Z tego artykułu dowiesz się:

Ukraińcy pracujący w Polsce, coraz częściej domagają się podwyżek. W przeliczeniu na hrywny zarabiają bowiem coraz mniej. Nawet 18% r/r.

Ukraińcy pracujący w Polsce zarabiają… coraz mniej

Podczas gdy złoty z każdym dniem traci na wartości, ukraińska hrywna stała się jedną z najmocniejszych walut na świecie! Bank Centralny w Kijowie zbiera ostatnio komplementy od ekonomistów, a i sama gospodarka naszych wschodnich sąsiadów w wielu obszarach nieźle sobie radzi. Z drugiej strony mamy złotego, który tak głębokiego spadku wartości nie notował od czasu kryzysu finansowego w 2009 roku. W poniedziałek, 22.11 za jedno euro płaciliśmy 4,70 zł, za dolara 4,17 a za franka rekordowe 4,51. Tymczasem nad Dnieprem trwa walutowy karnawał. Wystarczy powiedzieć, że w porównaniu do sytuacji sprzed roku, hrywna umocniła się do złotego o około 18%. Powodów do radości nie mają Ukraińcy pracujący w Polsce.

Dramat Ukraińców w Polsce

W przeliczeniu na hrywny zarabiają o blisko 1/5 mniej niż przed rokiem. A jest to ważne, bowiem dla większości z nich, to ile zarabiają w rodzimej walucie, jest kluczowe dla opłacalności pracy w Polsce. Wielu z nich utrzymuje na Ukrainie rodziny. Przesyła pieniądze na bieżące raty kredytów, szkołę dla dzieci, rachunki. To oznacza, że wartość ich godziny pracy nad Wisłą dramatycznie spada. Licząc ich miarą.

Muszą też za coś utrzymać się w Polsce. Nie trzeba nikomu mówić, że przy wyżej opisanym zjawisku inflacja uwiera jeszcze bardziej.

CZYTAJ TAKŻE: Pracownicy z Ukrainy szukają alternatywy gdzie indziej

„Praca w Polsce bez sensu”

„Praca w Polsce powoli zaczyna być bez sensu” – mówi Oleg z Winnicy, którego zagadujemy o tę kwestię pod jednym z marketów. „Ostatnio dostaliśmy niewielką podwyżkę. Koledzy z Polski rzeczywiście mają podwyżkę, a ja, licząc w hrywnach, zarabiam ciągle mniej. To nie wina szefa, ja wiem. Ale to nie jest już nawet śmieszne” – mówi. Waży przy tym słowa, dodaje, że chce zostać w Polsce, ale już szuka lepiej płatnej pracy. Nie zamierza czekać na jakiś „zawał” na ukraińskiej walucie. Musiałoby się stać coś strasznego, np. wojna.

Walka o Ukraińców dopiero się zaczyna

Polscy mali przedsiębiorcy bezradnie rozkładają ręce. Gdyby chcieć złagodzić ten szok, jaki doznali pracownicy z Ukrainy, musieliby dać im podwyżki o około 15-20%. Po pierwsze nie stać ich, po drugie i tak, niektórzy z pracowników zza Buga zarabiają sporo więcej od polskich kolegów.

To może oznaczać początek kłopotów. Nie twierdzimy, że nagle wszyscy Ukraińcy wrócą do domów. Nie. Okazję do przejęcia pracowników widzą m.in. duże firmy produkcyjne, które najlepszym fachowcom potrafią płacić sporo. W ten sposób może się okazać, że małe i średnie firmy zaczną nie być konkurencyjne, a pracujący w nich Ukraińcy zaczną uciekać do lepiej wynagradzających firm.

Ukraińcy pracujący w Polsce potrafią się cenić

Ukraińcy coraz lepiej radzą sobie na polskim rynku pracy. Doskonale wykorzystują fakt niskiego bezrobocia i zapotrzebowanie na pracownika. Wielu z nich doskonale daje sobie radę bez agencji i pośredników. Jeśli zatem zatrudniasz pracowników ze Lwowa, Kijowa, Zaporoża, czy Odessy, możesz być pewien, że albo sami wkrótce przyjdą po podwyżkę, albo… zmienią miejsce pracy. I nie wynika to tylko z „eskalacji żądań”, ale czystej ekonomii, która ostatnio dla gości zza Buga łaskawa nie jest.

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier