Zakup kasy fiskalnej on-line to dla wielu przedsiębiorców, którzy są objęci tym obowiązkiem dodatkowy wydatek. Jak się jednak okazuje, można odzyskać część pieniędzy wydanych na takie urządzenia. Jak starać się o zwrot kosztów zakupu kasy on-line? Podpowiadamy
Kasy on-line to nic innego jak kasa fiskalna podpięta do sieci. Tak jak Twój telefon bez przerwy przesyła (jeśli na to wyraziłeś zgodę) świeżo zrobione zdjęcia do chmury lub dane o lokalizacji na serwer mapowy, tak samo kasa on-line przesyła dane do Centralnego Repozytorium Kas (CRK), czyli systemu, który prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej.
CZYTAJ TAKŻE: Handel nie podniesie się w grudniu. Jest źle
I w ten o to sposób, wszystkie paragony, raporty, zdarzenia na kasie czy informacje o tym, że właśnie przeszła przegląd okresowy, lądują na serwerze należącym do fiskusa. Plusem takiego urządzenia jest na przykład to, że nie trzeba drukować każdego dnia raportów fiskalnych za ostatnią dobę. Minusem, że trzeba zapłacić za nią co najmniej kilkaset złotych.
Kasy on-line nie są jedynie gadżetem dla miłośników nowych technologii. Niestety są one wymagane. Już ponad rok działają one w warsztatach samochodowych i wulkanizacyjnych, a także na stacjach paliw.
Z nowym 2021 rokiem, katalog „szczęśliwców” z wymogiem kas on-line został poszerzony o firmy gastronomiczne, czy sprzedające węgiel, brykiet czy koks.
Z kolei od 1 lipca 2021 roku takie kasy muszą się znaleźć w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, firmach z branży usług budowlanych, opieki medycznej, siłowniach czy kancelariach prawnych.
W internecie można znaleźć egzemplarze za kilkaset złotych, jednak ceny lepszych modeli zaczynają się od tysiąca kilkuset złotych. Jak się okazuje, wydatek ten można ograniczyć, odzyskując część pieniędzy wydanych na zakup obowiązkowej kasy z łączem do internetu.
CZYTAJ TAKŻE: Czy wrócą niedziele handlowe? Spora część właścicieli sklepów mówi, że już ich nie chce
O zwrot można wnioskować zarówno podczas wizyty w urzędzie skarbowym jak również listownie. Zgodnie z przepisami ulga na taki zakup wynosi 90% jej ceny netto. Niestety, skorzystanie z takiego zwrotu dotyczy tylko najtańszych modeli, bowiem suma ulgi nie może być wyższa niż… 700 złotych. To oznacza, że kupując kasę, którą sprzedawca wycenił na 1400 złotych, odzyskamy co najwyższej 50%. Im zakup będzie droższy, tym procentowo mniej dołoży nam do niego państwo.
Jeśli z uwagi na specyfikę naszego biznesu musieliśmy zakupić dwie, trzy lub więcej kas, dostaniemy ulgę na każdą z nich jednak pod warunkiem, że zaczniemy z nich korzystać nie później niż pół roku od dnia rozpoczęcia ewidencji sprzedaży w każdym punkcie sprzedaży.
O zwrot za zakup kasy on-line mogą ubiegać się przedsiębiorcy, których firma została objęta obowiązkiem ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej i rozpoczęli prowadzenia tej ewidencji na urządzeniu działającym on-line.
Zwrot otrzymają także przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku takiej ewidencji i dotąd nie używali kasy, jednak zdecydowali, że będą prowadzili taką ewidencję właśnie na urządzeniu działającym w sieci.
CZYTAJ TAKŻE: Zatrudnienie bezrobotnego. Jak dostać dotację na stworzenie stanowiska pracy?
Jak wyjaśniono na stronie biznes.gov.pl :
„Ulga na zakup kasy on-line przysługuje zarówno przedsiębiorcom, którzy rozliczają podatek VAT (czynni podatnicy VAT), jak i przedsiębiorcom, którzy są z tego obowiązku zwolnieni lub wykonują wyłącznie czynności niepodlegające opodatkowaniu i ewidencjonują sprzedaż na kasie fiskalnej (bierni podatnicy VAT).
W zależności od twojego statusu podatnika VAT, zwrot rozliczysz w deklaracji VAT (czynni podatnicy VAT) lub składając wniosek do urzędu skarbowego (bierni podatnicy VAT)”
Od kiedy? | Kto? |
Od 01.01.2020 | zakłady mechaniki samochodowej (w tym też punkty wymiany opon i wulkanizacji) stacje benzynowe
|
Od 01.01.2021 | hotele i restauracje składy węgla, brykietu, koksu
|
Od 01.07.2021 | salony fryzjerskie i kosmetyczne firmy budowlane placówki medyczne firmy świadczące usługi prawne (na przykład kancelarie) firmy działające w branży poprawy kondycji fizycznej (na przykład kluby fitness i siłownie) |