2 min. czytania

Zator płatniczy. Kiedy masz z nim do czynienia

długi
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
26 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

W ogólnym znaczeniu słowo zator to nagromadzenie czegoś, co powoduje utratę płynności. Zator płatniczy – to sytuacja, gdy dochodzi do kumulacji długów przez co dany przedsiębiorca lub firma tracą płynność finansową.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Zator płatniczy wywołuje efekt domina

Utrata płynności finansowej, która jest bezpośrednim skutkiem powstania zatoru to bardzo niebezpieczne w gospodarce zjawisko. Gdy firma nie wywiązuje się z finansowych zobowiązań względem swojego kontrahenta staje się dłużnikiem. Ale brak spodziewanych wpływów może i zazwyczaj komplikuje również sytuację wierzyciela. Ten z kolei z powodu problemów finansowych nie płaci swoich rachunków i jak w dominie przez jeden klocek padają kolejne. Spirala problemów się nakręca i pochłania coraz więcej podmiotów, a cierpi na tym cała gospodarka. Jak informuje UOKiK w Polsce problemy z płatnościami deklaruje ponad 80% firm. Skala zjawiska jest więc ogromna.

CZYTAJ TAKŻE: Małe i średnie firmy bez płynności finansowej. Winny koronawirus

Płynność finansowa w MŚP

Zatory płatnicze są szczególnie niebezpieczne u małych i średnich przedsiębiorców. Zazwyczaj nie mają oni poduszki finansowej. Co oznacza, że jeśli nie dostaną pieniędzy na czas, nie mają za co żyć. A uregulowanie ich finansowych zobowiązań staje się niemożliwe. Dla przedstawicieli MŚP regularne płatności to być albo nie być. Niestety, problemy z płatnościami pojawiają się coraz częściej.

CZYTAJ TAKŻE: Kogo uratuje ulga na złe długi

Jak przedsiębiorcy radzą sobie z zatorami płatniczymi

Zator płatniczy to problem finansowy. Skoro w firmie brakuje funduszy nie ma miejsca na rozwój czy inwestycje. Przedsiębiorca, który walczy o przetrwanie lub zagrożony jest wizją ogłoszenia upadłości nie myśli o przyszłości. Zamiast tego skupia się na tym co jest tu i teraz i szuka oszczędności albo dodatkowych wpływów. Częstym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu. Nie każdy jednak podmiot ma zdolność kredytową. Kolejnym częstym ruchem jest podwyższenie cen oferowanych produktów lub usług. A także zwalnianie pracowników.

Zrozumiałym jest, że każdy radzi sobie jak umie, ale zamiast przechodzić do skrajności, jaką jest zmniejszanie zespołu, warto przejść do windykacji długu. Czy to samodzielnie, czy przy wykorzystaniu profesjonalnych firm.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda długów, czyli szybka i skuteczna windykacja

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier