Z tego artykułu dowiesz się:

Zwolnienie lekarskie z powodu depresji? To dziś nie jest wyjątek. Łatwo rzucić oskarżeniem w stronę pracownika, że "coś kombinuje". Trudniej zrozumieć, że ze zdrowiem psychicznym wielu Polaków niestety nie dzieje się najlepiej.

  • Zwolnienie lekarskie z powodu depresji - jak reagować
  • Co dzieje się ze zdrowiem psychicznym Polaków
  • Fatalne dane dotyczące zagrożenia depresją wśród Polek

Zwolnienie lekarskie z powodu depresji

- Przeżyłem komunę, sprzedawałem na targowisku, z trudem wiązałem koniec z końcem i jakoś dałem sobie radę, a wy młodzi, ze służbowymi autami i średnią krajową narzekacie na depresję? - Powiedział szef i założyciel jednej z firm do swojej pracowniczki. Opowiedziała nam o tym czytelniczka, adresatka tych słów. Jej szef, dobrze trzymający się mężczyzna, rocznik ‘51. Mógłby być na emeryturze, ale siły i zdrowie pozwalają na dalszą pracę na obrotach. Twarda jednostka. Nie może zrozumieć, jak to jest, że kolejna osoba w wieku jego dzieci, dobrze zarabiająca i z sukcesami idzie na chorobowe z powodu problemów z psychiką. Zwolnienie lekarskie z powodu depresji, nie mieści mu się w głowie.

Najnowsze dane, które opublikowała Konfederacja Lewiatan, pozwalają rzucić lepsze światło na psychiczne problemy pokolenia, które z balastem kredytów, kilkunastoma latami ciężkiej pracy i niemałymi aspiracjami zderzyła się z nową rzeczywistością, jaką jest pandemia.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna jest nieefektywna. Oto twarde dowody

Depresja w Polsce staje się problemem.

Badania związane z negatywnymi skutkami pandemii dla zdrowia psychicznego odnotowują badania przeprowadzone przez Eurofound. Badacze oparli się na indeksie WHO-5, który opisuje samopoczucie w skali od 0-5. Na tej podstawie stworzono wskaźnik, który przyjmuje wartości w bardziej precyzyjnej skali od 0 do 100. Wartości niższe niż 50 to ryzyko popadnięcia w depresję. W ten sposób przebadano 27 państw. Jedynie w 5 wskaźnik ten przewyższa 50 pkt. Samoocena samopoczucia Polaków wygląda co najmniej ponuro. Polska w tym zestawieniu jest prawie na końcu. Polki i Polacy swoje samopoczucie oceniają na poziomie 39,7 pkt., co jest drugim najniższym wynikiem zaraz za Grecją” – zauważa Lewiatan, opierając się na badaniu Eurofound.

Zwolnienie lekarskie z powodu depresji, częściej przynoszą kobiety

Wystarczy porozmawiać, ze znajomymi przedsiębiorcami. W większości przypadków, zwolnienie lekarskie z powodu depresji, przynosiły do firmy kobiety. W ich przypadku wspomniany wskaźnik to zaledwie… 36,3 pkt.

Ma to związek ze strukturą zatrudnienia kobiet - większa ekspozycja na skutki pandemii branż, gdzie kobiety dominują - usługi, edukacja i hotelarstwo. Dodatkowo to właśnie kobiety wykonują w przeważającej mierze nieodpłatnie pracę związaną z obowiązkami domowymi, a stan epidemii pogłębił ten problem (Power, 2020). Zgodnie z danymi Eurostatu ponad 33% wszystkich nieaktywnych zawodowo Polek jest bierna w związku z obowiązkami domowymi lub koniecznością opieki nad osobami zależnymi. To wynik ponad 11 pkt proc. wyższy niż średnio w całej Unii Europejskiej” – czytamy w opracowaniu Lewiatana.

Pandemia pozostawi trwały ślad

Według Lewiatana, o ile prędzej czy później gospodarka podniesie się po pandemicznych perturbacjach, o tyle ze zdrowiem psychicznym będzie o wiele trudniej. Według ekspertów skutki takiej sytuacji będziemy odczuwać przez długie lata. Pracodawcy apelują o przemyślaną interwencję na rynku pracy, która będzie nastawiona na aktywne włączenie społeczne.

Skutki tego zróżnicowania będziemy odczuwać w Polsce jeszcze przez długie lata. Odpowiedzią na konsekwencje zmian społecznych powinna być przemyślana interwencja na rynku pracy, w szczególności nastawiona na aktywne włączenie społeczne.

Polacy wraz z upływem czasu od wybuchu pandemii coraz gorzej oceniają swój stan zdrowia. Skutki psychologiczne samego przebywania na kwarantannie mogą być rozciągnięte do 3 lat po ustąpieniu pandemii” – podsumowuje Lewiatan.

Kiedy zwolnienie lekarskie z powodu depresji bywa nadużyciem?

Z drugiej jednak strony, spójrzmy na problem w oderwaniu od danych zaprezentowanych przez Lewiatana. Trudno się też dziwić irytacji szefa przedstawionego na początku artykułu. Zdarzają się bowiem przypadki, w których e-ZLA wystawione z powodu depresji bywa pewnym nadużyciem. Bo jak zrozumieć sytuację, w której osoba, która nie wyrabia norm, narobiła w firmie bałaganu i spodziewa się pożegnania z pracą, nagle ląduje na długim zwolnieniu z powodu depresji. Oczywiście jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, że depresja może powodować problemy z wykonaniem codziennych obowiązków. Nie zawsze jednak rzeczywiście mamy z nią do czynienia.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier