodzeń pomiędzy kobietami i mężczyznami. Ale firmy zwracają uwagę na takie kwestie jak: nadmierne rozpowszechnianie informacji kadrowych czy dodatkowe wydatki wynikające z obowiązku tworzenia raportów. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Grzegorz Lang, radca prawny w Federacji Przedsiębiorców Polskich, wspominał także o wpływie ujednolicenia wynagrodzeń na różnice regionalne. Jego zdaniem te naturalne podziały będą musiały zniknąć.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa
31 03 25

Ponad 65% MŚP w Polsce nie wie, czym jest KSeF

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na…

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki
24 02 25

ZMIANA CZASU 2025 – kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź daty zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu 2025 to ważne wydarzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów ludzi. Kiedy zmiana czasu w 2025…
zmiana-czasu

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier