Z tego artykułu dowiesz się:

Burze, ulewne opady i wichury to nie tylko zagrożenie dla majątku prywatnego. To również możliwość szkód dla biznesu. Jak zabezpieczyć firmę przed burzą?

Sezon burzowy w pełni. Ostatnie burze w Polsce stają się coraz bardziej intensywne, a zjawiska pogodowe są coraz bardziej nagłe. W ciągu kilku następnych dziesięcioleci intensywność burz ma wzrosnąć o połowę. To wszystko powoduje, że rośnie zagrożenie wyładowaniami atmosferycznymi. Jak ochronić firmę przez burzą?

Uderzenie pioruna w budynek

Zabezpieczenie odgromowe to podstawa. Jeśli firma mieści się w starym budynku, koniecznie trzeba sprawdzić stan takiego zabezpieczenia, a jeśli go nie ma, to jak najszybciej je zamontować. Straty związane z brakiem zabezpieczeń piorunowych mogą być ogromne. Uderzenie pioruna może spowodować uszkodzenie sprzętu z powodu przepięcia. To ryzyko utraty danych przechowywanych na komputerach, a także zewnętrznych nośnikach. Może też dojść do sytuacji, w której piorun powoduje pożar.

Jak działa system odgromowy?

System odgromowy ma za zadanie bezpiecznie sprowadzić ładunek niesiony przez pioruna najkrótszą drogą do ziemi. W nowych budynkach trzeba stosować najnowsze normy dla instalacji odgromowych. Gdy budynek jest starszy, częściowo można opierać się normach, które obowiązywały w czasie budowy danej nieruchomości. Przegląd instalacji odgromowej należy robić nie rzadziej niż co 5 lat.

Instalacje odgromowe, potocznie zwane piorunochronami są obowiązkowe w budynkach użyteczności publicznej, a także wszystkich większych budowlach. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne (w takich budynkach też często rejestrujemy firmę), będą obowiązkowe jeśli są wyższe niż 15 metrów, a ich powierzchnia przekracza 500 m2 lub gdy wykonane są z materiałów łatwopalnych.

Jak zbudowany jest piorunochron?

Tradycyjny piorunochron składa się z 3 podstawowych elementów: metalowych prętów umieszczonych na dachu, które ściągają energię pioruna, taśm lub prętów okalających budynek, które odprowadzają energię do ziemi i uziom, czyli element znajdujący się pod ziemią. To on rozprasza energię elektryczną.

Piorunochrony aktywne są montowane w już istniejących budynkach. Zamiast prętów na dachu umieszcza się maszt z głowicą. Potencjał elektryczny znajdujący się w głowicy ściąga wyładowania elektryczne. Dla pełnego bezpieczeństwa maszt musi wystawać przynajmniej dwa metry ponad bryłę iecznym. Dla prawidłowego działania maszt powinien wznosić się na minimalną wysokość 2 metrów ponad bryłę budynku.

Burza. Jak zabezpieczyć firmę?

Nawet jeśli mamy już instalację odgromową, a burza akurat nadchodzi koniecznie wyłączmy wszystkie urządzenia od źródła zasilania. Chodzi tu szczególnie o ochronę wrażliwych na przepięcia sprzętów. W firmie warto zainstalować ograniczniki przepięć. Rozróżnia się kilka klas ograniczników. Te najmocniejsze z literą A służą do zabezpieczenia rozdzielni elektrycznych. Najprostszym rodzajem zabezpieczeń będzie zasilacz UPS. Nie dość, że chroni przed przepięciami, to pozwala na nieprzerwaną pracę nawet gdy prąd zostanie wyłączony.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna
10 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier