magazyn-firma
2 min. czytania

E-TOLL. Czy KAS nakłada kary?

Autor
Adam Adamski
Opublikowano
06 10 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 października jedynym systemem pobierania opłat za korzystanie z płatnych dróg przez przewoźników jest e-TOLL. Czy KAS nakłada już kary w czasie kontroli prawidłowości uiszczania należności?

Nieprawidłowości w płaceniu w e-TOLL. Czy KAS nakłada kary?

E-TOLL. Czy KAS nakłada kary? - to pytanie zadaje wielu kierowców. Nowy system, nowe możliwości, a także nowe problemy. Łatwo o błąd i nieporozumienia stosując nowy system, a te skutkują zwykle nieprawidłowym wniesieniem opłaty lub jej brakiem. Póki co, nie ma powodów do obaw i paniki, bowiem Krajowa Administracja Skarbowa... powstrzyma się od nakładania kar. Jak zapewnia w piśmie do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, sekretarz stanu i szef KAS Magdalena Rzeczkowska - „Kontrole prawidłowości uiszczania opłat w początkowym okresie działania systemu e-TOLL będą się odbywać w oparciu o działania prewencyjne, których podstawowym elementem będzie pouczanie, a nie karanie uczestnika realizowanego przewozu” – czytamy.

Rzecznik MŚP podkreśla, że przesłane stanowisko to efekt  jego interwencji w sprawie przedłużenia okresu przejściowego.

Od października – tylko e-TOLL

Od 1 października nie ma już możliwości jednoczesnego korzystania ze starego systemu viaTOLL i nowego e-TOLL. Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, KAS wyłączyła dotychczasowy mechanizm. Przełączenie systemów poprzedził okres przejściowy i kampania informacyjna. Ten zakończył się 30 września.  Dodatkowo na elektronicznych tablicach przy głównych drogach w kraju wyświetlano informacje o wprowadzeniu e-TOLL.

CZYTAJ TAKŻE: Rejestracja w e-Toll przez kartą flotową

Kary za nieprawidłowości w opłatach za płatne odcinki dróg

Jak wynika z pisma minister Małgorzaty Rzeczkowskiej, wszelkie kontrole związane z prawidłowością uiszczania opłat w początkowym okresie działania nowego systemu przeprowadzają inspektorzy GITD, a także Służby Celno Skarbowej. Mają one na razie mieć charakter prewencyjny. To oznacza, że kontrola może zakończyć się pouczeniem i nie trzeba obawiać się kar pieniężnych. 

KAS o karach za nieprawidłowości e-Toll

Magdalena Rzeczkowska – sekretarz stanu w MF, szef KAS:

W sprawach, dla których ustawa przewiduje nakładanie mandatów na kierujących stosowane będą pouczenia. Natomiast w sprawach kar pieniężnych nakładanych przez GITD, z wyłączeniem braku rejestracji w e-TOLL, w pierwszej kolejności inspektorzy skorzystają z przewidzianej w przepisach prawa instytucji „odstąpienia” od nałożenia administracyjnej kary pieniężnej”.

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier