Od 28 lutego do 28 kwietnia 2022 r. osoby ubezpieczone w KRUS, mogą sięgnąć po potężne dotacje na założenie firmy, a konkretnie rzecz ujmując – działalność pozarolniczą. Co istotne, wsparcie ma charakter bezzwrotnej premii. To ile pieniędzy ostatecznie otrzymamy, zależy od tego, ile miejsc pracy zostanie utworzonych.
O bezzwrotną pomoc może ubiegać się nie tylko rolnik, ale także małżonek lub domownik rolnika. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu KRUS w pełnym zakresie od minimum 12 miesięcy, jakie poprzedzają dzień złożenia stosownego wniosku. Warto pamiętać, że ubezpieczenie w tym okresie musi mieć charakter ciągły.
CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2022. TOP 10 pomysłów
I teraz dochodzimy do najbardziej imponującej części całego programu – kwot pomocy. Jeżeli nowo powstała firma zatrudni minimum jedną osobę, wówczas premia wyniesie 150 tysięcy złotych. W przypadku dwóch nowych miejsc pracy mowa już o 200 tysiącach złotych bonusu. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na co najmniej trzy miejsca pracy, dostaną ćwierć miliona tj. 250 tys. złotych.
Premia będzie wypłacona w dwóch ratach. Pierwsza, w wysokości 80 procent całości zostanie przelana na konto po spełnieniu warunków zapisanych w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy. Przedsiębiorca ma na to dziewięć miesięcy, licząc od dnia otrzymania decyzji. Reszta, tj. 20 procent wsparcia zostanie przelana po rozliczeniu realizacji biznesplanu, czyli po swoistym okresie prób dla firmy. Przedsiębiorca ma na to maksymalnie dwa lata od dnia wypłaty pierwszej raty. Nie może być to jednak później, niż 31 sierpnia 2025 roku.
Wnioski o premię należy składać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zgodnie z regulaminem, można je dostarczyć osobiście. Inna ścieżka to przekazanie dokumentów w wersji elektronicznej przez platformę ePUAP.
ARiMR zezwala również na przekazanie wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej, wysyłając je przesyłką rejestrowaną.
Więcej informacji na temat wsparcia biznesu na wsi można przeczytać, klikając ten LINK.