Sezon burzowy w pełni. Ostatnie burze w Polsce stają się coraz bardziej intensywne, a zjawiska pogodowe są coraz bardziej nagłe. W ciągu kilku następnych dziesięcioleci intensywność burz ma wzrosnąć o połowę. To wszystko powoduje, że rośnie zagrożenie wyładowaniami atmosferycznymi. Jak ochronić firmę przez burzą?
Zabezpieczenie odgromowe to podstawa. Jeśli firma mieści się w starym budynku, koniecznie trzeba sprawdzić stan takiego zabezpieczenia, a jeśli go nie ma, to jak najszybciej je zamontować. Straty związane z brakiem zabezpieczeń piorunowych mogą być ogromne. Uderzenie pioruna może spowodować uszkodzenie sprzętu z powodu przepięcia. To ryzyko utraty danych przechowywanych na komputerach, a także zewnętrznych nośnikach. Może też dojść do sytuacji, w której piorun powoduje pożar.
System odgromowy ma za zadanie bezpiecznie sprowadzić ładunek niesiony przez pioruna najkrótszą drogą do ziemi. W nowych budynkach trzeba stosować najnowsze normy dla instalacji odgromowych. Gdy budynek jest starszy, częściowo można opierać się normach, które obowiązywały w czasie budowy danej nieruchomości. Przegląd instalacji odgromowej należy robić nie rzadziej niż co 5 lat.
Instalacje odgromowe, potocznie zwane piorunochronami są obowiązkowe w budynkach użyteczności publicznej, a także wszystkich większych budowlach. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne (w takich budynkach też często rejestrujemy firmę), będą obowiązkowe jeśli są wyższe niż 15 metrów, a ich powierzchnia przekracza 500 m2 lub gdy wykonane są z materiałów łatwopalnych.
Tradycyjny piorunochron składa się z 3 podstawowych elementów: metalowych prętów umieszczonych na dachu, które ściągają energię pioruna, taśm lub prętów okalających budynek, które odprowadzają energię do ziemi i uziom, czyli element znajdujący się pod ziemią. To on rozprasza energię elektryczną.
Piorunochrony aktywne są montowane w już istniejących budynkach. Zamiast prętów na dachu umieszcza się maszt z głowicą. Potencjał elektryczny znajdujący się w głowicy ściąga wyładowania elektryczne. Dla pełnego bezpieczeństwa maszt musi wystawać przynajmniej dwa metry ponad bryłę iecznym. Dla prawidłowego działania maszt powinien wznosić się na minimalną wysokość 2 metrów ponad bryłę budynku.
Nawet jeśli mamy już instalację odgromową, a burza akurat nadchodzi koniecznie wyłączmy wszystkie urządzenia od źródła zasilania. Chodzi tu szczególnie o ochronę wrażliwych na przepięcia sprzętów. W firmie warto zainstalować ograniczniki przepięć. Rozróżnia się kilka klas ograniczników. Te najmocniejsze z literą A służą do zabezpieczenia rozdzielni elektrycznych. Najprostszym rodzajem zabezpieczeń będzie zasilacz UPS. Nie dość, że chroni przed przepięciami, to pozwala na nieprzerwaną pracę nawet gdy prąd zostanie wyłączony.