Zakaz handlu w niedzielę budzi kontrowersje odkąd został wprowadzony. W początkowym okresie wyłączone z handlu były dwie niedziele w miesiącu, a potem trzy. Wielu przedsiębiorców zdecydowało jednak już wtedy zamykać swoje biznesy we wszystkie niedziele argumentując to wyższymi kosztami (związanymi choćby z koniecznością płacenia pracownikom wyższego wynagrodzenia za pracę w niedzielę). Inni narzekali, że mały biznes na tym traci, bo klienci w niedziele handlowe wybierali się do marketów. Szybko okazało się, że drugi obóz zaczął być coraz liczniejszy, a właściciele firm znajdowali coraz więcej sposobów na to by mimo wszystko otwierać swoje sklepy. Jednym z najpopularniejszych było uruchomienie punktu pocztowego w sklepie. Wszystko dlatego, że punkty pocztowe były wyłączone z handlu. Efekt był taki, że coraz więcej firm funkcjonowało jako punkty pocztowe, choć z działalnością taką miały niewiele wspólnego.
Z powodu masowego wykorzystywania luk w prawie, politycy zdecydowali o wprowadzeniu zmian. Największa zmiana dotyczy modyfikacji wyłączeń. Chodzi przede wszystkim o wprowadzenie zapisu o „przeważającej działalności”. Jeśli więc punkt handlowy zdecyduje się skorzystać np. z wyłączenia dotyczącego placówki pocztowej to „co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2016 r. o podatku od sprzedaży detalicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1293)” będzie musiało pochodzić właśnie z tej działalności, która jest wyłączona. Mało tego. Skorzystanie z wyłączenia będzie nakładało nowy obowiązek. Chodzi o konieczność prowadzenia dodatkowej ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży.
Z wyłączeń usunięto sprzedaż ryb w centrach pierwszej sprzedaży. Będzie można sprzedawać w niedzielę ryby w gospodarstwie rybackim, czy bezpośrednio ze statku albo w placówce handlowej.
W niedzielę będzie można handlować materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Będą też mogły być czynne placówki handlowe zajmujące się wyłącznie skupem produktów pochodzenia rolniczego, w szczególności zboża, rzepaku, rzepiku, buraków cukrowych, roślin białkowych, innych upraw polowych, owoców, warzyw, mleka surowego lub runa leśnego.