magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Burze, ulewne opady i wichury to nie tylko zagrożenie dla majątku prywatnego. To również możliwość szkód dla biznesu. Jak zabezpieczyć firmę przed burzą?

Sezon burzowy w pełni. Ostatnie burze w Polsce stają się coraz bardziej intensywne, a zjawiska pogodowe są coraz bardziej nagłe. W ciągu kilku następnych dziesięcioleci intensywność burz ma wzrosnąć o połowę. To wszystko powoduje, że rośnie zagrożenie wyładowaniami atmosferycznymi. Jak ochronić firmę przez burzą?

Uderzenie pioruna w budynek

Zabezpieczenie odgromowe to podstawa. Jeśli firma mieści się w starym budynku, koniecznie trzeba sprawdzić stan takiego zabezpieczenia, a jeśli go nie ma, to jak najszybciej je zamontować. Straty związane z brakiem zabezpieczeń piorunowych mogą być ogromne. Uderzenie pioruna może spowodować uszkodzenie sprzętu z powodu przepięcia. To ryzyko utraty danych przechowywanych na komputerach, a także zewnętrznych nośnikach. Może też dojść do sytuacji, w której piorun powoduje pożar.

Jak działa system odgromowy?

System odgromowy ma za zadanie bezpiecznie sprowadzić ładunek niesiony przez pioruna najkrótszą drogą do ziemi. W nowych budynkach trzeba stosować najnowsze normy dla instalacji odgromowych. Gdy budynek jest starszy, częściowo można opierać się normach, które obowiązywały w czasie budowy danej nieruchomości. Przegląd instalacji odgromowej należy robić nie rzadziej niż co 5 lat.

Instalacje odgromowe, potocznie zwane piorunochronami są obowiązkowe w budynkach użyteczności publicznej, a także wszystkich większych budowlach. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne (w takich budynkach też często rejestrujemy firmę), będą obowiązkowe jeśli są wyższe niż 15 metrów, a ich powierzchnia przekracza 500 m2 lub gdy wykonane są z materiałów łatwopalnych.

Jak zbudowany jest piorunochron?

Tradycyjny piorunochron składa się z 3 podstawowych elementów: metalowych prętów umieszczonych na dachu, które ściągają energię pioruna, taśm lub prętów okalających budynek, które odprowadzają energię do ziemi i uziom, czyli element znajdujący się pod ziemią. To on rozprasza energię elektryczną.

Piorunochrony aktywne są montowane w już istniejących budynkach. Zamiast prętów na dachu umieszcza się maszt z głowicą. Potencjał elektryczny znajdujący się w głowicy ściąga wyładowania elektryczne. Dla pełnego bezpieczeństwa maszt musi wystawać przynajmniej dwa metry ponad bryłę iecznym. Dla prawidłowego działania maszt powinien wznosić się na minimalną wysokość 2 metrów ponad bryłę budynku.

Burza. Jak zabezpieczyć firmę?

Nawet jeśli mamy już instalację odgromową, a burza akurat nadchodzi koniecznie wyłączmy wszystkie urządzenia od źródła zasilania. Chodzi tu szczególnie o ochronę wrażliwych na przepięcia sprzętów. W firmie warto zainstalować ograniczniki przepięć. Rozróżnia się kilka klas ograniczników. Te najmocniejsze z literą A służą do zabezpieczenia rozdzielni elektrycznych. Najprostszym rodzajem zabezpieczeń będzie zasilacz UPS. Nie dość, że chroni przed przepięciami, to pozwala na nieprzerwaną pracę nawet gdy prąd zostanie wyłączony.

 

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…

Za ile sąsiad sprzedał mieszkanie? Wkrótce wszyscy się dowiedzą

Za ile sąsiad lub deweloper sprzedali mieszkanie? I to realnie, a nie ofertowo. Już niedługo takie dane mają…
mieszkania
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

ING rusza z odroczonymi płatnościami dla firm. Jak to działa?

Odroczone płatności dla firm do 60 dni ma już w swojej ofercie ING BSK. Produkt oferowany jest we…
ING_LOGO

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier