Nowe zasady emerytur rolniczych wchodzą w życie 15 czerwca 2022 r. – głoszą zapowiedzi ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Zgodnie z nowym prawem zmienią się zasady przechodzenia na emeryturę. Co istotne pobierając emeryturę rolniczą, będzie można cały czas prowadzić gospodarstwo.
CZYTAJ TAKŻE:
Emerytury stażowe. Koniec kariery w wieku 53 lat?
Zmiany zasad emerytur rolniczych zrównują farmerów z przedstawicielami innych zawodów. Rewolucją staje się możliwość utrzymania gospodarstwa rolnego z jednoczesnym otrzymywaniem emerytury rolniczej. To istotne o tyle, ze przedstawiciele innych zawodów, po osiągnięciu wieku emerytalnego, mają prawo przejścia na emeryturę i otrzymywania jej w pełnej wysokości bez konieczności rezygnowania z dotychczasowych zajęć. W przypadku rolników było inaczej. Żeby emerytura rolnicza mogła zostać wypłacona, rolnik musi pozbyć się gospodarstwa. Najczęściej odbywało się to w ten sposób, że przekazywano je dzieciom lub wnukom. Zmiana wprowadziła możliwość otrzymywania emerytury i jednocześnie pracy w gospodarstwie. Znika więc wymóg pozbycia się roli. Mało tego. Do świadczenia emerytalnego będzie można doliczyć okres odbywania służby wojskowej. Za każdy rok przebywania w wojsku emerytura zwiększy się o 1proc.
Emerytura rolnicza dotyczy osób, które są ubezpieczone w KRUS, czyli Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najnowsze dane KRUS podają, że jest to ponad milion rolników. Szacunki wskazują, że z nowych przepisów skorzystać może nawet trzydzieści tysięcy rolników, którzy osiągną wiek emerytalny. Emerytury rolnicze po nowemu bez wątpienia przyczynią się do tego, że wiele gospodarstw przetrwa u obecnych właścicieli. Ci bowiem nie będą bali się przechodzenia na rolniczą emeryturę.
Z szacunków KRUS wynika, że pierwsze emerytury rolnicze według nowych zasad będą wypłacane już pod koniec czerwca 2022.