Z tego artykułu dowiesz się:

Twoja jednoosobowa działalność gospodarcza obrosła długami i nie ma szans na obicie się od dna? Pewnie przez myśl przeszło Ci pytanie, „czy mogę zamknąć firmę z długami”? Ależ owszem. Nie oznacza to jednak, że z Twoim biznesem znikną Twoje zobowiązania.

Zamknąć firmę z długami?

Załamanie koniunktury, nieuczciwy kontrahent, niedoszacowany biznesplan, a może zdarzenie losowe? Niezależnie od tego, z jakiego powodu Twój biznes nie wypalił, trzeba podjąć konkretne kroki. Czekanie z założonymi rękami na cud lub wygrany los na loterii niewiele zmienia. Wielu naszych czytelników pyta nas „Czy mogę zamknąć firmę z długami”? Oczywiście, że tak. Trzeba mieć jednak świadomość, że wraz z zamknięciem JDG nasze długi cudownie nie wyparują. Zostaną z nami i trzeba będzie je spłacić.

Firma znika, wierzyciele zostają

Zamknąć firmę z długami to jedno. Spłacić zobowiązania to drugie. Wierzyciele nadal mają prawo upomnieć się o swój dług. Może to być ZUS, skarbówka, Twoi kontrahenci, klienci itd. To oznacza, że status osoby zadłużonej pozostanie.

Pierwsze co musisz zrobić to wyrejestrować jednoosobową działalność z Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej, czyli CEIDG. Dzięki temu nie będziesz już musiał płacić składek na ZUS. Na razie ciągle istnieje możliwość zamknięcia firmy w urzędzie. Według zapowiedzi wkrótce będzie istniała jedynie forma online. Przez wszystkie czynności poprowadzi Cię kreator wniosków na stronie biznes.gov.pl. Wybierając opcję internetową, nie stracisz dużo czasu. Informację o Twojej decyzji natychmiast otrzyma właściwy dla Ciebie Urząd Skarbowy, a także ZUS. To dobrze. Nie trzeba niczego załatwiać w tych instytucjach, no, chyba że jesteś VAT-owcem. Wówczas formalności ze skarbówką będzie nieco więcej.

Spłata długów po zamknięciu firmy

Aby stworzyć konkretny plan spłaty zobowiązań, koniecznie podlicz swoje długi. Osobno podlicz te, które masz względem fiskusa oraz ZUS – być może uda Ci się rozłożyć je na raty lub w konkretnych sytuacjach, zawnioskować o umorzenie zadłużenia. W rzeczywistości dotyczy to jedynie niewielkiej liczny przypadków.

Kiedy zorientujesz się ile, komu zalegasz – zacznij rozmawiać. Nie ma sensu chować głowy w piasek. W rzeczywistości strategia strusia, to odsuwanie dużo większych problemów na później.

Rozmowy z prywatnymi wierzycielami, w tym z firmami, również zapewne przyjemne nie będą. Jeśli jednak nakreślisz REALNĄ ścieżkę spłaty zobowiązań, możesz liczyć na zgodę na odpowiednie rozłożenie na raty. Może się także zdarzyć, że będziesz musiał rozmawiać z firmą zajmującą się windykacją długów. W praktyce nie jest to koniec świata, bowiem udaje się rozłożyć zaległości na większą liczbę rat. Wówczas z miesiąca na miesiąc Twoje zadłużenie będzie malało.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier